Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μπράτσου σε στρατ μεξικάνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

   Καλησπέρα ! Έχω μια στρατοκάστερ μεξικάνα  ,hss, η οποία παίζει αρκετά καλά . Πράγμα που μου έχουν πεί και διάφοροι μάστορες κατα καιρούς αλλά και άλλοι παίχτες .

Ήταν μια τυχερή αγορά αφενός διότι ήταν φτηνή και αφετέρου γιατί δεν ήξερα να παίζω τότε οπότε δε τη πολυδιάλλεξα .

  Θα ήθελα να αλλάξω κιθάρα και να κάνω μια χειροποίητη σε ένα καταπληκτικό μάστορα του οποίου οι κιθάρες είναι απλά απίστευτες και ειδικά στα γούστα μου , οι καλύτερες . Όμως λόγω χρημάτων δε μπορώ ακόμη .

  Σκεφτόμουνα να φτιάξω ένα λαιμό/ταστιέρα στο κύριο αυτό. Οι κιθάρες του είναι απίστευτες το ίδιο και τα μπράτσα του , αξίζει όμως η θα έχει μέτρια αποτελέσματα σε ένα ομολογουμένως μέτριο σώμα στρατ ;

όσοι το έχετε κάνει είσαστε ευχαριστημένοι μετά από 1-2 χρόνια η κλαίτε τα λεφτά ;

 επιπλέον ισχύει οτι θα μπορούσα στη χειρότερη να κρατήσω το μπράτσο στην επόμενη κιθάρα ;

     Μου πέρασε κατά νου να βρώ κάποια ανταλλαγή αλλά από λογικής χρηματικής διαφοράς κιθάρες δεν έχει κάτι να ζηλέψει και πολλά παραπάνω δεν έχω και δε θα έχω για αρκετό καιρό .

παρακαλώ για τις συμβουλές σας !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτόμουνα να φτιάξω ένα λαιμό/ταστιέρα στο κύριο αυτό. Οι κιθάρες του είναι απίστευτες το ίδιο και τα μπράτσα του , αξίζει όμως η θα έχει μέτρια αποτελέσματα σε ένα ομολογουμένως μέτριο σώμα στρατ ;

Aς προσπαθήσω να καταλάβω...ο εν λόγω καταπληκτικός κύριος θα σου φτιάξει ένα σώμα και ένα μπράτσο Strat? Θα σου φτιάξει και μαγνήτες, γέφυρες κλειδιά ή θα είναι του εμπορίου?

Εάν ναι (του εμπορίου δηλ...), τι σε εμποδίζει να φτιάξεις το μπράτσο που θέλεις να σου φύγει και η περιέργεια...και όταν ξαναμαζέψεις, φτιάχνεις και το σώμα...Δεν έχω καταλάβει που είναι το πρόβλημα...στις 4 βίδες που θα ξεβιδώσεις για να βάλεις το μπράτσο αλλού?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ηλεκτρικά αναβαθμίζουν τον ήχο όχι το όργανο συνολικά σε αίσθηση και παίξημο .

 

παίζει καλά η κιθάρα αλλά θα ήθελα τώρα μετά απο κάποια χρόνια μαζί της αλλα και ηλικία στη ζωή να την αλλάξω με κάτι καλύτερο .

 

έλεγα οτι εάν δεν αξίζει πολύ σαν σύνολο η κίνηση με το μπράτσο καλύτερα να μην το κάνω καθόλου και να περιμένω όποτε έχω να κάνω ολόκληρη κιθάρα . λοιπόν έχετε δεί αρκετή διαφορά αλλάζοντας μπράτσο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ πιστεύεις ότι το παίξιμο δεν αναβαθμίζεται όταν έχεις καλύτερο ήχο;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστεύω οτι ότι και να κάνω στη κιθάρα ένα καλό μπράτσο θα μου δώσει εμένα ,

πολύ καλύτερη αίσθηση στα χέρια μου .

Για τον ήχο , βελτιώνει το πώς ακούγεσαι έχεις δίκιο δε λέω αυτό , απλά ρώταγα από αλλαγές

fretboard εάν έχουν προκύψει ευχάριστες η όχι εμπειρίες .

Γενικά να σου πω και το εξής θα βάλλω και ένα καλό  humbugger στη γέφυρα η  θα πω στο μάστορα να μου τον κάνει ένα σώμα όπως αυτός των  tele.να έχει λίγη παραπάνω ευκρίνεια από τώρα.

  λοιπών έχει κανείς εμπειρία από αλλαγή μπράτσου ;

δεδομένου οτι το μπράτσο που έχω κατα νου θα μου πάει γύρω στα 400 .

Θα αξίζει ή να περιμένω για ολική αλλαγή ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως με τα 4 κατόμπαλα, και τα 3 αμα πουλήσεις την κιθάρα σου, βάζεις κάνα δυο ακόμα και παίρνεις την American Special, με τα USA της  ;D με τους texas special της  ;D, τα jumbo τάστα της κλπ. Πιστεύω θα ειναι πολύ καλύτερη από αυτή που έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να φτιάξεις custom μπράτσο ή νέα κιθάρα πιστεύω πρέπει να γνωρίζεις πολύ καλά τι θέλεις απ την κιθάρα σου, να γνωρίζεις λίγα έως αρκετά τεχνικά θέματα για να συνεννοηθείς με τον κατασκευαστή σωστά και να ψάξεις πολύ την αγορά για την καλύτερη ποιότητα κατασκευής και τις τιμές.

Αφού σου αρέσει η mex, δεν καταλαβαίνω γιατί να της αλλάξεις το μπράτσο ή κάτι τέτοιο. Θα αλλάξει εντελώς η κιθάρα σου αλλά θα είναι προς το καλύτερο? Κι αν είναι, θα έχει τόση διαφορά ή τσάμπα πάνε τα 400ευρώ(καθόλου λίγα για την εποχή με τόσα καλά όργανα εκεί έξω).

Θα έλεγα να το ψάξεις περισσότερο γιατί υπάρχουν λύσεις καλών μπράτσων(warmoth κλπ) σε καλύτερες τιμές.

Επίσης, όταν πας για custom όργανο βεβαιώσου ότι θα είναι πράγματι χειροποίητο(όχι parts) και όπως ακριβώς το επιθυμείς γιατί θα είναι όργανο for life και δεν μεταπωλείται (τουλάχιστον όχι σε τιμή που να αξίζει να το δώσει κανείς).

'Eχω δει "μάστορα" να πουλά κατασκευασμένο κινέζικο κιτ για "custom guitar" σε φίλο, προ κρίσης βέβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

'Eχω δει "μάστορα" να πουλά κατασκευασμένο κινέζικο κιτ για "custom guitar" σε φίλο, προ κρίσης βέβαια...

του ειπες τουλαχιστον του φιλου σου οτι παιζει πατατα customια ή τον αφησες στο ελεος του ΄΄μαστορα΄΄? :P

στα υπολοιπα που αναφερεις ενα +1 απο μενα... ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου