Προς το περιεχόμενο

lies - the maggie cassidy. Η γνώμη σας?


kostri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμή την ανανέωση του myspace μας και το εκ νέου ψάξιμο του υλικού μας είπα να ανεβάσω ένα κομμάτι ώστε να ακούσω την γνώμη σας.

 

Το συγκεκριμένο κομμάτι άρχισε σαν παιχνίδι με λούπες που γράφαμε την μία πάνω στην άλλη. Ελπίζω τελικά να δημιουργήθηκε μια αισθητική ενότητα.

 

Θα ήθελα πολύ να μάθω πώς το βλέπετε.

:)

 

liesnoiz.mp3

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να σας πω ότι για να το ανεβάσω το συμπίεσα πάρα πολύ με αποτέλεσμα να χάσει πολύ σε ποιότητα.

Αν θέλετε μπορείτε να το ακούσετε στο myspace μας(το κομμάτι λέγεται Lies, είναι το πρώτο στην λίστα).

 

Ευχαριστούμε για τον χρόνο σας! :)

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν εισέπραξα αισθητική ενότητα, γιατί είναι πολλά τα θέματα που απότελούν το συγκεκριμένο κομμάτι. Από την άλλη το ανορθόδοξο θέμα στο 1.55 είναι θαυμάσιο και αναπάντεχο, μπράβο. Τα φωνητικά δεν με έπεισαν αν και είναι στο dark wave κλίμα που κινείται το κομμάτι.

Επειδή ο David Cassidy ήταν το πρώτο μου είδωλο η θωρά του ονόματός σας μ' έκανε να σας συμπαθήσω περισσότερο. ;)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέστωρ ευχαριστούμε πολύ για την ακρόαση και για τα καλά σου λόγια!

Θα ξαναδούμε τα φωνητικά.

 

Όσο για το όνομα, είχες ωραίο συνειρμό :). Ωστόσο το πήραμε απ’ το ομώνυμο (και αγαπημένο μας) βιβλίο του Κέρουακ.

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναφέρω το θέμα με την ελπίδα να "εκμαιεύσω" ;D κάποιο επιπλέον σχόλιο για το κομμάτι. Αν κάνω κατάχρηση της υπομονής σας ζητώ συγνώμη. Απλώς σκέφθηκα πως μπορεί να υπάρχουν κάποιοι που θα ήθελαν να βοηθήσουν αλλά δεν είδαν το θέμα. :)

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Kostri,

 

είναι πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά που γίνονται μέσα στο κομμάτι. Έχει χαρακτήρα, η μπάντα είναι δεμένη και ο τραγουδιστής την κατάλληλη φωνή. Το επίπεδο το βρίσκω γενικώς υψηλό.

 

Σαν σύνθεση και στυλ, δε μου λέει τίποτα αλλά προφανώς αυτό δεν έχει να κάνει με εσάς αλλά με μένα που τα ακούσματά μου δεν έχουν καμία σχέση. Εν ολίγοις δεν είμαι κατάλληλος για να σας κάνω κριτική αλλά βλέπω ότι σε καίει (και πολύ λογικό) οπότε ιδού. :)

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το panning (το λέω καλά; ) της κιθάρας με ζάλισε. Κυριολεκτικά ...

Το μπάσο (ειδικά στην αρχή) σα να μου ακούγεται ότι δεν "πατάει" καλά.

Κοντά στο 4:20 και μετά μου αρέσει αρκετά.

All in all δεν με χάλασε καθόλου.

Δεν είμαι ο καταλληλότερος γιατί δεν είμαι θιασώτης του είδους αλλά όπως είπα δεν με ενόχλησε καθόλου (πέραν του αρχικού channel πέρα δώθε).

Ίσως να συμπύκνωνα τις ιδέες και να το κράταγα λίγο μικρότερο ......

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου Κώστα!

Το κομμάτι μου άρεσε για το ύφος του και τη διαφορετικότητά του. Γενικά το παιχνίδι με λούπες, delay Κλπ είναι κάτι που με συναρπάζει και βοηθά στο να δημιουργείται μια "πολυφωνία" στο κομμάτι. Τα τύμπανα όμως ήταν πολύ πίσω. Ίσως να έχει να κανει με τις συνθήκες της ηχογράφησης, ίσως ήταν η προσωπική άποψη σας για το πως θα 'πρέπε να ακουστεί το κομμάτι.

Πάντως βρίσκω το December loves me (από το Myspace σας) μακράν πιο ενδιαφέρον (για τα ακούσματά μου). Λίγο από Tindersticks, λίγο από Major Arcana...

 

"The music that you listen to, becomes the soundtrack of your life"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία θέματα, ωραία φωνή (δική σου?), αλλά η μίξη το αδικεί : έστησα αυτί για να ακούσω όλα αυτά που συμβαίνουν από πίσω, αλλά η delayed κιθάρα κυριαρχεί και τα καλύπτει όλα. Ίσως υπάρχουν και ρυθμικές αστάθειες (ηχογράφηση πρόβας είναι?), αλλά νομίζω οτι το κομμάτι έχει πολύ καλές προοπτικές. Το ίδιο και εσείς :)

 

Νομίζω οτι μία πιο προσεγμένη ηχογράφηση θα το κάνει ένα πολύ ωραίο κομμάτι, που αν πετύχαινα στο ραδιόφωνο θα το πρόσεχα και θα έψαχνα ποιονών (;D) είναι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Jazzjoker

Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο και τις παρατηρήσεις σου. :)

 

@Audiokostas

Το panning είναι όντως υπερβολικό και λάθος. Θα το ελαττώσω. Χαίρομαι που έκανες παρατήρηση για το μπάσο. Εγώ “παίζω”(όπως ..“παίζω”/”τραγουδάω” και όλα τα υπόλοιπα όργανα/φωνές στο συγκεκριμένο κλιπ) και ξέρω πως οι γνώσεις/ικανότητές μου είναι ελάχιστες. Είναι όμως το αγαπημένο μου όργανο και επιμένω να το ταλαιπωρώ. Που θα πάει, θα αρχίσει να “πατάει” με τον καιρό ;D. Το μέγεθος του κομματιού είναι ένα θέμα. Δεν μπορώ όμως να σταθώ κριτικά. Όπου ένιωθα ότι έπρεπε, έκοβα κι έραβα λούπες. Γι αυτό στο αρχικό ποστ είπα ότι «ελπίζω» να έχει αισθητική συνέχεια. Πολύ  χρήσιμες παρατηρήσεις, σ’ ευχαριστώ.

 

@Bluesscholar

Γεια σου Κωστή! Tindersticks ε..? Το είχα πάρει χαμπάρι ότι είσαι δικός μας. :) Το ότι βρίσκεις μεταφορά στοιχείων απ’ αυτήν την μουσική στην μουσική μας(ελπίζω όχι με κακοποιημένο τρόπο) είναι μεγάλο κοπλιμέντο για μας. Όσον αφορά το κομμάτι, ευχαριστούμε και πάλι. Ο στόχος ήταν να φτιάξουμε κάτι προσωπικό. Για τα τύμπανα, εννοείς πως ήταν πίσω στην μίξη(χανόντουσαν), ή ότι δεν σου άρεσαν?

 

@Blue

Ευχαριστούμε Πέτρο! Ναι η φωνή είναι δική μου. Έχεις δίκιο για την μίξη. Έχουμε μια βαρβαρική προσέγγιση για το θέμα και επιμένουμε να μην μελετάμε κάποια βασικά κείμενα. Πρέπει όμως να το κάνουμε. Οι ρυθμικές αστάθειες είναι πάλι λογικά αποτελέσματα του γεγονότος ότι η..μπάντα(στην συγκεκριμένη περίπτωση..εγώ) δεν έχει ιδέα από ρυθμική αγωγή και δρα διαισθητικά. Ηχογραφούσα στο ableton live όλα τα όργανα το ένα μετά το άλλο, μετά έγραψα τους στίχους και στο τέλος το τραγούδησα. Εγωισμός, δηλαδή, σε όλο του το μεγαλείο. ;D 

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου