Προς το περιεχόμενο

Αγορά Κάρτας Ήχου


PhrygianDominant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα !

 

Σκέφτομαι να αγοράσω καινούρια κάρτα ήχου. Είμαι ανάμεσα στις εξής: Motu Track16, Focusrite 18i20 (όταν έρθει στα μέρη μας) ή Motu 828 Mk 3 (μάλλον μεταχειρισμένη). Το Budget μου φτάνει έως τα 600 ευρώ.

 

* Θέλω να πάρω κάτι που να υποστηρίζει τέλεια  Mac H/Y και φυσικά να έχει σταθερούς οδηγούς για αυτό.

 

Εσείς τι θα μου προτείνατε ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω Mac, αλλά απ' ό,τι έχω δει, όσοι χρησιμοποιούν Mac προτείνουν MOTU. Η 828mk3 είναι όντως καλή λύση, προσφέροντας δύο ειδών συνδεσιμότητας (USB+Firewire), αλλά αν θες παραπάνω από 2 προενισχυτές ίσως θα πρέπει να πας σε κάτι άλλο.

Η 18i20 είναι η κάρτα που θα έπαιρνα αν δεν είχα ήδη την Saffire Pro 40, για σύνδεση USB2.0 φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά ! Στο μέλλον θα χρειαστώ παραπάνω απο 2 προενισχύσεις. Η αλήθεια είναι πως θέλω να ξεφύγω απο το USB. Θα ήθελα κάτι σε FireWire. Έχω ακούσει πολύ καλά σχόλια για την 828 Mk3 αλλά άκουσα επίσης πως είναι ελλατωματικές  ??? ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα, για mac θεωρω οτι Apogee ειναι μονοδρομος... οι κονβερτορες ειναι υποδειγματικοι, το latency μηδενικο και η συνεργασια με τα προγραμματα επισης αριστη.

σκεψου μονο οτι η Ensemble αποθηκευει τα settings που ειχες για το καθε καναλι μεσα στο αρχειο του logic.

 

ΤΩΡΑ

 

Επειδη προφανως ανεβαινουμε σε budget θα σου προτεινα μια Duet αν σε φτανουν τα καναλια η μια quartet για περισοοτερα πραγματα. Αλλα νομιζω οτι με τη Duet δεν θα ξανακοιταξεις πισω... ::)

"If I didn't build my own amps - I'd be playing a Cornford."

Mark Cameron

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ακουσει οτι εχουν βγει και καρτες ηχου με thunderbolt(η εξελιξη του firewire) και προς το παρων το υποστιριζουν μονο mac,αλλα δεν νομιζω να εχουν ευρεια γκαμα επιλογων,ενα ψαξιμο θα σε πεισει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα, για mac θεωρω οτι Apogee ειναι μονοδρομος... οι κονβερτορες ειναι υποδειγματικοι, το latency μηδενικο και η συνεργασια με τα προγραμματα επισης αριστη.

σκεψου μονο οτι η Ensemble αποθηκευει τα settings που ειχες για το καθε καναλι μεσα στο αρχειο του logic.

 

ΤΩΡΑ

 

Επειδη προφανως ανεβαινουμε σε budget θα σου προτεινα μια Duet αν σε φτανουν τα καναλια η μια quartet για περισοοτερα πραγματα. Αλλα νομιζω οτι με τη Duet δεν θα ξανακοιταξεις πισω... ::)

 

 

Καλησπέρα,

 

Θα ήταν η ιδανικότερη επιλογή η Ensemble ή η Quartet.

 

Συμφωνώ με τα λεγόμενά σου, ΑΛΛΑ :

 

1) Τη δεδομένη στιγμή η τσέπη μου δεν φτάνει έως εκεί και

 

2) Θεωρώ πως η Duet2 είναι πολύ ακριβή για ΜΟΝΟ 2 προενισχύσεις ( Αλλά τί προενισχύσεις, θα μου πεις ;D). Επίσης δεν καλύπτει τις ανάγκες μου  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ακουσει οτι εχουν βγει και καρτες ηχου με thunderbolt(η εξελιξη του firewire) και προς το παρων το υποστιριζουν μονο mac,αλλα δεν νομιζω να εχουν ευρεια γκαμα επιλογων,ενα ψαξιμο θα σε πεισει

 

Ναι Στάθη, έχουν βγεί. Είναι πολύ ακριβές όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου