Προς το περιεχόμενο

Fender Noisless


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχει δοκιμασει κανεις τους noisless μαγνητες της fender? Λενε? Εχω ακουσει πως ειναι πολυ καλοι, σαν humbacker με ηχο single, αλλα ειναι λιγο μουντοι σε σχεση με τους κλασικους fender. Ρωταω γιατι θελω να αγορασω μια strat και ειμαι αναμεσα σε μια Αmerican Deluxe με noisless μαγνητες και μιας American Vintage 62.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oi noisseless exoun sigoura megalutero output se sxesh me tous american vintage ths 62 reissue( ex allou exoun sxediastei me diaforetiko skopo o enas apo ton allo) alla mhn perimeneis output alla duncan hotrails.......Einai arketa athoruboi alla mou fanhkan kapws "epipedoi" kai oudeteroi.........Nomizw pantws pws oi magnhtes den prepei na apotelesoun krithrio gia to an tha pareis th mia h thn allh kithara pou perigrafeis....oi magnhtes allazontai ana pasa stigmh kai apoteloun ena mono meros tou hxou tou organou....egw tha edina perissoterh shmasia se alla pragmata.....opws p.x oti h 62 reissue einai finirismenh me nitrocellulose.....kanei megalh diafora ston hxo..........

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοητε πως οι μαγνητες ειναι δευτερευον θεμα αλλα απλως ηθελα μια γνωμη για τους σuγκεκριμενους. Πανω κατω κι εγω παρομιες κριτικες, περι επιπεδου ηχου, εχω ακουσει. Απλα το θεμα ειναι οτι με τους single coil ειναι πολυ δυσκολο να γραφεις μπροστα σε οθονη υπολογιστη, ειδικα εαν ειναι παλιας τεχνολογιας οπως η δικια μου και με λαμπατο ενισχυτη με το gain στο τερμα. Προτιμω παντως να παλεβω να βρω την καταληλη "σταση" παρα να χασω το brightness μιας stratocaster. Thnx παντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

apo prosopiki moy empeiria na sou po oti o thorivos ton single coil einai parapano apo enohliktikos eidika an douleyeis se peirvallon ihographisis. ego eho mia strat LEFTHANDED reissue 50's apo japan stin opoia eho valei tous magnites tou malsteen(dimarzio). se pliroforo oti einai pio isyhoi apo hambucker me iho pou thimizei blackmore-malmsteen. i dimarzio loipon vgazei single coils me geiosi humbucker kai treha sto site na koitakseis giati sigoura tha breis ayto pou theleis. an theleis to splasaristo iho tis fender stis theseis 2 kai 4(opou douleyoun dyo magnites mazi) tote min dianoitheis na pareis tous dikous mou magnites(HS3, HS2, YJM) alla koitakse kati se virtual vintage montela.

 

filika, Dionisis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fleamail,

 

καταρχήν όσον αφορά τούς μαγνήτες,κατά τη γνώμη μου οι VN τίς Fender δεν λένε και πολλά πράγματα,γι αυτό άλλωστε η FENDER σταμάτησε να τούς χρησιμοποεί στα ΝΕΑ μοντέλλα DELUXE.

Οι νέοι Noiseless (από κοβάλτιο) της Fender είναι σχεδιασμένοι από τον BILL LAWERENCE και είναι πολλοί καλοί.Αν η Deluxe είναι ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ (2004) προχώρα άφοβα,αν είναι παλιά (θα το καταλάβεις γιατί ΔΕΝ θα έχει ενα περίεργο push pull tone control) μάλλον θα χρειαστούν αλλαγή αφού τουλάχιστον κατά τη γνώμη μου οι παλιοί Noiseless είναι πολύ Flat.

 

τώρα όσον αφορά την κιθάρα πιό μεγάλη σημασία έχει αν σε βολεύει στο παίξιμο και αν σου "μιλάει" μια και μπορείς με 100 ευρώ να αγοράσεις ΑΥΘΕΝΤΙΚΟΥΣ BILL LAWERENCE στο www.billlawerence.com!

 

H 62 έχει λεπτό και στενό μπράτσο,vintage radius (απαιτεί ΥΨΗΛΟ action) & vintage ταστα (φρικτά κατά τη γνώμη μου μια και ταλαιπωρούν το μουσικό και φθείρονται αμέσως !) και vintage hardware.

 

H Deluxe έχει λίγο πιο παχύ και φαρδύ μπράτσο (το προτιμώ),εννιαμισάρι radius και medium jumbo τάστα (γενικά ευκολότερο παίξιμο) καθώς και locking tuners & 2 point tremolo bridge.

 

OXI ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΣΤΟΝ ΗΧΟ (ο ΗΕNDRIX strat του 69 έπαιζε τίγκα στον πολυεστέρα!) αλλά ΚΑΜΜΙΑ από τίς 2 ΔΕΝ ΕΧΕΙ 100% NITRO FINISH.

H Deluxe έχει πολυθουεράνη και η vintage 62 πολυθουεράνη με ένα λεπτο nitro overcoat! (στην πραγματικότητα ΟΧΙ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ η 62 ΕΧΕΙ ΠΑΧΥΤΕΡΟ ΦΙΝΙΡΙΣΜΑ).

 

Στην πραγματικότητα τα μόνα μοντέλλα Fender που έχουν ΝΙΤΡΟ φινιρισμα είναι η VINTAGE RI σειρά του CUSTOM SHOP (πεταμένα λεφτά κατά τη γνώμη μου!)

 

α,ειπα ότι το φινίρισμα στα ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ όργανα δεν έχει απολύτως καμία σημασία?? :lol: :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

superfunk η deluxe ειναι μοντελο 2003 και ειναι αυτη: http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&category=46647&item=3737289090&rd=1 Το ολο θεμα ειναι οτι θελω να παρω μια stratocaster, βασικα θελω την nashville της gretsch αλλα δεν κερδισα το λοττο ακομα, πανω κατω μεχρι 1400 ευρω απο εξωτερικο βεβαια δυστυχως ευτυχως σε αυτη την τιμη εχω πολλες επιλογες και δεν μπορω να αποφασισω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.netzmarkt.de/thomann/artikel-168284.html

 

o thomman εχει την ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ DELUXE γύρω στα 1250 ευρώ (καλή τιμή)

αν σώνει και καλά θέλεις fENDER.

 

Aλλοιώς χτύπα με 500 ευρουδάκια ενα κιτ της ROCKINGER

 

www.rockinger.com

 

http://www.rockinger.com/showroom/bausaetze.htm

 

δεν έχουν σε τίποτα να ζηλέψουν από τις Fender σε ΟΛΕΣ τις τιμές και γλυτώνεις και ενα κάρο λεφτα (ουσιαστικά δεν είναι κιτ αλλά κανονικές κιθάρες,μονο το nut θέλει λίγο "εκβάθυνση" και αν δεν μπορείς να το κάνεις εσυ το κάνουν αυτοί με 20 ευρω)

 

έχουν εκπληκτικούς μαγνήτες,vintage hardware,steel blocks,jumbo frets και ωραία medium fat μπράτσα!

 

και μια και θα σου περισέψουν λεφτά ΧΤΥΠΑ και μια ΤELECASTER (που έτσι κι αλλοιώς είναι η ΜΟΝΗ κιθάρα με την οποία αξίζει να ασχολείται κανείς... :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως ειπε και καποιος πιο πανω μαγνητες -και προσθετω- και ταστα αλλαζονται να πασα στιγμη.

 

στοιχειο πρωτο : δεν ειναι τυχαιο οτι η fender αντικατεστησε τους σενσορες απο τις jeff beck & clapton artist models με noiseless

 

oi noiseless για μενα εχουν το ιδιο σκασιμο με τους vintage μονο που ειναι πιο καθαροι απο θορυβους και λιγο πιο "hot".

 

τωρα ως προς τον ηχο μιας deluxe kai μιας vintage εεε μη τρελλαθουμε ειναι αλλο η μια αλλο η αλλη..

 

για με να η deluxe ειναι απλα μια πιο κυριλε εκδοση της american std.

 

θα ηθελα να τις εχω και τις 2 απλα πραγματα!!!!!!

 

αν το μονο σου προβλημα ειναι το γνωστο humming των μονοπηνιων αλλα σου αρεσουν περισσοτερο σα μαγνητες τοτε εαν το ξερεις κερωσε τους αν και νομιζω τωρα ολοι οι μαγνητες της fender περνανε απο κερωμα κατα την κατασκευη τους. εγω το εκανα αυτο στην τελε μου και σωθηκα

 

επισης υπαρχουν και λυσεις οπως little 59 kai JB strat μαγνητες που ειναι humbuckers σε μεγεθος μονου για στρατ. κοστιζουν κατιπαραπανω αλλα αξιζει το κοπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.netzmarkt.de/thomann/artikel-168284.html

 

o thomman εχει την ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ DELUXE γύρω στα 1250 ευρώ (καλή τιμή)

αν σώνει και καλά θέλεις fENDER.

 

Aλλοιώς χτύπα με 500 ευρουδάκια ενα κιτ της ROCKINGER

 

www.rockinger.com

 

http://www.rockinger.com/showroom/bausaetze.htm

 

δεν έχουν σε τίποτα να ζηλέψουν από τις Fender σε ΟΛΕΣ τις τιμές και γλυτώνεις και ενα κάρο λεφτα (ουσιαστικά δεν είναι κιτ αλλά κανονικές κιθάρες' date='μονο το nut θέλει λίγο "εκβάθυνση" και αν δεν μπορείς να το κάνεις εσυ το κάνουν αυτοί με 20 ευρω)

 

έχουν εκπληκτικούς μαγνήτες,vintage hardware,steel blocks,jumbo frets και ωραία medium fat μπράτσα!

 

και μια και θα σου περισέψουν λεφτά ΧΤΥΠΑ και μια ΤELECASTER (που έτσι κι αλλοιώς είναι η ΜΟΝΗ κιθάρα με την οποία αξίζει να ασχολείται κανείς... :lol: )[/quote']

 

Καλη φαση αυτες οι rockinger. Τι εννοεις οταν λες οτι θελει εκβαθηνση? Εχεις δοκιμασει καμια τετοια ή εκφερεις γνωμη απο οσα εχεις διαβασει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου