Προς το περιεχόμενο

Σκλήθρα από χορδές.Σας έχει τύχει;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίζω με Elixir Nanoweb. Πριν κανά μήνα εκεί που έκανα slide με το δάχτυλο από ένα τάστο σε άλλο ένιωσα έναν οξύ πόνο όπως αυτόν που προκαλεί η σκλήθρα του ξύλου.

Είναι δυνατόν οι elixir να βγάζουν (μικρο)σκλήθρες; Έχει τύχει σε κανέναν;

 

Η πλάκα είναι ότι δεν φαινόταν και δεν φαίνεται τίποτα αλλά εδώ και ένα μήνα, όταν παίζω ή ακουμπάω το δείκτη μου με ορισμένο τρόπο νοιώθω έναν περίεργο ενοχλητικό πόνο στο σημείο εκείνο.

 

Edit: Oι χορδές ήταν 10-15 ωρών παιξίματος (που για τις Elixir είναι σαν μισή ώρα)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παίζω με Elixir Nanoweb. Πριν κανά μήνα εκεί που έκανα slide με το δάχτυλο από ένα τάστο σε άλλο ένιωσα έναν οξύ πόνο όπως αυτόν που προκαλεί η σκλήθρα του ξύλου.

Είναι δυνατόν οι elixir να βγάζουν (μικρο)σκλήθρες; Έχει τύχει σε κανέναν;

 

Η πλάκα είναι ότι δεν φαινόταν και δεν φαίνεται τίποτα αλλά εδώ και ένα μήνα, όταν παίζω ή ακουμπάω το δείκτη μου με ορισμένο τρόπο νοιώθω έναν περίεργο ενοχλητικό πόνο στο σημείο εκείνο.

 

Μήπως ήταν απο την ταστιερα και οχι απο τις χορδες?? (σκληθρα εννοείς την ακίδα αν καταλαβα σωστά?)

--[CROATOAN]--

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε νομίζω οτι αυτοί οι πόνοι στις άκρες των δαχτύλων σχετίζονται με εισαγωγή ξένου σώματος, αλλά με καταπόνηση/αιματική κυκλοφορία κλπ. ιατρικά που δεν τα κσερο.

 

το ψοατινγ των ελιχιρ είναι μια λεπτή ζελατίνα που δεν έχει (λογικά) την ιδιότητα να διαπεράσει το δέρμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σίγουρος ότι είναι σκλήθρα / ακίδα. Έχει ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά πίεσης / πόνου. Αλλά δεν τη βλέπω γμτ...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Στη θέση σου θα είχα εκνευριστεί, θα είχα μουλιάσει το δάχτυλο και θα είχα φάει τον κάλο με γυαλόχαρτο μέχρι να φύγει η σκλήθρα.  ;D (Αλλά εγώ έχω συχνά σκλήθρες στα δάχτυλα από τα διάφορα "μαστορέματα" και συχνά προβαίνω σε τέτοιες απονενοημένες πράξεις  :) ). 

 

 

Δες κι εδώ:

 

http://www.acousticguitarforum.com/forums/archive/index.php/t-151202.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..εκεί που πονάς βάλε ελάχιστο λάδι μαγειρικό. Αν είναι ακίδα θα εμφανιστεί εντός ολίγων λεπτών και θα την βγάλεις με ένα τσιμπιδάκι.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω παθει και εγω στην ακουστική στον δείκτη και στο μέσο... Ήταν σαν να μου μπήκε ακιδα στο νύχι αλλα δεν φενοταν τπτ και δεν μπορουσα να κανω κατι...Σε 2 βδομάδες περασε μονο του αλλα μεχρι τοτε μου ειχε ξεκολλήσει το νύχι ελάχιστα απο μπροστά και δεν μπορούσα να παίξω, ηταν πολύ ενοχλητικό...!

Αυτό που λες πώρωση, το λέω θείο δώρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..εκεί που πονάς βάλε ελάχιστο λάδι μαγειρικό. Αν είναι ακίδα θα εμφανιστεί εντός ολίγων λεπτών και θα την βγάλεις με ένα τσιμπιδάκι.

κανε το παραπανω με το λαδι ,

τακτικα νιωθω τετοιους πονους αλλα οφειλονται στον τροπο που παταω τις χορδες και τις παταω πολυυυ δυνατα,νομιζα στην αρχη οτι ηταν γρεζακι μιας και το παθαινω στην δουλεια

μου συνεχως (αλλα οχι στα ακροδακτυλα) ,ο πονος ομως και η αισθηση ειναι το ιδιο και μπερδευτηκα ,χαλαρωσα λιγο με το παιξιμο και ο πονος σε δυο μερες την εκανε.

μηπως πατας κι εσυ δυνατα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου