Προς το περιεχόμενο

Φυσικό-real relicing...?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρες παιδιά.. Για να μην πολυπρολογίσω: Είμαι λάτρης της reliced εμφάνισης αλλά θέλω να την προκαλέσω με τη χρήση στο όργανο και όχι με κάποια τεχνική παλαίωσης (δεν υποτιμώ και δεν αμφισβητώ τίποτα εδώ, μιλάμε απλά για γούστα..). Πιο συγκεκριμένα, είμαι κάτοχος της παρακάτω κιουρίας http://media.fmicdirect.com/fender/images/products/guitars/0142002306_frt_wlg_001.jpg εδώ και δυόμισι χρόνια περίπου και ενώ τα μεταλλικά μέρη έχουν "ωριμάσει" από τη βαρβατίλα και τη σαπίλα που τα άγγιξε, το σώμα, εκτός από μια γρατζουνιά εξ' ατυχήματος, μοιάζει σημερινό!!

Και διερωτώμαι λοιπόν κύριοι: τί υλικό (χρώμα, λούστρο κλπ.) πρέπει να χρηιμοποιηθεί ώστε με τη χρηση και τα χρόνια να φαίνεται ότι κάποιος έχει ασχοληθεί με το όργανο ??

 

Ευχαριστώ από τα πριν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω φιλε αυτη την κιθαρα την εχω 30+ χρονια εχει τραβηξει τα αντερα της και ειναι σαν να αγοραστηκε χτες.

Αν η κιθαρα ειναι πολυουρεθανικης βαφης, ετσι θα μεινει εις τους αιωνας των αιωνων... αμην....

1456258.thumb.jpg.c96cd8b07e6f38a9e2a66f3bd7c54486.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη εχω "καποια" εμπειρια στο relicing βαζω +10 σε οσους ειπαν για την πολυουρεθανη και +11 σε οσους ειπαν για το nitro

 

η πολυουρεθανη εχει "αυτο" συγκεκριμενα το σκοπο - να προσφερει (σχεδον) αφθαρτο αποτελεσμα σε καθετι που ερχεται σε επαφη για πολυ καιρο και σε αντιξοες συνθηκες

 

το νιτρο ειναι λουστρο πιο "λεπτο" σε σχεση με την poly και προσφερει γυαλαδα

 

με λιγα λογια αν το οργανο σου ειναι "λουστραρισμενο" με πολυουρεθανη ξεχνα το  ;)

 

μπορω να σου πω τροπο για να το "λεπτινεις" και να φενεται πιο relic αλλα προφυλασομαι λεγοντας οτι "δεν φερω καμια ευθυνη για τυχον ασχημα ή λαθος αποτελεσματα"

αν θες πες μου

 

ο Σωτηρης εν το μεταξυ διπλα απο το κρεβατι του εχει και μια παλιο τελε και εναν παλιοmarshall ετσι για να ριχνει μια γρατζουνια μολις ξυπνησει το πρωι (κατι σαν την καφετιερα πιστευω αλλα με περισσοτερα watt ε ?? ;D ;D )

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο Σωτηρης εν το μεταξυ διπλα απο το κρεβατι του εχει και μια παλιο τελε και εναν παλιοmarshall ετσι για να ριχνει μια γρατζουνια μολις ξυπνησει το πρωι (κατι σαν την καφετιερα πιστευω αλλα με περισσοτερα watt ε ??  ;D ;D  )

 

Χρηστο, ο Σωτηρης (που τον λενε Θωμα ;D) τον εχει λιγο μεγαλο τον ενισχυτη γιατι τωρα το χειμωνα χρειαζεται να πηγαινει για μεροκαματο με κατι Αιγυπτιους (=facelift του γυφτος) κλαριτζηδες, και αυτοι δεν σε βαζουν στη μικροφωνικη αλλα θελουν μηχανημα λαμπατο να "σκαει"  ;D

Ποιο πολλα βατ παντως απο την καφετιερα δεν ειναι...  ;D

885417348_.thumb.jpg.3978a686840152835d00a6ac53586534.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Αν η κιθαρα ειναι πολυουρεθανικης βαφης, ετσι θα μεινει εις τους αιωνας των αιωνων... αμην....

 

;D ;D ;D ;D

 

Έτσι ακριβώς... Και όπως σοφά είπαν οι προλαλήσαντες αν δεν είναι nitro (που η δική σου δεν την κόβω να είναι  :D) θα μείνει ως έχει.

 

Αν θέλεις να την «relicιάσεις» ας την να ζήσει... επικίνδυνα  ;D ;D ;D (όρθια στον τοίχο, στην άκρη του ενισχυτή κλπ  ;D ;D ;D και όλο και κάτι μπορεί να γίνει).

 

 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!! Κι εγώ το νίτρο είχα κατά νου αλλά είπα να ρωτήσω μπας κι έχε ι αλλάξει τίποτα... :P

mesalion όταν λες να λεπτίνω φαντάζομαι εννοείς ντουκόχαρτο και τρίβε ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!! Κι εγώ το νίτρο είχα κατά νου αλλά είπα να ρωτήσω μπας κι έχε ι αλλάξει τίποτα... :P

mesalion όταν λες να λεπτίνω φαντάζομαι εννοείς ντουκόχαρτο και τρίβε ??

οχι - εννοω οτι ο πολυεστερας ειναι σαν υλικο πολυ χοντρο (σε σχεση με το νιτρο)

αν το κανεις με το ντουκοχαρτο το μονο που θα καταφερεις ειναι να φενεται οτι το εχεις περασει με ντουκοχαρτο :D (και πολυ ασχημα φυσικα)

 

εννοω να αριαωθει η συσταση του πολυεστερα και να φενεται σαν relic

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως μπορουμε να το κανουμε αυτο?????

δυσκολα - αλλα γινεται

 

αν θελετε να ποσταρω το πως να το κανετε πειτε το αλλα θελω να επαναλαβω οτι

 

"δεν φερω καμια ευθυνη για τυχον ασχημα ή λαθος αποτελεσματα"

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου