Προς το περιεχόμενο

lies - the maggie cassidy. Η γνώμη σας?


kostri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηχογραφούσα στο ableton live όλα τα όργανα το ένα μετά το άλλο, μετά έγραψα τους στίχους και στο τέλος το τραγούδησα.

 

έκοβα κι έραβα λούπες

 

μάλλον εκεί είναι το πρόβλημα στα ρυθμικά. Η κοπτοραπτική έχει αποτέλεσμα μόνο όταν οι ηχογραφήσεις ακολουθούν ναζιστικό μετρονόμο ;D. Σίγουρα υπάρχουν μεθοδοι που φτιάχνουν τις λούπες σε κουτάκια (time stretch, quantize κλπ) αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω παραπάνω καθώς δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

 

Το θέμα με τις βάρβαρες μίξεις δεν το κατάλαβα... Εννοείς οτι δεν διαθέτετε γνώσεις και εξοπλισμό? Μπορείς να στέλνεις τα projects σου ολόκληρα σε επαγγελματίες που με ελάχιστο κόστος θα κάνουν όλη τη βρώμικη δουλειά. Εμείς εκεί καταληξαμε και είμαστε στεγνοι και καθαροι όλη μέρα :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μάλλον εκεί είναι το πρόβλημα στα ρυθμικά. Η κοπτοραπτική έχει αποτέλεσμα μόνο όταν οι ηχογραφήσεις ακολουθούν ναζιστικό μετρονόμο ;D. Σίγουρα υπάρχουν μεθοδοι που φτιάχνουν τις λούπες σε κουτάκια (time stretch, quantize κλπ) αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω παραπάνω καθώς δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

 

Μακάρι να τον ακολουθούσα τον ναζιστικό μετρονόμο ;D ;D. Έχεις δίκιο, υπάρχουν μέθοδοι με τις οποίες «φέρνεις» τα δείγματα ήχου στον ρυθμό. Προτιμώ όμως να μελετήσω κιθάρα περισσότερο ή να παίζω με καλούς μουσικούς παρά να ωραιοποιώ το κακό μου παίξιμο. Άλλο το ένα άλλο το άλλο θα μου πεις.

 

Το θέμα με τις βάρβαρες μίξεις δεν το κατάλαβα... Εννοείς οτι δεν διαθέτετε γνώσεις και εξοπλισμό? Μπορείς να στέλνεις τα projects σου ολόκληρα σε επαγγελματίες που με ελάχιστο κόστος θα κάνουν όλη τη βρώμικη δουλειά. Εμείς εκεί καταληξαμε και είμαστε στεγνοι και καθαροι όλη μέρα :)

 

Ναι αυτό εννοώ. Οι επαγγελματίες του χώρου είναι μια καλή λύση. Όταν καταλαγιάσει ο εγωισμός μας και πάρουμε χαμπάρι ότι δεν τα ξέρουμε όλα μάλλον εκεί θα στραφούμε. Πάντως θα ήθελα να το δω λίγο παραπάνω αυτό το θέμα. Όταν ξεμπερδέψω με κάποια άλλα διαβάσματα(δηλαδή..ποτέ) θα το ρίξω στην μίξη. Τουλάχιστον τα βασικά θέλω να τα ξέρω. Ευχαριστώ για την συμβουλή! :)

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@Bluesscholar

Γεια σου Κωστή! Tindersticks ε..? Το είχα πάρει χαμπάρι ότι είσαι δικός μας. :) Το ότι βρίσκεις μεταφορά στοιχείων απ’ αυτήν την μουσική στην μουσική μας(ελπίζω όχι με κακοποιημένο τρόπο) είναι μεγάλο κοπλιμέντο για μας. Όσον αφορά το κομμάτι, ευχαριστούμε και πάλι. Ο στόχος ήταν να φτιάξουμε κάτι προσωπικό. Για τα τύμπανα, εννοείς πως ήταν πίσω στην μίξη(χανόντουσαν), ή ότι δεν σου άρεσαν?

 

Η αναφορά μου στα κοινά σημεία με τα συγκροτήματα είναι σίγουρα θετική.

Όσον αφορά το σχόλιό μου για τα τύμπανα, εννοούσα πως χάνονταν στην μίξη καθώς ακούγονταν πολύ χαμηλά. Θα μου άρεσε να μπορώ να τα ακούσω καλύτερα. Το γεγονός πως η κιθάρα είναι πολύ "μπροστά" στην ηχητική εικόνα που έχετε φτιάξει στη μίξη, κάνει εντονότερο το φαινόμενο αυτό (δηλ κάνει τα τύμπανα να χάνονται).

 

 

"The music that you listen to, becomes the soundtrack of your life"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αναφορά μου στα κοινά σημεία με τα συγκροτήματα είναι σίγουρα θετική.

Όσον αφορά το σχόλιό μου για τα τύμπανα, εννοούσα πως χάνονταν στην μίξη καθώς ακούγονταν πολύ χαμηλά. Θα μου άρεσε να μπορώ να τα ακούσω καλύτερα. Το γεγονός πως η κιθάρα είναι πολύ "μπροστά" στην ηχητική εικόνα που έχετε φτιάξει στη μίξη, κάνει εντονότερο το φαινόμενο αυτό (δηλ κάνει τα τύμπανα να χάνονται).

Χμμ..Μάλιστα κατάλαβα. Απ’ ό, τι φαίνεται τα κάναμε θάλασσα στη μίξη. Είναι πολύ χρήσιμες όλες αυτές οι παρατηρήσεις.

 

Αν γίνεται, θα ήθελα να μου στείλεις κάποιο myspace ή να μου πεις κάποιον δίσκο των Major Arcana διότι δεν τους ξέρω, ούτε βρήκα τίποτα σχετικό.

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν γίνεται, θα ήθελα να μου στείλεις κάποιο myspace ή να μου πεις κάποιον δίσκο των Major Arcana διότι δεν τους ξέρω, ούτε βρήκα τίποτα σχετικό.

 

Οι Major Arcana είναι μια περίεργη μπάντα την οποία ανακάλυψα όλως τυχαίως. Έχουν 1 άλμπουμ το οποίο ηχογραφήθηκε το 1976, κυκλοφόρησε σε πολύ λίγα κομμάτια τότε και η επανέκδοσή του έγινε το 2005, πράγμα που σημαίνει πως δεν μπορείς να τους βρεις στο διαδύκτιο εκτός (δηλ myspace, youtube κλπ). Αυτό το Link http://bigpinkmusic.co.kr/xe/nr/2080) έχει και 2 μικρά samples.

Και αυτό, έχει πολύ λίγες πληροφορίες: http://cgi.ebay.com/Major-Arcana-acid-folk-psych-WEST-COAST-new-CD-/220489977290?pt=Music_CDs&hash=item33563a0dca#ht_500wt_721

Το Metropolis έχει κόπια τους και τους συνιστώ ανεπιφύλακτα.

 

"The music that you listen to, becomes the soundtrack of your life"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γίνεται, θα ήθελα να μου στείλεις κάποιο myspace ή να μου πεις κάποιον δίσκο των Major Arcana διότι δεν τους ξέρω, ούτε βρήκα τίποτα σχετικό.

http://progressive.homestead.com/prog-2.html

 

Πολύ σπάνιο άλμπουμ, το 'χω δει μόνο μια φορά. Βέβαια βγήκε επανέκδοση από τη Radioactive ή την Fall out (δεν θυμάμαι, διότι είναι και οι δυό μαϊμουδοεταιρίες) και βρίσκεται σε cd στα καταστήματα μεταχειρισμένων με 5€ . Ο <<γνωστός>> μουσικός είναι ο Sigmund Snopek που έχει στο ενεργητικό του 2 αριστουργήματα. Το ένα ον μέλος των Bloomsbury People και το άλλο αν θυμάμαι καλά δικό του με τίτλο Who's afraid of Virginia Wolf που το είχε κυκλοφορήσει σαν 2LP η Akarma πριν μερικά χρόνια.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Nestoras: Πολύ καλό το site! Σίγουρα περισσότερες πληροφορίες από οπουδήποτε αλλού έψαξα. Ήλπιζα να βρω κάτι και στο Allmusic.com αλλά το μόνο που υπήρχε ήταν το εξώφυλλο και η λίστα των κομματιών!

"The music that you listen to, becomes the soundtrack of your life"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ειμαι φαν σας!

στα ειπα κιολας!  ;D

Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε μου  ;D

Ήδη ακούω αυτά που μου έστειλες. :D

 

@Bluesscholar, Nestoras

Παιδιά, πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά. Μου δημιουργήθηκε περιέργεια. Αν κρίνω απ'τα δείγματα και τα reviews πρέπει να τους ψάξω. Μέχρι στιγμής με παραπέμπουν σε κάτι ανάμεσα σε Greatful Dead και Nick Drake. Ωραία πράγματα δηλαδή! :)

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ εντυπωσιακό και ατμοσφαιρικό άκουσμα! :) Με μετέφερε σε άλλη εποχή, μου θύμισες Bowie φωνητικά, γενικά ήταν κάτι το διαφορετικό!Μπράβο σας!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου