Προς το περιεχόμενο

Amp Sims: pod hd και fender mustang


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα

 

Υπάρχει κάποιος που να έχει δοκιμάσει δίπλα-δίπλα κάποιο pod hd και έναν fender mustang; Κατανοώ ότι το pod κάνει 15 πράγματα παραπάνω, και ότι ο mustang έχει χαμηλότερη απόκριση στις δυναμικές, πράγμα που η line6 το παλεύει καλύτερα ήδη από τον καιρό των xt. Αναρωτιέμαι όμως πως συγκρίνονται οι προσομοιώσεις των ενισχυτών που κάνουν τα νέα pod και οι mustang.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατανοώ ότι το pod κάνει 15 πράγματα παραπάνω, και ότι ο mustang έχει χαμηλότερη απόκριση στις δυναμικές

 

αυτο πως το κατανοεις?

 

εχεις παιξει τον Mustang?

 

μια χαρα αποκριση στις δυναμικες εχουν και τα δυο.

 

επισης ειναι καπως ακυρο να συγκρινεις μια πεταλιερα με εναν ενισχυτη δεν νομιζεις?

 

καλυτερα να περιμενεις να ερθει η ΠΕΤΑΛΙΕΡΑ Fender Mustang για να τη συγκρινεις με καποια HD.    

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν το περιέγραψα σωστά.

 

Βασικά παίζοντας στον Mustang, όταν χαμηλώσω την ένταση της κιθάρας, χαμηλώνει η ένταση του ενισχυτή, ενώ σε κάποιο παλιότερο pod που είχα δοκιμάσει όταν χαμήλωνα την ένταση της κιθάρας ή χτύπαγα πιο "απαλά" άλλαζε ( "καθάριζε" ) το "drive" κι όχι η ένταση.

 

Κατά τα άλλα, συμφωνώ ότι άλλο ενισχυτής, άλλο πεταλιέρα, αλλά αναρωτιέμαι πώς είναι οι "fender", "vox", "marshall" amp sims στο νέο pod σε σύγκριση με τον mustang.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι δεν κανεις καλα στον Mustang που εχω εγω οταν εχω Patch που περιλαμβανει καποιο overdriven ηχο το gain καθαριζει μια χαρα οταν κατεβαζω το volume της κιθαρας.  

 

Φυσικα οταν χαμηλωνουμε το volume της κιθαρας σε εναν ΚΑΝΟΝΙΚΟ ενισχυτη ΠΡΕΠΕΙ να πεφτει και η ενταση.

 

Βεβαια ολα αυτα ειναι στην ουσια αχρηστα μια και με αυτα τα μηχανηματα μπορεις να φτιαξεις δεκαδες καθαρους και βρωμικους ηχους και να τους εναλλασεις παρα να καθεσαι να ..παλευεις με το vol της κιθαρας.... ;D 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι δεν κανεις καλα στον Mustang που εχω εγω

 

 

  :o

 

 

Αντε να μην ξυπνησει μετα το ηφαιστειο της Σαντορινης  ;D

 

Καλα ο ΣΦ με ενισχυτη χωρις λαμπες; Το τελευταιο καστρο επεσε! Ο εχθρος προ των πυλων! 

 

 

Χιχι, πλακα κανω, τους εχω τσεκαρει, πολυ ωραιο ηχο εχουν οι Modelling της Fender, ειδικα για ηχους... fender  ;D)  ;D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το χωριο μια χαρα ειναι ο mustang και γραφει και μαμω connect.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου