Προς το περιεχόμενο

P/J Μπάσσο γύρω στα 300 ευρώ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Point taken :) , αλλά σε χάνω κάποια στιγμή. Όταν λες VM εννοείς το Jaguar VM της Fender. Τα SX ποιά είναι;

 

Τα VM είναι τα Vintage Modified. Είναι η σειρά της Squier γύρω στα 300 ευρώ. Προτάθηκαν και πριν. Τα SX είναι μπάσα που μπορείς να τα βρεις στο μοναστηράκι για 150-200 ευρώ. Είναι όμως κατά κανόνα κλασικά "P" ή "J". Δεν βγάζει τον συνδυασμό που θές. Για τα λεφτά τους θεωρούνται best buck for the buck, αν κι εγώ αναγκάστηκα τουλάχιστον να αλλάξω μαγνήτη για να είναι χρηστικό το μπάσο (o original μαγνήτης υπό το φώς των προβολέων στα live βούιζε σαν ελικόπτερο...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζαχαρώνω τώρα το LTD Vintage στο site της ESP και με ψήνει. Έχει και ωραία χρωματάκια....

 

Βέβαια το αντίστοιχο ESP μοντέλο έχει και Candy Apple Red με Rosewood, το οποίο μαζί με το distressed style είναι μούρλια... Είναι ωραίο όμως και το μαυράκι με maple...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια πρόταση από εμένα.

 

http://www.thomann.de/gr/peavey_zodiac_bxp_wh.htm

 

Το συγκεκριμένο το έχω και μπορώ με σιγουριά να πω ότι στη τιμή του είναι από τα καλύτερα. Το έχω για δεύτερο γιατί ήθελα ένα PJ και τελικά το βασικό μου μπάσο είναι στη θήκη του και παίζω κυρίως με το Peavey.

 

Πολύ καλοί οι stock μαγνήτες με καλό versatility και range στον ήχο τους, σχετικά ελαφρύ και καλοσεταρισμένο από τη μάνα του. Το μανίκι είναι λεπτό και βολικό απλά θα προτιμούσα ένα καλύτερο ξύλο αλλά αυτό έχει να κάνει με μένα.

 

Γενικά το προτιμώ από οτιδήποτε squire (προσωπική άποψη!! :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια πρόταση από εμένα.

 

http://www.thomann.de/gr/peavey_zodiac_bxp_wh.htm

 

Πολύ ενδιαφέρον! Είδικα η τιμή σε συνδυασμό με τα specs είναι top!

 

Είναι σαφώς πιο άσχημο από τα vintage της LTD όμως.... :P ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το peavey εμένα πάλι μου αρέσει πιο πολύ σαν σχέδιο από το ESP γιατί φέρνει στο κλασσικό fender look αλλά ξεχωρίζει ταυτόχρονα :).

 

Άλλη μια λεπτομέρεια που ίσως σου φανεί χρήσιμη, ο j μαγνήτης μόνος του είναι πολύ καθαρός και βγάζει ένα ωραίο ζεστό jazzbass ήχο, ο p απο την άλλη θα τον ήθελα πιο γεμάτο και "βρώμικο", δλδ σε σχέση με ένα precision fender κλασσικό ήχο είναι πολύ μακριά. Αλλά με μια αλλαγή στο μαγνήτη το διορθώνεις εύκολα αυτό.

 

Άσε που στο σπίτι για practice εκτόπισε το Ric που πλέον βγαίνει απο τη θήκη μόνο για να πάει στο studio, αυτό και μόνο τα λέει όλα :). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε που στο σπίτι για practice εκτόπισε το Ric που πλέον βγαίνει απο τη θήκη μόνο για να πάει στο studio, αυτό και μόνο τα λέει όλα :). 

 

Ε, να ένα μπάσσο που τραβάει την προσοχή με την εμφανισή του. Όλα τα υπόλοιπα είναι αρκετά πιο generic....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου