Προς το περιεχόμενο

Martin Kit Guitars


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

Συγχαρητήρια για το φόρουμ.Είναι φοβερό.Το Διαβάζω 2 - 3 μήνες και σήμερα γράφω το πρώτο μου θέμα.

 

Στην κατοχη μου έχω μια Epiphone Les Paul Standard Plus, και μια κλασσική του πατέρα μου από το 1971 και είναι Ελληνικής κατασκευής.

 

Ομως, το στυλ που μου αρέσει σαν κιθάρα είναι η ακουστική και ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια Jumbo.Μιλησα με τον καθηγητή που μου διδάσκει κιθάρα και μου είπε κάποια μοντέλα και κάποιες εταιρίες.

 

Επειδη, δεν έχω αρκετα χρηματα για μια καλη κιθάρα jumbo.Πχ εβλεπα στον Θωμα την Gibson J200 έχει 2890Ε και δεν μπορω να δωσω αυτα τα χρηματα.Κοιταξα και τις Martin και αυτες είναι αρκετα ακριβες αλλα κοιταξα οτι η Martin βγάζει καποιες ακουστικες κιθάρες σε kit.

 

Δηλαδη έχει ολα τα ξυλα και οτι χρειαζεται καποιος να κατασκευασει μια κιθάρα εκτός από κόλλα και εργαλεία.Και μου φάνηκε παρα πολυ ενδιαφέρον.Εστειλα ένα εμαιλ στην εταιρία της Μαρτιν να ρωτησω τι διαφορα εχουν 2 διαφορετικα μοντελα και μαζι με την απαντηση στην ερωτηση μου μου εστειλαν και μια λιστα με τα εργαλεία που θα χρειαστω.Τα περισσότερα τα έχω στην κατοχή μου εκτος από 2 - 3 τα οποία δεν έχουν μεγάλο κοστος.

 

Εψαξα στο διαδυκτιο οσο μπορούσα και παρατήρησα οτι αρκετοί ανθρωποι εχουν ασχοληθει με την κατασκευη κιθαρας ερασιτεχνικα με τα κιτ της Μαρτιν με επιτυχία.Είμαι αρκετα καλος στις κατασκευες και εχω ξανα ασχοληθει με κατασκευη απο ξυλο.

 

Αυτο που ήθελα να σας ρωτήσω είναι εαν κάποιος έχει ασχοληθει ποτε με αυτα τα κιτ και εαν είναι ευχαριστημένος.

 

Τελος, ποια είναι η γνωμη σας?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη εαν σας κουρασα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας βάζεις και ένα link? καλώς ήρθες...

 

Σε ευχαριστω πολυ Marathon.Nαι, Φυσικα.

Το Link είναι από το σαιτ της Martin που πουλάει τα kit.Εμενα αυτο που με ενδιαφέρει είναι το τελευταίο (Rosewood kit Jumbo).

 

https://www.martinguitar.com/1833/catalog.php?cat=Kits%20Parts%20%26%20Tools

 

Aλλο ενα λινκ είναι που δείχνει λεπτομερως τι περιέχει το κιτ

 

http://web.mac.com/magads/Site/What_Comes_In_A_Kit.html

 

Και αυτο το λινκ βοηθαει στην κατασκευη!Δειχνει πως το εχει κατασκευασει ο ιδιος.

 

http://web.mac.com/magads/Site/Martin_Kit_Instructions/Martin_Kit_Instructions.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω εμπειρία με κιτ για ακουστικές αλλά με μία γρήγορη ματιά στις τιμές, εάν υπολογίσεις τα υλικά που πρέπει να πάρεις, την εμπειρία που ΔΕΝ έχεις, το ότι σε ένα ακουστικό όργανο οι παράμετροι αποτυχίας είναι πολύ περισσότεροι από ότι σε ένα ηλεκτρικό, το τελωνείο (που φαίνεται ότι θα πληρώσεις), τα μεταφορικά και το ότι σίγουρα με ένα κιτ δεν θα φτάσεις τα επίπεδα της Martin των 2500 ευρώ...ξέχασα ότι πρέπει να τη πάς και σε μάστορα για τα λούστρα γιατί στα ακουστικά όργανα τα λούστρα δεν παίζουν...

Η τελική μου συμβουλή είναι να κοιτάς στις αγγελίες του Noiz όπου με 500-600 ευρώ, λογικά, θα βρείς μία πολύ καλή ακουστική κιθάρα που θα μπορείς βέβαια και να την δοκιμάσεις και όχι να την μαντεύεις.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω εμπειρία με κιτ για ακουστικές αλλά με μία γρήγορη ματιά στις τιμές, εάν υπολογίσεις τα υλικά που πρέπει να πάρεις, την εμπειρία που ΔΕΝ έχεις, το ότι σε ένα ακουστικό όργανο οι παράμετροι αποτυχίας είναι πολύ περισσότεροι από ότι σε ένα ηλεκτρικό, το τελωνείο (που φαίνεται ότι θα πληρώσεις), τα μεταφορικά και το ότι σίγουρα με ένα κιτ δεν θα φτάσεις τα επίπεδα της Martin των 2500 ευρώ...ξέχασα ότι πρέπει να τη πάς και σε μάστορα για τα λούστρα γιατί στα ακουστικά όργανα τα λούστρα δεν παίζουν...

Η τελική μου συμβουλή είναι να κοιτάς στις αγγελίες του Noiz όπου με 500-600 ευρώ, λογικά, θα βρείς μία πολύ καλή ακουστική κιθάρα που θα μπορείς βέβαια και να την δοκιμάσεις και όχι να την μαντεύεις.

Τωρα που καθομαι και το σκεφτομαι έχεις δικιο!!Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!!Δεν θελω να παρω μεταχειρισμένα!Αρα με βλεπω να μαζευω χρηματα!Σε ευχαριστω πολυ και παλι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πλεονέκτημα των κιτ για κάποιον που ξεκινάει τις οργανοκατασκευές, είναι ότι σου δίνουν όλα τα υλικά που χρειάζεσαι και έτσι δεν χρειάζεται να τα ψάχνεις, είτε εδώ είτε στο εξωτερικό. Μάλιστα σε κάποια κιτ τα εργαλεία που χρειάζεσαι είναι τα στοιχειώδη (και προπαντώς πολλούς σφηχτήρες).

 

Το πρώτο όργανο που κατασκεύασα ήταν μια κιθάρα από κιτ που αγόρασα από τον Stewmac. Εκτός από τις αναλυτικές οδηγίες υπήρχε στη συσκευασία και ένα DVD που έδειχνε αναλυτικά τα διάφορα βήματα της κατασκευής. Παρόλο ότι δεν είχα καμιά προηγούμενη εμπειρία κατασκευής μουσικών οργάνων, τολμώ να πω ότι το τελικό αποτέλεσμα ήταν αρκετά ικανοποιητικό. Αλλά μη θεωρηθεί ότι μπορεί κανείς να κατασκευάσει μια Martin D45 χρησιμοποιώντας απλώς τα ίδια υλικά.

 

Το κιτ της Martin, σε ότι αφορά στα υλικά, δεν έχει καμιά διαφορά από τα άλλα που κυκλοφορούν. Απ' όσο γνωρίζω το κιτ της Μάρτιν δεν έχει πολύ καλές οδηγίες. Βέβαιa όρεξη νάχεις και στο internet υπάρχουν όλα. Όμως επειδή ακριβώς είναι πολλές οι πληροφορίες, μερικές φορές θα πρέπει να ξεσκαρτάρεις αρκετά μέχρι να βρεις αυτό που σου χρειάζεται.

 

Ένα άλλο αξιοπρεπές κιτ είναι και αυτό της LMI το οποίο επίσης περιέχει DVD με οδηγίες από τον οργανοποιό Robert O' Brien. Μάλιστα μπορείς να κάνεις τις δικές σου επιλογές ώστε να φτιάξεις το κιτ που σου ταιριάζει περισσότερο.

 

Το site που έδωσες έχει αρκετές πληροφορίες για τα διάφορα κιτ που κυκλοφορούν. Πολλές μαζεμένες πληροφορίες για τις κατασκευές οργάνων μπορείς να πάρεις από το blog "Ερασιτέχνης Οργανοποιός".

 

Συμπέρασμα: Αν πιάνουν τα χέρια σου, μην το φοβάσαι. Θα τα καταφέρεις. Δεν θα γλυτώσεις πολλά λεφτά (αν αγοράσεις εργαλεία) αλλά το ότι θα έχεις ένα όργανο κατασκευασμένο από σένα, θα σου δώσει μεγάλη χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πλεονέκτημα των κιτ για κάποιον που ξεκινάει τις οργανοκατασκευές, είναι ότι σου δίνουν όλα τα υλικά που χρειάζεσαι και έτσι δεν χρειάζεται να τα ψάχνεις, είτε εδώ είτε στο εξωτερικό. Μάλιστα σε κάποια κιτ τα εργαλεία που χρειάζεσαι είναι τα στοιχειώδη (και προπαντώς πολλούς σφηχτήρες).

 

Το πρώτο όργανο που κατασκεύασα ήταν μια κιθάρα από κιτ που αγόρασα από τον Stewmac. Εκτός από τις αναλυτικές οδηγίες υπήρχε στη συσκευασία και ένα DVD που έδειχνε αναλυτικά τα διάφορα βήματα της κατασκευής. Παρόλο ότι δεν είχα καμιά προηγούμενη εμπειρία κατασκευής μουσικών οργάνων, τολμώ να πω ότι το τελικό αποτέλεσμα ήταν αρκετά ικανοποιητικό. Αλλά μη θεωρηθεί ότι μπορεί κανείς να κατασκευάσει μια Martin D45 χρησιμοποιώντας απλώς τα ίδια υλικά.

 

Το κιτ της Martin, σε ότι αφορά στα υλικά, δεν έχει καμιά διαφορά από τα άλλα που κυκλοφορούν. Απ' όσο γνωρίζω το κιτ της Μάρτιν δεν έχει πολύ καλές οδηγίες. Βέβαιa όρεξη νάχεις και στο internet υπάρχουν όλα. Όμως επειδή ακριβώς είναι πολλές οι πληροφορίες, μερικές φορές θα πρέπει να ξεσκαρτάρεις αρκετά μέχρι να βρεις αυτό που σου χρειάζεται.

 

Ένα άλλο αξιοπρεπές κιτ είναι και αυτό της LMI το οποίο επίσης περιέχει DVD με οδηγίες από τον οργανοποιό Robert O' Brien. Μάλιστα μπορείς να κάνεις τις δικές σου επιλογές ώστε να φτιάξεις το κιτ που σου ταιριάζει περισσότερο.

 

Το site που έδωσες έχει αρκετές πληροφορίες για τα διάφορα κιτ που κυκλοφορούν. Πολλές μαζεμένες πληροφορίες για τις κατασκευές οργάνων μπορείς να πάρεις από το blog "Ερασιτέχνης Οργανοποιός".

 

Συμπέρασμα: Αν πιάνουν τα χέρια σου, μην το φοβάσαι. Θα τα καταφέρεις. Δεν θα γλυτώσεις πολλά λεφτά (αν αγοράσεις εργαλεία) αλλά το ότι θα έχεις ένα όργανο κατασκευασμένο από σένα, θα σου δώσει μεγάλη χαρά.

 

Καλησπερα,

Ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου!

Γενικα τι δυσκολιες είχες συναντησει εσυ ?

 

Το εχω ακουσει και εγω για τις οδηγιες!Καλα το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν προκειτε να κατασκευασεις μια Martin D45 αλλα φανταζομαι οτι η κιθαρα που θα εχει κατασκευαστει θα ειναι αρκετα καλη ετσι ?Τα εργαλεια οπως ειπα τα εχω γιατι εχω κανει καποιες κατασκευες απο ξυλο!Μια ερωτηση με το λουστρο τι εκανες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δυσκολίες ήταν εκείνες του πρωτάρη. Πολλές απορίες και αβεβαιότητες, γιαυτό θέλει αρκετό ψάξιμο.

 

Εγώ έκανα λούστρο γομαλάκας. Μόνος μου χωρίς να μου δείξει κανένας παρά το ότι είχα διαβάσει ότι η συγκεκριμένη τεχνική είναι πολύ δύσκολη, οτι χρειάζεται εμπειρία  κτλ, κτλ. Όταν το έκανα δεν πίστευα στα μάτια μου από το αποτέλεσμα. Οι οδηγίες υπάρχουν στο internet αναλυτικά.

 

To ζήτημα είναι ένα και μοναδικό, ανεξάρτητα από το κόστος. Θα πρέπει να απαντήσεις στον εαυτό σου αν σε ενδιαφέρει η εμπειρία της κατασκευής μιας κιθάρας. Αν ναι προχώρα. Το να γλυτώσεις κάποια χρήματα είναι ένα κίνητρο αλλά δεν φτάνει. Πρέπει να σε ενδιαφέρει κιόλας. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δυσκολίες ήταν εκείνες του πρωτάρη. Πολλές απορίες και αβεβαιότητες, γιαυτό θέλει αρκετό ψάξιμο.

 

Εγώ έκανα λούστρο γομαλάκας. Μόνος μου χωρίς να μου δείξει κανένας παρά το ότι είχα διαβάσει ότι η συγκεκριμένη τεχνική είναι πολύ δύσκολη, οτι χρειάζεται εμπειρία  κτλ, κτλ. Όταν το έκανα δεν πίστευα στα μάτια μου από το αποτέλεσμα. Οι οδηγίες υπάρχουν στο internet αναλυτικά.

 

To ζήτημα είναι ένα και μοναδικό, ανεξάρτητα από το κόστος. Θα πρέπει να απαντήσεις στον εαυτό σου αν σε ενδιαφέρει η εμπειρία της κατασκευής μιας κιθάρας. Αν ναι προχώρα. Το να γλυτώσεις κάποια χρήματα είναι ένα κίνητρο αλλά δεν φτάνει. Πρέπει να σε ενδιαφέρει κιόλας. 

 

 

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια!Οπως ειπα και πιο πριν με ενδιαφερει παρα πολυ!Ξεκιναω το διαβασμα και και μετα τις εξετασεις αρχισω σιγα σιγα!!Σε ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου