Προς το περιεχόμενο

Setup tips για live usage pod x3 live


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τους φίλους του noiz για άλλη μια φορά!  :)

 

Θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το gear μου.

(κλασσικές παράξενες τεχνικές απορίες μου γενικά  :P )

 

Το guitar rig μου έχει ως εξής:

 

Κιθάρα - Boss ns-2 - Pod x3 live - amp

 

Στο loop του ns-2, βρίσκονται τα εξής

ΕΗΧ Black Finger - Digitech Bad Monkey - Sansamp gt2 - EHX lpb-1

 

Όλα μπαίνουν μπροστά από τους ενισχυτές που παίζω (και θα συνεχίσουν να μπαίνουν, μέχρι να πάρω δικό μου ενισχυτή και να χρησιμοποιώ το drive του).

 

Να σημειώσω εδώ, ότι η πεταλιέρα ΔΕΝ έχει προσομοιώσεις.

Χρησιμοποιώ απλά τα εφφέ της, τα οποία μου αρέσουν πολύ.

 

Πρώτο πρόβλημα

 

Γενικά, έχω θέμα με τους overdriven ήχους.

Δοκιμάζω αυτές τις μέρες το Sansamp gt2 που έχω δανεικό, αλλά το όλο αποτέλεσμα είναι πολύ τσιριχτό (δεν φταίνε τα settings) και πολύ θαμμένο.

Γενικά, πριν το sansamp χρησιμοποιούσα πετάλι drive από την πεταλιέρα.

Συγκεκριμένα, το "tube drive", που είναι προσομοίωση ενός Chandler Tube Driver.

Σαν ήχος, το sansamp δεν είναι σε καμία περίπτωση καλύτερο.

Το drive της πεταλιέρας ακουγόταν πιο καθαρό από πλευράς voicing και edge.

Ωστόσο, το sansamp ακούγεται λίγο πιο φυσικό.

Στα ίδια δηλαδή είμαι.

 

Το πρόβλημα μου έγκειται στο "θάψιμο" του ήχου.

Οι καθαροί ήχοι ακούγονται μια χαρά.

Όταν μπαίνει drive (όποιο και να είναι), ο ήχος "μουνταίνει" και "θάβεται".

(ελπίζω οι λέξεις να το περιγράφουν καλά)

Δεν νομίζω να είναι θέμα settings του εκάστοτε Patch.

Ό,τι ρύθμιση και να κάνω (όσον αφορά treble-bass-gain ή οτιδήποτε άλλο), πάλι είναι θαμμένο το αποτέλεσμα.

Σαν μια κουβέρτα μπροστά από το ηχείο.  :-\

 

Οι άλλοι 2 κιθαρίστες της μπάντας, έχουν για drive το Fulltone OCD και το Fulltone GT500 αντίστοιχα.

Όταν βάζουν drive, ο ήχος τους δεν γίνεται "πιο μουντός".

 

Αναρωτιέμαι τι φταίει.

Έχω καταλήξει στο αποτέλεσμα ότι τα drive της πεταλιέρας ακούγονται μουντά.

Το ίδιο και το Sansamp.

Θέλω να δοκιμάσω το OCD από τον συμπαντίτη, να δώ αν ακούγεται καλύτερο.

Το ελπίζω.

 

Τι προτείνετε περί αυτού?

Σκέφτομαι την αγορά ενός καλού drive πεταλιού, αν το OCD μέσω της δοκιμής μου λύσει το πρόβλημα.

 

Μου αρέσει το Suhr Riot, αλλά δεν ξέρω τι παίζει με πολλά άλλα πετάλια drive.

Το Blackstar HT-dual ας πούμε, λέει?

Αν λειτουργεί σαν preamp ενισχυτή, βγάζοντας ει δυνατόν τις δυναμικές της λάμπας, τότε είναι αυτό που ψάχνω.

 

Δεύτερο πρόβλημα

 

Όπως ανέφερα πιο πάνω, χρησιμοποιώ την πεταλιέρα σαν effects processor.

Προφανώς και δεν είναι true bypass, όλοι το ξέρουμε αυτό.

 

Προβληματίζομαι λοιπόν, μήπως τα patches που φτιάχνω μου "τρώνε" ήχο.

Θέλω να ρυθμίσω την πεταλιέρα, ώστε να είναι όσο το δυνατόν πιο "ανώδυνη" η επιρροή της στον ήχο.

Υπάρχει καμία συμβουλή?

 

Όλα τα patches είναι blank, με ρύθμιση "no amp" στον ενισχυτή.

Τα καθαρά patches όμως, θέλουν volume 100%, ενώ τα driven λιγότερο.

Κάτι τέτοια με μπερδεύουν.

 

Έχει κανένας ρυθμίσει ποτέ έτσι την πεταλιέρα του, να βοηθήσει κι εμένα?  :-\

 

Αυτά τα ολίγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα μπαίνουν μπροστά από τους ενισχυτές που παίζω (και θα συνεχίσουν να μπαίνουν, μέχρι να πάρω δικό μου ενισχυτή και να χρησιμοποιώ το drive του).

 

Προενίσχυση πάνω σε προενίσχυση=μουντίλα. Δοκίμασε το output στο return του ενισχυτή (αν δεν έχει τότε κάποιο cd in-line in). Εγώ το Pod X3 Live δε το συνδέω ΠΟΤΕ στο input του ενισχυτή...ουσιαστικά και το Sansamp GT2 προενίσχυση είναι αν δεν κάνω λάθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προενίσχυση πάνω σε προενίσχυση=μουντίλα.

 

Τι εννοείς με αυτό?

Την πεταλιέρα την έχω απλά για πετάλια, χωρίς προσομοίωση.

Πιάνεται πάλι σαν προενισχυτής?

 

Το Sansamp είναι όντως προενίσχυση, αλλά δεν ξέρω αν φταίει αυτό για τη μουντίλα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς με αυτό?

Την πεταλιέρα την έχω απλά για πετάλια, χωρίς προσομοίωση.

Πιάνεται πάλι σαν προενισχυτής?

 

Το Sansamp είναι όντως προενίσχυση, αλλά δεν ξέρω αν φταίει αυτό για τη μουντίλα του.

 

Όπως και να 'χει δοκίμασε το output του σήματος σου στο return του ενισχυτή και πες αν δεις βελτίωση ή όχι :) Εφόσον, αν κατάλαβα καλά, από το Sansamp παίρνεις το distortion και εφόσον αυτό λειτουργεί ως προενίσχυση ΠΡΕΠΕΙ να μπει στο return για να ακουστεί καλά-σωστά, δεν είναι απλά ένα distortion πετάλι που μπορεί να μπει και στο input του ενισχυτή. Δεν φταίει το πετάλι αλλά η συνδεσμολογία. Με προενίσχυση πάνω από την προενίσχυση του ενισχυτή έχεις ένα πνιχτό και μουντό αποτέλεσμα. Αν χρησιμοποιήσεις το return θα δεις να "ανοίγει" ο ήχος σου. Δοκίμασε μετά και το πετάλι μόνο του στο return να βεβαιωθείς πως το pοd δεν επηρρεάζει σε κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δοκιμάσω όλα αυτά που λες.

Ίσως το Sansamp να μην είναι bright για αυτό το λόγο.

Θα κάνω ένα εκτενές test drive αύριο.

Το πρόβλημα είναι ότι ο ενισχυτής που παίζω στο studio δεν έχει fx loop, αλλά οι άλλοι έχουν.

 

Αν βάλω το sansamp στο return, με τους καθαρούς ήχους τι γίνεται?

Ή μήπως εννοείς να το βάλω στο loop?

Αυτό σκέφτομαι να δοκιμάσω.

 

Το πρόβλημα επίσης, είναι ότι και η καμπίνα που παίζω είναι χάλια και ενδεχομένως αυτό να με οδηγεί σε λάθος συμπεράσματα.

 

Σε τι απόσταση και ύψος αυτιού πιστεύεις ότι πρέπει να ρυθμίσω και να τεστάρω τον ενισχυτή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Το Sansamp δεν παίζει να φταίει λόγω του ήχου του, δεν κακό πετάλι, το αντίθετο.

 

2)Στο studio ο ενισχυτής που παίζεις που δεν έχει fx loop ποιός είναι; Αν δεν έχει fx loop κοίτα μήπως έχει input του τύπου aux in ή line in ή cd in ή mp3 player κλπ όπου και από αυτές τις εισόδους παρακάμπτεται η προενίσχυση του ενισχυτή.

 

3) Όταν λέω return εννοώ το return του effects loop (effects loop=send+return).

 

4)Σε τι καμπίνα παίζεις; 1x12, 2x12, 4x12; Mε γωνία --> http://www.dv247.com/assets/products/50818_l.jpg ή όχι --> http://www.dv247.com/assets/products/50817_l.jpg ;

 

Λες "Έχω καταλήξει στο αποτέλεσμα ότι τα drive της πεταλιέρας ακούγονται μουντά.Το ίδιο και το Sansamp." Γενικότερα το Pod X3 Live έχει κάπως μουντά drives, σε σχέση με άλλα, αλλά δε νομίζω πως φταίει αυτό και σίγουρα δε φταίει και το GT2. Πρέπει να είναι αυτό που σου είπα παραπάνω. To output του Pod το έβαζες πάντα στο input του ενισχυτή; Aν ναι, κάνε αυτό που σου είπα πιο πάνω και θα δεις σίγουρα διαφορά. Απλά αφού το κάνεις, έχοντας το GT2 να περνάει μέσα από την πεταλιέρα, δοκίμασε μετά και σκέτο το GT2 στο return ώστε να σιγουρευτείς πως τη μουντάδα δεν την προκαλεί κάπως το Pod. Μια προενίσχυση πρέπει να παίζει μόνο μαζί με έναν τελικό, όχι μαζί με τον τελικό και άλλη μια προενίσχυση. Μπορεί κάποιοι, κάπου, κάποτε να βγάζουν καλό ήχο έτσι αλλά είναι λάθος γενικότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενισχυτής που παίζω είναι ένας JCM800 Kerry King.

Από όσο έχω δει, ΔΕΝ έχει καθόλου loops και λοιπά παρελκόμενα.

Μόνο εξόδους για την καμπίνα.

Έχουμε και άλλους ενισχυτές στο στούντιο, θα το κοιτάξω εκεί.

 

Η καμπίνα είναι μια 2x12 Randall, χωρίς γωνία.

Είναι και αρκετά κλασμένη επίσης.

 

Λέγοντας "να συνδέσω στο return", αυτό που προτείνεις είναι να πάρω ολόκληρο το fx chain μου και να παρακάμψω το preamp του Marshall, βάζοντας τα πάντα στο return.

Αυτό ενδέχεται να βελτιώσει τον ήχο του Sansamp, αλλά τι θα γίνει με τα καθαρά? ???

Η καθαρή κιθάρα θα είναι σίγουρα πολύ ξερή και άχρωμη, γιατί με κλειστό sansamp θα περνάει απλά από έναν τελικό, χωρίς καμία προενίσχυση.

 

Για αυτό σου έλεγα "να συνδέσω στο fx loop".

Να έχω το sansamp στη λούπα, έτσι ώστε μετά από αυτό να μην έχω άλλο preamp, παρά μόνο τον τελικό του Marshall.

Από τεχνικής άποψης, δεν ξέρω αν αυτό θα αλλάξει κάτι.

Πάλι θα έχω προενίσχυση και μετά προενίσχυση, απλά αυτή του sansamp θα είναι μετά από αυτή του marshall.

Ίσως αυτό βελτιώσει τα πράγματα κάπως.

 

Ένας κιθαρίστας από τη μπάντα, είχε παλιότερα το Sansamp Tri-AC.

Μου λέει πως δεν πρόκειται να ακουστεί το sansamp όπως θέλω.

Εκείνος το έβαζε στο loop, όπως σου είπα πιο πάνω.

Επειδή εχθές τον ρώτησα, μου είπε πως "μπροστά από τον ενισχυτή ακουγόταν 3 φορές χειρότερο".

Επομένως, μένει να το δοκιμάσω.

 

Παίζει το pod να μουνταίνει τα drives?

Επειδή ούτως ή άλλως επεξεργάζεται τον ήχο, σκέφτομαι μήπως "κόβει" με κάποιον τρόπο πράγματα.

Τα καθαρά είναι μια χαρά, δόξα τω Θεώ.

Αλλά, δεν είναι εκεί το δύσκολο.

 

Ίσως το pod να καθιστά μουντές τις δυναμικές ενός driven ήχου.

Αν είναι έτσι, θα πάρει πόδι δυστυχώς.  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι η Randall καμπίνα που νομίζω δεν είναι και από τις καλύτερες...ειδικά αν είναι κλασμένη ότι και να κάνεις...δοκίμασε αν μπορείς άλλη καμπίνα και ενισχυτή και ας παίξει κάποιος άλλος που δεν έχει ηχητικό πρόβλημα σε αυτά :P

 

Εφόσον το GΤ2 περνάει μέσα απο το Pod λες να έχεις πρόβλημα με τα καθαρά; Μπορεί και να έχεις δίκιο. Κάνε αυτό που μου είπες εσύ ούτως ή άλλως, πάνω κάτω το ίδιο λέμε.

 

"Να έχω το sansamp στη λούπα, έτσι ώστε μετά από αυτό να μην έχω άλλο preamp, παρά μόνο τον τελικό του Marshall."

 

Nαι αυτό εννοώ.

 

"Πάλι θα έχω προενίσχυση και μετά προενίσχυση, απλά αυτή του sansamp θα είναι μετά από αυτή του marshall."

 

Δεν θα έχεις προενίσχυση πάνω σε προενίσχυση όμως, αυτή του marshall θα παρακάμπτεται, αυτό εννοούσα, σωστά το κατάλαβες άσχετα πως το εξηγεί ο καθένας :)

 

Ο κιθαρίστας από τη μπάντα σου που είχε το Tri-AC ουσιαστικά επιβεβαίωσε τα λεγόμενα μου. Λέγοντας return εγώ εννοούσα ούτως ή άλλως, όπως και να γίνει η σύνδεση στο fx loop, να παρακαμφθεί η προενίσχυση του marshall :) To GT2 λειτουργεί σαν προενίσχυση οπότε αν το περνάς και από την προενίσχυση του marshall είναι φυσικό να μην ακούγεται όπως θες και όπως πρέπει και είναι το σωστό. Όπως είπα, πολλοί μπερδεύουν το GT2 και νομίζουν πως είναι ένα απλό πεταλάκι που μπορεί να μπει μπροστά, στο input του ενισχυτή, ίσως για κάποιους ακούγεται καλά έτσι αλλά είμαι σίγουρος πως στo loop θα ακούγεται πολύ καλύτερα και όπως πρέπει, για αυτή τη σύνδεση είναι φτιαγμένο εξ'άλλου, προενίσχυση είναι.

 

Το Pod σίγουρα σε κάποιο ποσοστό αλλοιώνει τον ήχο (true-bypass δεν είναι), τώρα τι αλλοιώνει και πόσο αυτό μόνο με δοκιμή μπορείς να το καταλάβεις από μόνος σου. Δε χάνεις τίποτε να το δοκιμάσεις. Δοκίμασε το GT2 μέσω του Pod και μόνο του και αν ακούσεις τρελή διαφορά τότε μάλλον "βάζει το χεράκι του" το Pod. Αν και δε νομίζω να φταίει αυτό, για 'μένα είναι αυτό που σου είπα εξ'αρχής, το "σάντουιτς" των προενισχυτών που χαλάει τον ήχο. Θα περιμένω να επιβεβαιωθώ ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δοκιμάσω στην επόμενη πρόβα να παίξω αλλού.

Θα προσπαθήσω να πάω και μόνος μου για testing.

 

Έχεις μπερδέψει λίγο τις πιθανές συνδεσμολογίες νομίζω.  :)

Εγώ, θέλω και πρέπει να έχω τη προενίσχυση του Marshall (και του κάθε ενισχυτή στη θέση του Marshall) γιατί δεν παίζω μόνο με drive, έχω και καθαρούς ήχους.

Σου θυμίζω εδώ ότι δεν παίρνω modelling από την πεταλιέρα.

Με το να βάλω το gt2 στο fx loop, ΔΕΝ παρακάμπτω την προενίσχυση του Marshall, και δεν θέλω να την παρακάμψω κιόλας.

Απλά, βάζω την προενίσχυση του Sansamp μετά από του ενισχυτή.

Ίσως αυτό βοηθήσει, ίσως και όχι.  :-\

 

Σε κάθε περίπτωση, θέλω να δοκιμάσω και χωρίς το Pod.

 

Δεν θα έχεις προενίσχυση πάνω σε προενίσχυση όμως, αυτή του marshall θα παρακάμπτεται, αυτό εννοούσα, σωστά το κατάλαβες άσχετα πως το εξηγεί ο καθένας :)

 

Εδώ πιστεύω ότι είσαι λάθος.

Δεν μπορώ να παρακάμψω την προενίσχυση του Marshall, γιατί θα χαλάσω τους καθαρούς ήχους.

Επίσης, δεν μπορώ και από τεχνικής άποψης να την παρακάμψω.

Εκτός και αν βάλω κάποιο a/b switch.

 

Ο κιθαρίστας από τη μπάντα σου που είχε το Tri-AC ουσιαστικά επιβεβαίωσε τα λεγόμενα μου. Λέγοντας return εγώ εννοούσα ούτως ή άλλως, όπως και να γίνει η σύνδεση στο fx loop, να παρακαμφθεί η προενίσχυση του marshall :) To GT2 λειτουργεί σαν προενίσχυση οπότε αν το περνάς και από την προενίσχυση του marshall είναι φυσικό να μην ακούγεται όπως θες και όπως πρέπει και είναι το σωστό. Όπως είπα, πολλοί μπερδεύουν το GT2 και νομίζουν πως είναι ένα απλό πεταλάκι που μπορεί να μπει μπροστά, στο input του ενισχυτή, ίσως για κάποιους ακούγεται καλά έτσι αλλά είμαι σίγουρος πως στo loop θα ακούγεται πολύ καλύτερα και όπως πρέπει, για αυτή τη σύνδεση είναι φτιαγμένο εξ'άλλου, προενίσχυση είναι.

 

Το παιδί αυτό, έβαζε το Tri-AC στο fx loop, όχι απλώς στο return.

Συνέχιζε να έχει την προενίσχυση του ενισχυτή του.

Συνέδεε το πετάλι, όπως συνδέεις στο fx loop ένα delay για παράδειγμα.

Αυτό θα δοκιμάσω να κάνω κι εγώ, μήπως βελτιωθεί το αποτέλεσμα.

 

Σκέφτομαι το εξής:

 

κιθάρα - Ns-2 - input ενισχυτή

Στο fx loop να έχω sansamp-pod.

Πρέπει το pod να είναι μετά το sansamp, γιατί για θέλω το delay μετά το overdrive-distortion.

 

Θα κάνω και το κόλπο με τη λούπα του Ns-2 που είχα δει Online.

Θα συνδέω κιθάρα στο input του ns-2, και το output του ns-2 στο return του ενισχυτή.

Ανάμεσα θα έχω:

ns-2 loop send - Black Finger - Bad Monkey - Lpb-1 - Ενισχυτής - Sansamp - Pod - ns-2 loop return

Έτσι, κόβεις θόρυβο από τα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο ότι τα μπέρδεψα λίγο...απλά κάνοντας αυτό που λες πάλι θα έχεις μια προενίσχυση πάνω στην άλλη απλά με διαφορετική σειρά, πράγμα που δε νομίζω να βοηθήσει αλλά δεν έχεις να χάσεις τίποτε, δοκίμασε το. Καταλαβαίνεις όμως πως για να ακουστεί σωστά το αποτέλεσμα θα πρέπει το GT2 που είναι προενίσχυση να αντικαταστήσει πλήρως την προενίσχυση του marshall και να χρησιμοποιήσει μόνο τον τελικό του. Tουλάχιστον έτσι αντίλαμβάνομαι εγώ πως είναι το σωστό, για τα drives τουλάχιστον. Είσαι σίγουρος πως θα χαλάσουν οι καθαροί ήχοι; Aπενεργοποιώντας το GT2 συνεχίζει να λειτουργεί σαν προενίσχυση ή απενεργοποιείται εντελώς; Πάντως έχουμε πει πολλές εναλλακτικές, κάνε όσες διαφορετικές δοκιμές μπορείς και πες μας το τελικό αποτέλεσμα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου