Προς το περιεχόμενο

Συνδυασμός overdrive και distortion?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπορει να δυνδειαστει καποιο distortion με overdrive και να εχει καποιο αποτελεσμα

στον ηχο?

χρονια τωρα χρησημοποιο μονο βαρυ distortion.istortion me overdrive μπορει να βγαλει ποιο smooth ηχο ''κοβοντας" λιγο output?

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο δύσκολο να "κόψει" output αφού και τα 2 έχουν σαν σκοπό να προσθέσουν output (τα λέω καλά?)

Μπορείς να έχεις και τα 2 ώστε το ένα να πουσάρει το άλλο.

Πχ παίζεις με distortion και στο solo χώνεις και το overdrive για λίγο πιο μπουσταρισμένο ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλ χονδρικα μπορεισ να εχεις εενα distortion για τα ρυθμικα και οταν σολαρεις χτυπασ το over και αποκτασ περισοτερο sustain κλπ κλπ

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα επίπεδα του θορύβου σου θα ανεβούν κατακόρυφα, αλλά αν είσαι προσεκτικός και απενεργοποιήσεις το έξτρα πετάλι όταν δεν το χρειάζεσαι δεν θα έχεις πρόβλημα. Τα καλύτερα αποτελέσματα τα είχα πάντα όταν έβαζα το od μετά το dist. αλλά δεν θα σχηματίσεις σωστή άποψη αν δεν πειραματιστείς. Όντως θα βγει πιο smooth ο ήχος αν σετάρεις σωστά τα πετάλια σου, αλλά οι δυνατότητες είναι πολλές-να πουσάρει το dist το οd, να έχουν το ίδιο vol. level, να έχει το od αρκετά μεγαλύτερο, το πρώτο να μην έχει πρίμα και να τα δίνει το δεύτερο (ή το ανάποδο...) Και βέβαια, εντελώς διαφορετικά συμπεράσματα βγαίνουν σε οικιακές εντάσεις και σε εντάσεις πρόβας.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις τελευταίες μέρες μου έχει καρφωθεί να δοκιμάσω κάποιον άλλο συνδυασμό με το barber ltd μου.

 

γενικά το έχω πριν το bulldog οπότε δίνει λίγες αρμονικές παραπάνω και κάπως πιο μπασο ήχο απο αυτόν που θα έδινε το bulldog μόνο του, ή πριν απο το marshall shredmaster αλλά ανεβαίνει πολύ ο θόρυβος

 

για ροκάδικα "defined" ρυθμικά χρησιμοποιώ το πρώτο κανάλι του bulldog με το LTD. Το κακό όμως με το πρώτο κανάλι του bulldog είναι οτι ακούγεται πολύ "πεταλίστικο" και "thin" δε ξέρω πως να το περιγράψω.

 

σκέφτηκα να δοκιμάσω τη συνεργασία κανενός BOSS SD1 με το LTD, λέτε θα βγει κάτι καλό? θελω "τραγανιστό" ήχο ροκάδικο, αλλά να μη λασπώνει με τα ακορντα, να ακούγονται καθαρά οι νότες.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου