Προς το περιεχόμενο

Μαγνητες - Εχει διαφορά ο bridge από τον neck;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στo site Seymour Duncan βλεπω οτι εκει που λεει το DC Resistance των μαγνητων ειναι διαφορετικο απο bridge σε neck.

Το DC Resistance νομιζω οτι επιρεαζει την δυναμη του μαγνητη η οχι???

Eγω θελω να αγορασω τον 59' απο ebay για neck αλλα βρισκω τα περισσοτερα μοντελα να γραφουν σε παρενθεση bridge.

Ειναι ο ιδιος μαγνητης η υπαρχει αλλος 59 για neck και αλλος για bridge???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι διαφορετικοι,συνηθως οι bridge εχουν υψηλοτερες τιμες DC Resistance (κατι που συνηθως σημαινει και υψηλοτερο output για να "ισοφαριζουν" τις απωλειες της ταλαντωσης που εχει η χορδη οσο αυτη πλησιαζει τη γεφυρα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To DC resiastance ειναι μια ενδειξη του ποση εξοδο εχει ο μαγνητης. Οσο μεγαλυτερο τοσο μεγαλυτερη ειναι και η εξοδος του μαγνητη.

 

Υπαρχουν σετ μαγνητων που εχουν σσε ολες τις θεσεις τον ιδιο ακριβως μαγνητη με τα ιδια ακριβως χαρακτηριστικα (πχ ssl1 set, η οι περισσοτεροι μαγνητες της emg που ειναι ιδιοι ανεξαρτητως της θεσης στην οποια θα τοποθετηθουν).

 

Στις περιπτωσεις στις οποιες ο ιδιος μαγνητης εχει bridge η neck θεση αυτο γινεται για τους λογους που ανεφερε ο SF.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης μερικές φορές ο bridge για fender έχει διαφορετικό spacing ανάμεσα στους πόλους, για να "κάθονται" κάτω από τις χορδές (Οι fender έχουν πιο μεγάλο spacing στη γέφυρα). Η Dimarzio αυτό το λέει F-Spacing.

 

Γενικώς οι εταιρείες προτείνουν μερικές φορές συνδυασμούς με πιο δυνατό bridge. Αυτό γίνεται υποθέτω και επειδή στη θέση αυτή πολλοί παίχται γουστάρουν να ρίχνουν τα γκαζωμένα σόλα τους (οπότε κάποια σετ neck-bridge είναι ελαφρώς ανισόρροπα), αλλά φυσικά και για το λόγο που είπε ο SF.

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω σε μιά πρόσφατα αγορασμένη Squier strat 2 GFS alnico μαγνήτες μάλλον από αυτό το σετ:

 

http://store.guitarfetish.com/stvialstpise.html

 

τον neck (5.25k; άσπρο-μαύρο καλώδιο) στη θέση neck κανονικά

 

και τον middle (5.35k; κίτρινο-μαύρο καλώδιο) στη θέση bridge. Tον κανονικό bridge (5.55k, μπλέ-μαύρο καλώδιο) δεν τον έχω.

 

Ενώ ο neck ακούγεται μιά χαρά, ο middle στη θέση bridge δεν λειτουργεί καλά: Η ψιλή μι ακούγεται στη μισή ένταση σε σχέση με τις άλλες χορδές... Προσπάθησα να ανεβάσω τον μαγνήτη αλλά η βίδα τερμάτησε πριν πάρω το επιθυμητό αποτέλεσμα.

 

Σκέφτηκα ότι φταίει το ότι έχει μικρή έξοδο (5.35k;) κι ότι πρέπει να αγοράσω και τον bridge:

 

http://store.guitarfetish.com/5albostpi1.html

 

αλλά εν τέλει αμφιβάλλω ότι 0.20k παραπάνω θα κάνουν κάποια διαφορά... Εκτός κι αν κάτι δεν έχω καταλάβει καλά σε σχέση με το τί ρόλο βαράνε αυτά τα k στην έξοδο.

 

Επίσης έχω και τον Duncan SSL-6 (13k) που κάνει γιά θέση bridge αλλά φοβάμαι ότι παραείναι δυνατός και θα έχω ανισορροπία εντάσεων (αν και τώρα που τον έχω σε μιά Classic Player '60s με reverse wound στη middle θέση, δεν έχει διαφορά έντασης με τούς μαμά τής CP...)

 

Τί με συμβουλεύετε; Ευχαριστώ γιά το χρόνο σας!

 

 

 

(γμτ... μήπως έπρεπε να ανοίξω ξεχωριστό thread;;;  ??? )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σκέφτηκα ότι φταίει το ότι έχει μικρή έξοδο (5.35k;) κι ότι πρέπει να αγοράσω και τον bridge:

 

http://store.guitarfetish.com/5albostpi1.html

 

αλλά εν τέλει αμφιβάλλω ότι 0.20k παραπάνω θα κάνουν κάποια διαφορά... Εκτός κι αν κάτι δεν έχω καταλάβει καλά σε σχέση με το τί ρόλο βαράνε αυτά τα k στην έξοδο.

 

Για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω τι διαφορά έχει ο bridge από το neck εκτός από λίγες παραπάνω περιελίξεις ???

 

Πάντως αυτά τα Κ που λες "έξοδο" είναι ΚΩ και είναι η ωμική αντίσταση του μαγνήτη στο συνεχές ρεύμα. Έχουν σχέση και με την ένταση και με τη χροια του μαγνήτη (μπάσος - πρίμος) αλλά παίζουν και άλλα πράγματα ρόλο

 

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρακτικά όσο πιο πολλά τα kΩ, τόσο πιο "στιβαρός" ήχος, τόσο περισσότερο γκάζι μπορεί να σηκώσει... Από την άλλη, όσο μεγαλώνει η ωμική αντίσταση, αρχίζει και χάνεται το twang, που λέμε, η διαύγεια της νότας, ειδικά στα καθαρά...

 

Έχουν σχέση και με την ένταση και με τη χροια του μαγνήτη (μπάσος - πρίμος) αλλά παίζουν και άλλα πράγματα ρόλο

 

Σημαντικό ρόλο παίζει και το υλικό κατασκευής, εκτός από τις περιελίξεις... Δηλαδή ένας μαγνήτης AlNiCo θα βγάζει πιο γλυκά πρίμα και λιγότερο στιβαρά μπάσα από έναν κεραμικό...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου