Προς το περιεχόμενο

PHP-Nuke, ερωτήσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1. Προσπαθώ να στήσω μια php-nuke εγκατάσταση και έχω μερικά προβληματάκια με τα Ελληνικά. Βάζω στα preferences γλώσσα Greek αλλα στους τίτλους βλέπω καραγκιοζάκια.

Ξέρει κανείς ποιά είναι η σωστή διαδικασία για να στηθεί η Ελληνική γλώσσα ?

 

2. Υπάρχουν παρόμοια προγράμματα με το php-nuke ? (είτε open-source, είτε εμπορικά)

 

Αγγελος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Προσπαθώ να στήσω μια php-nuke εγκατάσταση και έχω μερικά προβληματάκια με τα Ελληνικά. Βάζω στα preferences γλώσσα Greek αλλα στους τίτλους βλέπω καραγκιοζάκια.

Ξέρει κανείς ποιά είναι η σωστή διαδικασία για να στηθεί η Ελληνική γλώσσα ?u

Για να μπορέσω να σε βοηθήσω θέλω να μου πείς πρώτα αν επιλέξεις το encoding του browser σου σε Greek ISO8859-7 αν σου τα εμφανίζει ώς ελληνικά.

 

 

 

2. Υπάρχουν παρόμοια προγράμματα με το php-nuke ? (είτε open-source' date=' είτε εμπορικά)

 

Αγγελος[/quote']

 

Υπάρχουν αρκετά μπορώ να πω. Μπορείς να ριξεις μια ματια στο http://www.freshmeat.net

Και ανθέλεις κάτι σχεδόν ίδιο υπάρχει το postnuke. Εγώ αναφέρομαι σε opensource πάντα. Για commecial δες Oracle application server, iPlanet application server κτλ κτλ.

 

Φιλικά

Σταμάτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον browser το encoding είναι ISO-8859-7 και η σελίδα έρχεται στο ίδιο encoding (view source απο τον browser)

 

Τα μενου εμφανίζονται Ελληνικά (οχι όλα, αλλα αρκετά) και μόνο ο τίτλος είναι @#$@#@

 

Επίσης μέσα στο administration γυρναει μόνο του απο Αγγλικά σε Ελληνικά στα καλα καθούμενα !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον browser το encoding είναι ISO-8859-7 και η σελίδα έρχεται στο ίδιο encoding (view source απο τον browser)

 

Τα μενου εμφανίζονται Ελληνικά (οχι όλα' date=' αλλα αρκετά) και μόνο ο τίτλος είναι @#$@#@

[/quote']

Δηλαδή ο τίτλος του παραθύρου στον browser ? Ολα τα άλλα σου εμφανίζονται κανονικά ελλινικα;

Αν ε'ινια αυτό τότε δες τον browser σου. Αν είναιτο site κάπου που να μπορώ να του κάνω μια επισκεψη να σου πώκαλύτερα τι μπορεί να συμβαίνει και ενδεχομένως πως να το λύσεις.

 

 

Επίσης μέσα στο administration γυρναει μόνο του απο Αγγλικά σε Ελληνικά στα καλα καθούμενα !!!!

 

Στα preferences σου ως χρήστης τι γλώσσα έχεις επιλέξει ωσ default;

 

Ελπίζω να βοήθησα

Φιλικά

Σταμάτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PHP-Nuke 7.1 και webserver μάλλον είναι κάτι σε linux (εκει που φιλοξενείται το site' date=' δεν ξέρω πως να το βρώ ακριβώς)[/quote']

Αν μιλάμε για linux τότε είναι apache 99.999% :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το PhpNuke έχει κάποια ανεξήγητα bugs (τουλάχιστον μέχριι και την 7.0 που δοκίμασα) και σε γενικές γραμμές δεν είναι και το ποιό αυτονόητο στις ρυθμίσεις του, ενώ απαιτεί χρόνο και υπομονή για να πετύχεις κάτι που θα σε ικανοποιεί αν έχεις κάτι ιδιαίτερο στο νού.

Αν συνεχίζεις να έχεις πρόβλημα πάντως εδώ είμαι. :wink:

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το PhpNuke έχει κάποια ανεξήγητα bugs (τουλάχιστον μέχριι και την 7.0 που δοκίμασα) και σε γενικές γραμμές δεν είναι και το ποιό αυτονόητο στις ρυθμίσεις του' date=' ενώ απαιτεί χρόνο και υπομονή για να πετύχεις κάτι που θα σε ικανοποιεί αν έχεις κάτι ιδιαίτερο στο νού.

Αν συνεχίζεις να έχεις πρόβλημα πάντως εδώ είμαι. :wink:[/quote']

 

Ευχαριστώ.

 

Είναι αλήθεια οτι απο το noiz εμπνεύστηκα για να το δοκιμάσω. Δεν ξέρω αν υπάρχουν παρόμοια προγράμματα έστω και εμπορικά σε προσιτή τιμή, αλλα το open source μου αρέσει σαν ιδέα. Ο asrael μου πρότεινε το postnuke το οποίο και κατέβασα, αλλα είμαι λιγο επιφυλακτικός να ψάξω κάτι χωρίς να είμαι σίγουρος ότι θα βρώ αρκετή βοήθεια σε φόρουμ. Πρός το παρόν θα το αφήσω στα Αγγλικά μέχρι να το μάθω και μετά βλέπουμε με τα Ελληνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου