Προς το περιεχόμενο

Telecaster Lite Ash


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά έχω μια απορία... Ρίξτε μια ματιά σε αυτή την κιθάρα:

Link 1

 

Link 2

 

ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΦΤΗΝΗ ΕΝΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΩΡΑΙΑ?

Μήπως κάτι βρωμάει στην υπόθεση??? Έχει κάποια διαφορά από μια κλασσική Tele? Την έχει δοκιμάσει κανείς να μας πει τη γνώμη του? Επίσης δε κατάλαβα αν είναι Μεξικάνικη ή όχι...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επίσης δε κατάλαβα αν είναι Μεξικάνικη ή όχι...

 

δεν ξερω για ολα τα αλλα θα σου πει ο superfunk αλλα βλεπωντας και μονο την τιμη σιγουρα θα ειναι μεξικανικη...

σε βλεπω ψαχνεσαι σιγα σιγα για tele ε;χεχε..γουσταρω..οι tele ειναι ολα τα λεφτα απο ολες τις αποψεις :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ΚΟΡΕΑΤΙΚΗ.

Το συν της ειναι:

 

-Αυθεντικοι μαγνήτες SEYMOUR DUNCAN ALNICO II PRO

-Vintage bridge με brass saddles

-το μπράτσο ειναι παχυ & ειναι 2-piece (ξεχωριστη ταστιερα για μεγαλύτερη σταθεροτητα),επισης ρυθμιζεται χωρις να χρειαζεται να το αφαιρεσεις,εχει δε ελαχιστο φινιρισμα.

-πολυ καλη κατασκευη χωρις neck gaps και αλλες αηδιες...

 

τα πλην της ειναι:

 

-μεγαλη γκαμα βαρους (εχω παιξει μερικες φανταστικες παναλαφρες & μερικες απαισιες σκετα τουβλα) οποτε πρεπει να "παιξεις πριν αγοράσεις" ,εκτος & αν μπορουν να σου στειλουν την πιο ελαφρια που εχουν.

-ποντεσιομετρα,διακοπτες & λοιπα ηλεκτρικα της πλακας (αλλα η αλλαγη τους ειναι παμφθηνη & απλη)

-ασχημο decal & δυστυχως μοντερνα κλειδια που δεν ταιριαζουν με την vintage αισθητικη της κιθαρας (δουλευουν αψογα ομως)

-τρισαθλιο set up (αλλα αυτο φτιαχνεται)

 

αυτα :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε βλεπω ψαχνεσαι σιγα σιγα για tele ε;χεχε..γουσταρω..οι tele ειναι ολα τα λεφτα απο ολες τις αποψεις :wink:

 

Δε φταίω εγώΑφού μας έχει βάλει όλους "στην πρίζα" αυτός ο Superfunk. Μας έχει κάνει πλύση εγκεφάλου κανονικά...

Συν του ότι αρχίζω να συνειδητοποιώ ότι πολλοί καλλιτέχνες που μου αρέσουν παίζουν με Tele (από Radiohead, Coldplay μέχρι Albert Collins)...

 

Superfunk το κακό είναι (για μια ακόμη φορά) ότι δεν έχω τη δυνατότητα να τη δοκιμάσω...Επιπλέον από Tele δεν έχω ΚΑΜΙΑ εμπειρία οπότε ακόμη και να έβρισκα μια δε θα πολυκαταλάβαινα τις λεπτομέρειες μιας και όλες oι Tele μου φαίνονται ψιλοίδιες (το μάτι και το αυτί μου δεν έχουν εξοικοιωθεί το ίδιο όπως με τις strat) και φοβάμαι ότι θα κάνω καμιά αγορά "πατάτα"... :? :lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε elavd, μπορεις να περιμενεις καμια 10καρια χρονια μεχρι να μαζεψω 500 ευρω και να παρω την rockinger tele, να δουμε τι γινεται και με αυτες.(αν και πλεον εχω απολυτη εμπιστοσυνη στον SUPERFUNK :wink: ).

 

 

λεφτααααααααααα :evil: :evil: :evil: :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω, θα αγόραζα κι εγώ μια Rockinger, αλλά δε μου αρέσει αισθητικά καμία τους ρε γαμώτο...

Από την άλλη καλή είναι και η λύση των Fender Highway με το ελαφρό φινίρισμα που έχουν έτσι ώστε να παλιώσει και πιο γρήγορα. ¶σε που είναι και Fender made in USA...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι δεν σου αρεσουν οι Rockinger αισθητικα?κλασσικες vintage τελε ειναι & μαλιστα εχουν και binding χωρις εξτρα κοστος!Δυστυχως (και καθαρα για αισθητικους λογους μια και ηχητικα δεν υπαρχει και καμμια σοβαρη διαφορα) δεν εχουν προς το παρον maple necks :cry:

 

οι Highway ειναι καλες αλλα δυστυχως οι μαγνητες τους οχι....

 

η tele μπορει να παιξει τα παντα,ακομα & Metal :wink:

 

jftele52.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας λόγος που δε μου αρέσουν τόσο είναι η έλλειψη των maple necks...

Eπειδή έχω rosewood θα ήθελα να έχω maple σε μια tele.

Επιπλέον τα διαθέσιμα χρώματα δε με τρελαίνουν...

 

Οι Rockinger πιστεύεις ότι έχουν καλύτερους μαγνήτες και πιο "αυθεντικό" ήχο από τις Highway?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΙΓΟΥΡΑ :!:

 

ΔΗΛ αυτη δεν σου αρεσει?

 

kt005rw.jpg

 

ουτε αυτη?

 

kt007.jpg

 

:D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω βάλει σκοπό να αγοράσω την squier affinity σε butterscotch blonde για να καταλάβω τι εστί maple ταστιέρα.Εμφανισιακά το maple είναι πολύ πιο ωραίο από το rosewood,αλλά πρακτικά;

 

Αλλαγή ηλεκτρικών και αν μου αρέσει βάζω έναν lil' 59 και έχω μια super-versatile tele.Χτυπάς και ένα μανίκι από warmoth με stainless seel jumbo frets.

:D

 

ΑΥτήν τη λύση δε την σκέφτεσαι (μέχρι την αλλαγή των ηλεκτρικών,παρακάτω ξεφεύγει λίγο).Νομίζω πως θα σου δώσει να καταλάβεις τι εστί tele-βερύκοκο...

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου