Προς το περιεχόμενο

Τεχνική - Εφέ διπλής φωνής;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.

Άκουσα πρόσφατα σε μία στουντιακή ηχογράφηση βυζαντινής μουσικής, σε κάποια σημεία των ύμνων η φωνή των ψαλτών ακούγεται διπλή σαν χορωδία.

Επειδή έχω ασχοληθεί με το είδος αυτών των ηχογραφήσεων και μου άρεσε πολύ αυτό το άκουσμα, ήθελα να ρωτήσω αν αυτό είναι το λεγόμενο double tracking vocals ή κάποια άλλη τεχνική;;;

Επισυνάπτω ένα μικρό απόσπασμα (απο ένα cd που ψάλλουν οι Γιώργος Φανάρας και Ανδρέας Αγγελής), για να γίνω πιο κατατοπιστικός.

Ευχαριστώ!!

ΥΜΝΟΙ.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ :)

Αυτή η τεχνική φαντάζομαι προσθέτει και όγκο στην φωνή έτσι δεν είναι;;

Επειδή έχω διαβάσει διάφορα γενικά...αυτό το πετυχαίνεις  αν π.χ μετακινείς τα L-R κανάλια αντίστοιχα στα κομμάτια που ηχογραφείς ή δεν παίζει αυτό;;;

Και κάτι τελευταίο στο δεύτερο κομμάτι που ''πέφτει'' στο original βάζουμε ελαφρύ delay και διαφορετικό eq-comp;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ :)

Αυτή η τεχνική φαντάζομαι προσθέτει και όγκο στην φωνή έτσι δεν είναι;;

οπως ειναι λογικο ναι προσθετει "καποιο ογκο" συνηθως στα κομματια το κανουν για να "τονισουν" παραπανω καποιο στιχο και αυτο που θελει να πει - στα μουσικα μερη το ιδιο - σε εναν ψαλμο που δεν εχει καποιου ειδους οργανο να συνοδευει τον ψαλτη βαζουν και εναν 2ο για να μην ακουγεται εντελως "αδειο" αυτο που ακους

Επειδή έχω διαβάσει διάφορα γενικά...αυτό το πετυχαίνεις  αν π.χ μετακινείς τα L-R κανάλια αντίστοιχα στα κομμάτια που ηχογραφείς ή δεν παίζει αυτό;;;

Και κάτι τελευταίο στο δεύτερο κομμάτι που ''πέφτει'' στο original βάζουμε ελαφρύ delay και διαφορετικό eq-comp;;;

γιατι δεν το δοκιμαζεις το παραπανω που λες ωστε να διαπιστωσεις και μονος σου τι ισχυει και τι οχι ?  ;) δεν ειναι δα και τοσο δυσκολο ;) ;)

 

παντως το θεμα με το panning (L-R μετακινηση καναλιων) ειναι καθαρα τυπικο και τι αρεσει στον καθενα - εγω π.χ. στα κομματια μου στη φωνη δεν κανω ποτε panning

 

το ντουμπλαρισμα που ακους στο κομματι που παρεθεσες ειναι απλως ενας αλλος τραγουδιστης (ψαλτης) με διαφορετικη χροια που ψελνει στον ιδιο τονο με τον "κανονικο" ψαλτη του κομματιου και σε μικροτερη ενταση - κατι σα να τραγουδαει στο "πισω μερος"

 

να πω εδω οτι ειναι προσωπικη αποψη γιατι αυτο ακουω και αν κανω λαθος καπου να με διορθωσουν

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήθελα να ρωτήσω αν αυτό είναι το λεγόμενο double tracking vocals ή κάποια άλλη τεχνική;;;

Τι ειναι αυτο που ακους σαν ''δευτερη'' φωνη στο κομματι (μια αλλη τεχνικη διφωνιας):

 

http://www.musipedia.gr/wiki/%CE%8A%CF%83%CE%BF%CE%BD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ειναι αυτο που ακους σαν ''δευτερη'' φωνη στο κομματι (μια αλλη τεχνικη διφωνιας):

 

http://www.musipedia.gr/wiki/%CE%8A%CF%83%CE%BF%CE%BD

 

Πραγματι ακουγεται το ισοκρατημα απλα και η φωνη του ακουγεται διπλη σαν χορωδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου