Προς το περιεχόμενο

Big Muff και compressor??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω εδώ και αρκετό καιρό το Big Muff. Λατρεύω τη χροιά του το ομολογώ και το θεωρώ ένα απίστευτα ευέλικτο πετάλι, με κάποιο μαγικό τρόπο.

Ωστόσο ένα πρόβλημα που αρκετά συχνά συναντάω είναι ότι κυρίως στο ρυθμικό παίξιμο γίνεται λίγο wooly (που λένε κι οι Άγγλοι), λίγο φλου, χωρίς πολύ ευκρίνεια κλπ. Κάτι που δεν είναι απαραίτητα κακό, ταιριάζει σε αρκετά riffs αλλά χαλάει κάποια άλλα. Σκεφτόμουνα λοιπόν μήπως κάποιος κομπρέσορας μπροστά από αυτό θα μπορούσε να το σφίξει κάπως.

Λέω εξαρχής ότι δεν έχω καμία εμπειρία από κομπρέσσορες, οπότε μπορεί και να σκέφτομαι και βλακείες.

Α! παίζω με strat με texas specials παρεμπιπτόντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευελικτο??

Εγω ειχα ακριβως την αντιθετη αποψη.. Αληθεια τι μουσικη παιζεις?

 

Πανω στο θεμα σου παντως, εγω το συνδιαζα με εναν compressor της MXR, για αλλους λογους ομως (οπως την αυξηση του sustain σε καποια περασματα που μου χρειαζοταν)

Το αποτελεσμα υπο αυτο το πρισμα ηταν αξιοπρεπεστατο.

 

Για μενα παντως τουλαχιστον big muff και ρυθμικα δεν <<εκατσαν>> ποτε.

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτόμουνα λοιπόν μήπως κάποιος κομπρέσορας μπροστά από αυτό θα μπορούσε να το σφίξει κάπως.

 

οχι ειναι καθαρα θεμα eq,για αυτο και εβγαλαν αυτο

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι την ιδέα την πήρα από εδώ

 

 

Δεν ξέρω βέβαια αν έχει και την ίδια εφαρμογή στο Big Muff.

Ένα eq μετά το Muff θα βοηθούσε άραγε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευελικτο??

Εγω ειχα ακριβως την αντιθετη αποψη.. Αληθεια τι μουσικη παιζεις?

 

Μάλλον η ευελιξία του έγγειται ακριβώς στον ισοπεδωτικό του χαρακτήρα. Δηλαδή, αντί να κάνει πολλά πράγματα, μπορεί να κάνει ΕΝΑ πράγμα το οποίο να μπορεί να χρησιμοποιηθεί ΠΟΛΛΑΠΛΩΣ.

Το στυλ που θέλω να προσεγγίσω είναι από το heavy rock των '60's/'70's μέχρι το "'ηπιο" stoner. Δηλαδή από Mountain και Grand Funk μέχρι Clutch, Monster Magnet κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι την ιδέα την πήρα από εδώ

 

 

Δεν ξέρω βέβαια αν έχει και την ίδια εφαρμογή στο Big Muff.

Ένα eq μετά το Muff θα βοηθούσε άραγε??

 

τον συνδιασμο τον χρησιμοποιουσα για χρονια γιατι λατρευω την ωμοτητα του μικρου οριτζιναλ ριισου μαφ. Αλλα δε μπορεις να παιξεις με το βολιουμ. Μεγαλη καταρα. Τι να το κανεις το φαζοειδες (μην αρχισουν ντιμπειτ...) αν δε μπορεις να παιξεις με το βολιουμ?

Παντως σου προτεινω να τσεκαρεις και το νεο διπλο 4 τζερμανιουμ μαφ. Εχει πρακτικα ενα τεραστιο φασμα - που πιανει και το μπιγκ μαφ και τα εκουαλαιζερ που σου ειπε ο σουπερφανκ. Και εχεις και ριθμ και λιντ χωρις πολλα πολλα.

Επισης το πεταλι που σου προτεινε ο σουπερφανκ, λεει ασχημα-το εχει φιλος και κανει απιστευτο κατ θρου δε μιξ εκει που θελεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίναι κλασσικό πρόβλημα που παρουσιάζουν πολλά Muffs (εννοώ σε πολλές εκδόσεις τους), και δεν λύνεται με κομπρέσσορα σε unity gain αλλά με ένα ελαφρό boosting. Η κύρια επιθυμητή περιοχή είναι τα μεσαία & πρίμα. Αυτό μπορείς να το πετύχεις με ένα απλό πεταλάκι boost (καθαρό ή treble) ή έστω και με κομπρέσσορα αλλά σε boost. Ο Γκίλμουρ πχ. έλυνε αυτό το πρόβλημα βάζοντας ένα Tube Driver να πουσάρει ελαφρά με λίγο απ'το δικό του gain ένα Civil War muff, και βάζοντας μετά από αυτά ένα eq της Boss να ανεβάζει λίγο τα μεσαία.

 

To Μuff with tone wicker ενσωματώνει ηχητικά κατά κάποιο τρόπο αυτή την επίδραση. Βέβαια μπαίνει περισσότερο σε χωράφια distortion και χάνει λίγη από την trademark muff-ίλα αλλά εξακολουθεί να είναι ωραίο πετάλι (το χρησιμοποιώ συχνά). Όσο για παιχνίδια με το volume knob, υπάρχουν πολλοί τροποποιημένοι/βελτιωμένοι κλώνοι διάφορων εκδόσεων του muff που το καταφέρνουν - στο κατά δύναμιν γιατί ποτέ δεν θα φτάσουν τα επίπεδα δυναμικών πχ. ενός fuzz face.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε το με dunlop wah  απλα ανοιχτο στη πανω θεση.

θα δωσει ενα σχετικο cut. και το αναλογο eq βεβαια.

ετσι το επαιζα πριν μερικα χρονια με gibson sg stndr  και fender super 60.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίναι κλασσικό πρόβλημα που παρουσιάζουν πολλά Muffs (εννοώ σε πολλές εκδόσεις τους), και δεν λύνεται με κομπρέσσορα σε unity gain αλλά με ένα ελαφρό boosting. Η κύρια επιθυμητή περιοχή είναι τα μεσαία & πρίμα. Αυτό μπορείς να το πετύχεις με ένα απλό πεταλάκι boost (καθαρό ή treble) ή έστω και με κομπρέσσορα αλλά σε boost. Ο Γκίλμουρ πχ. έλυνε αυτό το πρόβλημα βάζοντας ένα Tube Driver να πουσάρει ελαφρά με λίγο απ'το δικό του gain ένα Civil War muff, και βάζοντας μετά από αυτά ένα eq της Boss να ανεβάζει λίγο τα μεσαία.

 

 

Η αλήθεια είναι ότι ούτε με τα πεταλάκια boost εχω ασχοληθεί αν και είχα την εντύπωση πως οι κομπρέσσορες έχουν κι αυτήν την ιδιότητα. Φαντάζομαι ότι μιλάς για κατεξοχήν boost πετάλια κι όχι ας πούμε κάτι σαν overdrive/boost γιατί με το SD-1 που δοκίμασα δεν άκουσα κάτι φοβερό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι, αν και το SD1 δεν είναι δραματικά διαφορετικό από το Τube Driver που έγραψα πως χρησιμοποιούσε ένα φεγγάρι ο Γκίλμουρ για αυτό το σκοπό (σαν ελαφρύ boost με το δικό του gain, και επιπρόθετα με έναν κομπρέσσορα αρχικά αλλά μόνο για τον κλασσικό του ρόλο κι όχι σαν boost). Μπορείς να δοκιμάσεις ένα πεταλάκι eq πριν το Muff, κατά προτίμηση με σχετικά ψηλά το volume του και με τονισμένες τις συχνότητες που επιθυμείς (μεσοϋψηλά).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου