Προς το περιεχόμενο

Μαγνητες για Stratocaster!!Tex vs 69 vs BN!Τη βοηθεια σας παιδια!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μολις πριν λιγες μερες εγινα κατοχος μιας κουκλαρας Fender Stratocaster ;D ;D ;D ;D ;D ;D.Οι μαγνητες ειναι χειροποιητοι μιας μικρης εταιριας απο Ιταλια.Τελος παντων δεν με γεμιζουν τοσο.Και επειδη ειμαι Gibson-ακιας δεν ειχα ασχοληθει ποτε με τους single coil αν και το ειχα καημο χρονια!Ειμαι αναμεσα στους Texas Special,Custom 69 και Bare Knuckle Apachee και Slow Hand για bridge.Λατρευω μεχρι αηδιας τον ηχο του τεραστιου SRV(θα μου πειτε παρε τους texas και καθαρισες)αλλα παιζω απο Pink Floyd μεχρι Funk αμα κατσει καμια "στραβη".Θελω γνωμες για το πως να πετυχω εναν ηχο να με γεμιζει σε αυτα.Βασικα με ενδιαφερει πολυ αυτη η πριμαδιλα που εχει ο Stevie.

Ευχαριστω!

Took A Jump Through Mississippi...Well,Muddy Water Turned To Wine...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λατρευω μεχρι αηδιας τον ηχο του τεραστιου SRV(θα μου πειτε παρε τους texas και καθαρισες)

 

Φυσικά και δεν καθάρισες με texas specials. Να σου πω την αλήθεια, έτσι όπως μας τα λες, πιο πολύ για cs 69 σε κόβω.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι απο επαρχια και δεν εχω το χρονο να ανεβω αθηνα να αρχιζω να ψαχνω μοντελα με τους συγκεκριμενους μαγνητες.Δλδ οτι μου πειτε απο δω και ειναι δοκιμασμενο εκει θα κατασταλλαξω.Οι μονοι μαγνητες που εχω παιξει σε στρατ ειναι οι Noiseless αλλα δεν ενθουσιαστηκα.Ωραιοι μαγνητες βεβαια αλλα δε μου εκαναν το κλικ.

(Γ@#% την επαρχια μου)

Τους CS69 τους ειχα δει σε βιντεο επαιζε ενας τυπος με μια Classic Player και ο ηχος του σκοτωνε!

Took A Jump Through Mississippi...Well,Muddy Water Turned To Wine...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      Mια και αναφερεις τους cs69 και τους texas special να σου πω οτι αυτοι οι δυο μαγνητες βρισκονται στα αντιθετα ακρα οσον αφορα τον χαρακτηρα τους. Οι μεν texas special ειναι αυτο ακριβως που λεει το ονομα, με τονισμενα τα μεσσαια και σχετικα hot (για vintage στρατ μαγνητες, οχι με απολυτα κριτηρια) ενω οι cs69 ειναι παρα πολυ scooped με πολλα μπασα και πριμα και παρα πολυ "καθαροι", σχεδν το αντιθετο δηλαδη των t special.

 

      Αν θελεις να μεινεις στη γκαμα fender πολυ ωραιοι all around μαγνητες ειναι οι cs54, αλλα και οι 57/62.

 

        Τελος, προσωπικη μου αποψη ενα απο τα καλυτερα σετ στρατ μαγνητων τα οποια μπορει να σε καλυψουν για το ευρος της μουσικης που ζητας ειναι οι Fralin Vintage Hots.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

       

       Αν θελεις να μεινεις στη γκαμα fender πολυ ωραιοι all around μαγνητες ειναι οι cs54, αλλα και οι 57/62.

 

        Τελος, προσωπικη μου αποψη ενα απο τα καλυτερα σετ στρατ μαγνητων τα οποια μπορει να σε καλυψουν για το ευρος της μουσικης που ζητας ειναι οι Fralin Vintage Hots.

 

Συμφωνώ απολύτως με τα παραπάνω. Βέβαια τα vintage sets της fender (cs 54, cs 69, 57/62) όχι μόνο δεν είναι noiseless αλλά έχεις κανονικότατο hum και στις μεσαίες θέσεις. Αν αυτό είναι κάτι που ξέρεις ότι θα σε χαλάσει, ίσως είναι καλύτερο να προσανατολιστείς σε κάποιο σετ που τουλάχιστον στις δύο ενδιάμεσες θα έχει hum cancelling.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      Αν θελεις να μεινεις στη γκαμα fender πολυ ωραιοι all around μαγνητες ειναι οι cs54, αλλα και οι 57/62.

+5762

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος, προσωπικη μου αποψη ενα απο τα καλυτερα σετ στρατ μαγνητων τα οποια μπορει να σε καλυψουν για το ευρος της μουσικης που ζητας ειναι οι Fralin Vintage Hots.

 

+πολλά από έναν πανευτυχή κάτοχο, εννοείται με το baseplate στον bridge αν και είναι λίγο ακριβούτσικοι. Δεν ξέρω πως πρέπει να ακούγεται μια vintage strat, αλλά οι συγκεκριμένοι είναι υπέροχοι και είναι και hum cancelling στις θέσεις 2 κ' 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα μει τσι γωωωωωω !!!!!!!!!

 

Να ρωτησω κι εγω κατι ? Υπαρχει καμια προτασουλα για humbucker in a single coil size για να δεσουν με τους scn οπου εχω σε neck και mid και τους οποιους συνειστω ανεπιφιλαχτα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου