Προς το περιεχόμενο

ΡΑΔΙΟ - ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ combo?


ex-bokos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι,

έχω εδώ και 1 εβδομάδα αγοράσει τον ENGL SCREAMER 50 combo, O οποίος στο high gain κανάλι παίζει....ράδιο ΑΜ.

μετά από τρελλό ψάξιμο και την υποστήριξη καλού φίλου ηλεκτρονικού, τοποθετήσαμε στο καλώδιο στη θέση input του ενισχυτή πυκνωτάκι 370pico το οποίο πληροφορηθήκαμε ότι είναι το max που μπορούμε να βάλουμε ώστε να εξαλειφθεί το πρόβλημα χωρίς να αρχίσουμε να χάνουμε σε ηχητικό σήμα.

Το πρόβλημα εξαλείφθηκε κατά 30% αλλά συνέχισε να υφίσταται.

Ο ευγενέστατος αντιπρόσωπος μου ζήτησε να τον πάω από εκεί να δούμε τι φταίει και να τον συγκρίνουμε με αυτόν της ...βιτρίνας.

Στο κατάστημα ούτε ο δικός μου , ούτε ο ...βιτρινάτος έπαιζαν ράδιο, αν και διαπιστώσαμε απο κοινού ότι για κάποιο ανεξήγητο λόγο ο δικός μου έβγαζε βόμβο τριπλάσιο σε ένταση από τον demo με τις ίδιες ρυθμίσεις, καλώδια, πρίζες κλπ.

Μην γνωρίζοντας τι μας γίνεται πήρα τον πιο ήσυχο (τον demo) και άφησα τον δικό μου για να διαπιστώσω μετά μεγάλης μου λύπης ότι παίζει εξίσου...ράδιο.

Ο φίλος μου ο ηλεκτρονικός που ανέφερα στην αρχή, δήλωσε ότι οι μεγάκυκλοι στους οποίους εκπέμπουν τα ραδιοφωνικά μεσαία ΑΜ είναι αρκετά μεγαλύτεροι σε αριθμό από την συχνότητα των υψηλότερων αρμονικών και ότι η εταιρία θα μπορούσε να εξαλείψει το πρόβλημα από κατασκευής με την τοποθέτηση ενός φίλτρου, αλλά ο ίδιος δεν γνώριζε που να το βάλει.

Κάποιοι μου είπαν ότι ο συντονισμός οφείλεται και στη θέση που έχω τον ενισχυτή, εκεί όμως είχα τον οrange rocker 30 μέχρι πρότεινως και δεν είχα το ίδιο φαινόμενο.

Τι να κάνω ρε παιδιά?

PLEASE HELP ME

bokos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα προέρχεται από κακό ρεύμα. Χρειάζεσαι μάλλον κάποιο power conditioner με RF φίλτρο ή ένα καλό UPS που να παρέχει καθαρό ημιτονοειδές ρεύμα.

 

Σε κάθε περίπτωση, έλεγξε με το φίλο σου τον ηλεκτρολόγο τη γείωση στο σπίτι καθώς και την περίπτωση να έχεις ground-loops (βγάλε ό,τι μπρίζα μπορείς από όλες τις συσκευές σου και άρχισε να δοκιμάζεις).

 

Τέλος, θεωρώ ότι έχεις καλά καλώδια, πιθανώς να δεις κάποια διαφορά με θωρακισμένα καλώδια.

 

Ρίξε μια ματιά εδώ:

 

http://www.furmansound.com

http://www.apc.com

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον πρεπει να αλλαξεις ..τεχνικο :lol:

 

Η ακομα καλυτερα..σπιτι... :lol:

 

χωρις πλακα κατα 99% φταινε οι πριζες και το ηλεκτρικο συστημα του σπιτιου σου,που οπως και στο 90% των ελληνικων σπιτιων ειναι τρισαθλιο..

 

πριν πεταξεις τον ενισχυτη & το σπιτι σου δοκιμασε κατι πολυ απλο

 

1.παρε εναν ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΝΔΕΤΗΡΑ

 

2."ΑΝΟΙΞΕ" τον λιγο

 

3. Ξεβιδωσε ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ το παξιμαδι του input jack & τοποθετησε το σωμα του συνδετηρα κατω απο το παξιμαδι.

 

4.Βαλε το βυσμα της κιθαρας σου (ελπιζω να εχει μεταλικο jack) στο input jack και ακουμπησε το ανοιγμενο κομματι του συνδετηρα ΠΑΝΩ του (θα στεκεται μονο του στη θεση του)

 

μπορει και να βοηθησει (σε εμενα παντα πιανει το κολπο οποτε εχω hum & ground loops)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρέπει να φταίει το ρεύμα.

Μπας και είσαι δίπλα σε καμμιά κεραία και δεν το ξέρεις;;;

 

Επίσης, μην ξεχνάμε ότι η σημαντικότερη κεραία για να έχουμε καλό ραδιοφονικό σήμα στον ενισχυτή μας είναι ο μαγνήτης και ενα φθαρμένο καλώδιο...

 

Ελπίζω να βρείς άκρη σύντομα.

Καλορίζικος 8)

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε εχω και εγω αυτον τον ενισχυτη και δεν εχω κανενα προβλημα ,θα ελεγα να καλεσεις εναν ηλεκτρολογο για να κοιταξει τα ηλεκτρικα του σπιτιου, μαλλον φταιει η γηωση!

 

και κατι αλλο ,πουλαω τον ενισχυτη μου.οποιος ενδιαφερεται ας κοιταξει τις αγγελιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου