Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με καλωδιο George L.


rocka cola

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι ενα καλωδιο απο το pedalboard που με χει "φαει".

Καμια φορα οταν "την ακουνε" και δεν παιζουν,τα κοβω λιγο στις ακρες και δουλευουνε κανονικα παλι.

Αυτο εδω το χω κόψει 3 εκατοστα περιπου απο καθε πλευρα και δε λεει να δουλέψει.Με τον ιδιο ακριβως τροπο που το κανω παντα.Παιζει να χαλασε το βυσμα και να μην φταιει το καλωδιο και τσαμπα το πετσοκοβω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ενα καλωδιο απο το pedalboard που με χει "φαει".

Καμια φορα οταν "την ακουνε" και δεν παιζουν,τα κοβω λιγο στις ακρες και δουλευουνε κανονικα παλι.

Αυτο εδω το χω κόψει 3 εκατοστα περιπου απο καθε πλευρα και δε λεει να δουλέψει.Με τον ιδιο ακριβως τροπο που το κανω παντα.Παιζει να χαλασε το βυσμα και να μην φταιει το καλωδιο και τσαμπα το πετσοκοβω?

Εννοείς πάντα ότι το βγάζεις (desolder), το κόβεις και το ξανακολλάς στο βύσμα με φρέσκια κόλληση.

Αν συνεχίζει αυτό τότε

α) Ή κάνεις κακή κόλληση

β) ή έχεις ελαττωματικό βύσμα.

 

Έλεγξε με πολύμετρο (έχοντας βγάλει το καλώδιο) το βύσμα. Αν δεν είναι τίποτα της προκοπής, βάλε ένα καινούριο ούτως ή άλλως.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς πάντα ότι το βγάζεις (desolder), το κόβεις και το ξανακολλάς στο βύσμα με φρέσκια κόλληση.

Αν συνεχίζει αυτό τότε

α) Ή κάνεις κακή κόλληση

β) ή έχεις ελαττωματικό βύσμα.

 

Έλεγξε με πολύμετρο (έχοντας βγάλει το καλώδιο) το βύσμα. Αν δεν είναι τίποτα της προκοπής, βάλε ένα καινούριο ούτως ή άλλως.

 

Νομιζω μιλαει για βιδωτα (george Ls) χωρις κολλησεις

Diago/George L's Patch Cables Assembly

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω μιλαει για βιδωτα (george Ls) χωρις κολλησεις

Μανώλη, Γιώργο, R&R και λοιπά παιδιά, δεν το πρόσεξα, ζητώ συγγνώμη.

Αλλά δεν αλλάζει την διαδικασία ελέγχου.  ;)

Απλώς την κάνει πιο εύκολη.  ;D

Και στις δύο άκρες.

 

Προσωπικά, και μόνο εξ΄όψεως (ex die-hard audiophile, όλοι έχουμε τις ντροπές μας  ;D) μιλώντας, δεν μου αρέσουν τα George L.

Με τα βιδωτά βύσματα είμαι έτσι κι έτσι. Κάτι WBT ήταν μια χαρά αλλά από κει και πέρα το χάος.

Είναι και που μου αρέσει και η μυρωδιά του πρωϊνού καλάϊ με το φρεσκοκαμμένο δέρμα. ;D

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Προσωπικά, και μόνο εξ΄όψεως μιλώντας, δεν μου αρέσουν τα George L.

Με τα βιδωτά βύσματα είμαι έτσι κι έτσι....

Είναι και που μου αρέσει και η μυρωδιά του πρωϊνού καλάϊ με το φρεσκοκαμμένο δέρμα. ;D

 

 

 

Συμφωνω σε ολα,σαν την κολληση απο τα χερακια μας δεν εχει,μονο ετσι εισαι σιγουρος,ασε που ειναι και ολη η διαδικασια μαζι με το καφεδακι απολαυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω σε ολα,σαν την κολληση απο τα χερακια μας δεν εχει,μονο ετσι εισαι σιγουρος,ασε που ειναι και ολη η διαδικασια μαζι με το καφεδακι απολαυση

 

Απόλαυση  ??? Δεν υπάρχει τίποτα που να σιχαίνομαι πιο πολύ από την κόλληση καλωδίων, ειδικά αν είναι για balanced σε TRS. Λοιπόν georgekz750, όταν χρειάζομαι κάποιο καλώδιο θα στέλνω σε εσένα τα υλικά, σύμφωνοι;  ;D

Ζήτω τα George L's  :)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παρεις τα υλικα και θα ρθεις να τα κολλησουμε παρεα,εχει το γελιο του το παιδεματακι με τα κολλητηρια και τα κοφτακια ειδικα οταν ξερεις οτι το καλωδιο που φτιαχνεις δεν θα κοπει ποτε στα βυσματα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου