Προς το περιεχόμενο

Βόμβος σε σύνδεση MAudio Sono61 με λαμπάτο ενισχυτή


raindog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είμαι σίγουρος για τον τίτλο του post και για το αν το βάζω στη σωστή κατηγορία...Το βάζω εδώ επειδή το πρόβλημα δημιουργείται μάλλον από το PC...

 

Αγόρασα πρόσφατα το M-Audio Prokeys Sono 61 (http://www.m-audio.com/products/en_us/ProKeysSono61.html) το οποίο είναι ταυτόχρονα Digital piano-USB Audio Interface και MIDI Controller. Να σημειώσω ότι τροφοδοτείται είτε μέσω usb είτε μέσω εξωτερικής τροφοδοσίας

 

Έχω το εξής πρόβλημα:

 

-όταν τροφοδοτώ το Sono 61 από το USB του PC και συνδέω το out του [ξαναλέω ότι το Sono61 είναι και audio interface] στον ενισχυτή (Λαμπάτος Kustom Defender) ακούγεται ένας ενοχλητικός βόμβος (εξαφανίζεται μόνο όταν κλείνω εντελώς το vol του ενισχυτή)

 

Να σημειώσω ότι:

-Όταν το χρησιμοποιώ ως Stand alone digital piano (με τους ενσωματωμένους ήχους), το συνδέω με τον ενισχυτή μου αλλά το τροφοδοτώ εξωτερικά, δεν υπάρχει  κανένα πρόβλημα

-Τo πρόβλημα μου εμφανίζεται όταν θέλω να χρησιμοποιήσω VSTs (και άρα πρέπει να το χρησιμοποιήσω ως audio interface και άρα να το συνδέσω μέσω USB με το PC).

Μόλις συνδέω το Out του Sono με τον ενισχυτή ακούγεται ένα δυνατός βόμβος. Ο βόμβος αυτός δεν υπάρχει όταν το συνδέω με τα monitors αντί του ενισχυτή.

 

-Επίσης: Δοκιμάζοντας να αντικαταστήσω το PC με το laptop μου, το πρόβλημα εξαφανίζεται!

 

Μήπως έχει να κάνει κάτι με το τροφοδοτικό που έχει το PC?; κάποιο ανεμιστηράκι;

 

Δεν ξέρω αν έχει νόημα να γράψω αναλυτικά τα specs του PC

Επίσης το PC και ο ενισχυτής παίρνουν ρεύμα από διαφορετικά πρίζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου