Προς το περιεχόμενο

Wiring μπερδεway


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά καλησπέρα σας  ;D

 

Έχω μια σέμι με 2 humbuckers, 2 volumes 2 tones και 3-way επιλογέα, το σύνηθες δηλαδή.

 

Θέλω να αλλάξω λίγο τα πράματα αλλά χρειάζομαι βοήθεια σχετικά με το αν αυτό που θέλω είναι κατ αρχήν εφικτό, και αν μπορεί κάποιος να με παραπέμψει σε ενα σχεδιάγραμμα για το πως θα το φτιάξω.

 

Αυτό που εχω στο νου μου είναι:

 

3- way: bridge - both- neck

1 volume

1 tone

2ο volume -> να γίνει ενας 3θεσιος (rotary) επιλογέας : Parallel-series-single

2o Tone -> να γίνει push-push : in Phase - out of phase.

 

Ευχαριστω  :) :)

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1 Vol, 1 Tone γινεται

Το Series parallel γίνεται, αλλα όχι μαζι και coil split. Είναι άλλο πράμα και δεν μπαίνει στον ίδιο διακόπτη. Για εδώ θέλεις έναν rotary DPDT διακόπτη.

Το phase switch παλι, γινεται με ακόμα έναν rotary DPDT.

 

Ο συνδυασμός όλων θέλει λίγη σκέψη, αλλά βγαίνει.

 

Για να μην ψάχνεσαι για rotary DPDT, δεν βάζεις ποτενσιόμετρα με διακόπτες όπως όλος ο κόσμος να μη χάσεις και την κλασσική συνταγή 2Vol/2Tone?

 

...λέω 'γω τώρα...  :)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βέβαια εννοείς το ser/par/sing να γίνεται στα coils του humbucker, ψιλογίνεται, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοιος διακότης σε rotary. Αλλιώς θές εναν τριθέσιο on/off/on DPDT με λεβιέ.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βέβαια εννοείς το ser/par/sing να γίνεται στα coils του humbucker, ψιλογίνεται, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοιος διακότης σε rotary. Αλλιώς θές εναν τριθέσιο on/off/on DPDT με λεβιέ.

 

Αυτό εννοώ (μάλλον). Επειδή η κιθάρα είναι ακριβούτσικη, και σεμι, δεν θέλω να τρυπάω για επιπλέον διακόπτες, γι αυτό κοιτάω να εκμεταλλευτώ τις υπάρχουσες τρύπες  δηλαδή το 2ο volume&tone (που ποτέ δεν το συνήθισα σαν configuration)

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια γρήγορη ματιά που έριξα, τριθέσιος on/off/on περιστροφικός δεν φαίνεται να υπάρχει...

 

Εννοείται οτι ΔΕΝ τρυπάς το σκάφος (γιατί θα μπάζει νερά... :P ).

Και πάλι, επειδή προφανώς έχει F holes, είναι λίγο μανούρα να περάσουν απο κει ποτενσιόμετρα με ενσωματωμένους διακόπτες, ή ακόμα και κάποιοι rotary που είναι γενικώς παχουλούτσικοι.

Αν βέβαια έχει άνοιγμα απο πίσω, τα πράματα αλλάζουν...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποκλειεται να μη βρεις αυτο που ζητας εδω

 

http://www.guitarnuts.com/wiring/menu.php

 

το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να κρατησεις ολα τα vol & ολα τα tone οπως ειναι και να χρησιμοποιησεις push/pull ποντεσιομετρα

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για θυμίστε μου για τί συζητάμε...;  ;)

 

μα είναι απλό.

 

Ο άνθρωπος θέλει double ...coils σε διάφορες πόζες, να γίνεται φάση, αλλά να μην τρυπήσει και το σώμα. Ιδίως απο πίσω.

 

...τι δεν καταλαβαίνεις?  :P

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλουν υπομονή οι F-holes, και προσοχή στη... διείσδυση των ηλεκτρονικών για να μη γίνει η ζημιά στο σώμα. Είναι πάντα δύσκολη η πρώτη φορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου