Προς το περιεχόμενο

Telecaster Lite Ash


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εγω βασιζομενος στην ελλειπεστατη γνωση μου πανω στις κιθαρες κ στον τροπο κατασκευης τους' date=' θα εκφρασω μια απορια.

 

γιατι οι πιο πολλοι εδω μεσα(συμπεριλαμβανομενου κ εμου) διυλιζουμε τον κονωπα με τοση λεπτομερια, ενω επαγγελματιες εμπνευσμενοι μουσικοι που εχουν την κιθαρα τους μεγαλυτερη αναγκη αρκουνται στο να την κουρδιζουν(μερικοι ουτε αυτο κανουν...) και....απλα να παιζουν??

γιατι ο thom yorke επαιζε με jazzmaster japan χωρις να αλλαξει τπτ?γιατι ο SRV επαιζε με strato μαζικης παραγωγης??γιατι o bb king δεν την ψαχνει τοσο?? μηπως αν ειχαμε κ μεις το 1/100 της εμπνευσης τους θα φταναμε να ανιλιφθουμε οτι η κιθαρα ειναι ενα εργαλειο και οχι η γκομενα των ονειρωξεων μας???

 

εντελως φιλικα παντα :wink: :D[/quote']

 

εχει απολυτο δικιο φιλε μου. :wink:

 

δεν θα ξεχασω ποτε το...χουνερι που επαθα φετος το καλοκαιρι.

 

Γνωρισα τον Morris Tepper (σημαντικοτατος session κιθαριστας που εχει παιξει με τεραστια ονοματα οπως FRANK ZAPP,CAPTAIN BEEFHEART,ELVIS COSTELO,PIXIES,P.J HARVEY,TOM WAITS κ.α) & μετα τη συναυλια του ηρθε απο το σπιτι μου κουβαλωντας την κιθαρα του.

Οταν μπηκε στο music room μου επαθε την πλακα του με ολες αυτες τις κιθαρες & τους ενισχυτες/εφε.

"what the heck do you need all these man?" μου ειπε " for the last 25 years I only own ONE tele Cpt Beefheart gave me!!"

 

Οντως η μοναδικη του κιθαρα ηταν μια Tele του 54 την οποια την κουβαλουσε μεσα στα αεροπλανα μεσα σε ενα φτηνο gig bag.!!

 

Ειχε δε τοσο φαγωμενα ταστα & τοσο κακη ρυθμιση που δεν μπορουσα καν να παιξω.Μαλιστα οταν με αφησε να του κανω ενα γρηγορο σετ απ εντυπωσιαστηκε απο το ποσο καλυτερα επαιζε η κιθαρα!

οταν τον ρωτησα γιατι δεν ασχολειται λιγακι με την κιθαρα του μου απαντησε αφοπλιστηκα " I am too busy playing!!!I don't have time for technicalities!" :wink:

 

Το γεγονος βεβαια οτι με αυτην την ταλαιπωρημενη κιθαρα με χορδες 1 μηνα & εναν αθλιο τραντζιστορατο Fender εβγαζε τον ηχο της...αρκουδας :!: προσπαθω να το ξεχασω γιατι μου δημιουργει κομπλεξ! :cry:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως προτιμω να ακουω ΚΑΛΗ μουσικη & καλο ηχο ειτε την ψαχνει ειτε δεν την ψαχνει ο κιθαριστας,παντως συνηθως & απο τισ κουβεντες που ειχα την τυχη να κανω κατα καιρους με μεγαλα ονοματα που γνωρισα το "ψαξιμο¨το κανουν οι guitar techs (και παλι ΑΥΤΗ ειναι η δουλεια τους) & τα αφεντικα απλα "διαλεγουν"

 

καλα ειναι δυνατον να κανει ας πουμε εμενα το ψαξιμο του ηχου μου αλλος;;οποιος και αν ειναι αυτος.sorry αλλα ειναι τελειος κουφο αυτο και δεν προκειται να συμφωνησουμε.και αφου θελεις να ακους καλη μουσικη και καλο ηχο οπως και εγω φυσικα ε τοτε θα συνεχισουμε οπως πολυ σωστα πιστευω κανουμε(τουλαχιστον εγω για να μην σε βαζω και εσενα χωρις να το λες ο ιδιος) με τον ηχο

 

ο BB.KING οπως και ΠΟΛΛΟΙ μεγαλοι μπλουζίστες πανω στους οποιους πατησαν ΟΛΟΙ δεν ξερει ακκορντα και το εχει παραδεχτει, αλλωστε τι να τα κανει αφου για αυτο υπάρχει ο ρυθμικος κιθαριστας

 

κιθαριστας ο οποιος ξερει μονο ρυθμικη κιθαρα ή μονο lead καλυτερα να μην εκφρασω την γνωμη μου για εναν τετοιο κιθαριστα.το λεω χυμα αλλα συγγνωμη ετσι ειναι.

 

 

το βιμπράτο του ειναι ΟΛΑ τα λεφτα & απο αυτο ξεκιναει ο προσωπικος & ανεπαναληπτος του ηχος,τον οποιο ολοι σεβονται.

 

το vibrato του για εμενα δεν ειναι ουτε ..1δραχμη:lol: ρε superfunk πλακα μου κανεις;ποιος ειναι τελοσπαντων αυτος ο ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΟΣ ηχος του bb.king:lol: παντως και εγω τον σεβομαι αλλα οκ μεχρι εκει ετσι;ειπαμε μην τρελλαθουμε κιολας επειδη ειναι παλιος με το ζορι σεβασμος,παλιος,ιστορια κτλ...

 

σιγα μη συνοδεψει ο ΒΒ KING εμενα ή καθε "παιδακι" κιθαριστα (γιατι ολοι παιδια του ειναι) θα ηταν σαν να παιζω μπαλλα με τον Μαραντονα & να απαιτω να μου δωσει πασα για να βαλω γκολ..

 

α οκ.αυτη ειναι η νοοτροπια σου;;οκ οτι πεις.

 

 

 

ξερεις κατι?για να εισαι ΜΕΓΑΛΟΣ κιθαριστας/μουσικος δεν ειναι αναγκη να παιζεις παπαδες,αρκει να παιζεις αυτα που πρεπει.

 

πρωτον δεν ειπα εγω οτι δεν ειναι ταπεινος και καλος.αλλο αυτο.και ειδικα εμενα δεν χρειαζεται να μου λες οτι για να εισαι ΜΕΓΑΛΟΣ κιθαριστας/μουσικος δεν ειναι αναγκη να παιζεις παπαδες,αρκει να παιζεις αυτα που πρεπει.και εγω ακριβως αυτης της νοοτροπιας ειμαι.και συμφωνω απολυτως για τον edge οπως ιδια περιπτωση ειναι ο gilmour και πολλοι αλλοι με τους οποιους παθαινω την πλακα της ζωης μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ειναι δυνατον να κανει ας πουμε εμενα το ψαξιμο του ηχου μου αλλος;;οποιος και αν ειναι αυτος.sorry αλλα ειναι τελειος κουφο αυτο και δεν προκειται να συμφωνησουμε.και

 

Mα δεν ειναι θεμα αν συμφωνεις η οχι (ουτε εγω συμφωνω) αλλα τι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΓΙΝΕΤΑΙ,εχω συνομιλησει με ΠΟΛΛΟΥΣ guitar tech και μου εχουν πει αυτο το γεγονος επανειλημενα (την τελευταια μαλιστα φορα το ειδα και με τα ματια μου οταν ο τεχνικος των Coldplay δοκιμασε & αγορασε μπροστα μου 3 70's Telecaster Thinline για το αφεντικο του στο vintage & rare στο Λονδινο.)

 

Μη ξεχνας οτι οι Stars εχουν περιορισμενο χρονο & βεβαια δεν μπορεις να περιμενεις να πετυχεις τον Lenny Kravitz να αγοραζει ..πενες στο συνοικιακο σου καταστημα... :lol:

 

 

α οκ.αυτη ειναι η νοοτροπια σου;;οκ οτι πεις.

 

ακριβως αυτη ειναι,δηλ. να σεβομαι & να τιμω τους μεγαλυτερους,παλαιοτερους,ικανοτερους,σημαντικοτερους & σοφοτερους απο εμενα :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oλοι αυτοι οι οποιοι αφηνουν τον ηχο τους,το..κουρδισμα τους,την ..αγορα πενων τους σε αλλους οποιοι και αν ειναι αυτοι οι αλλοι, για εμενα αυτοι οι κιθαριστες ειναι αδερφες.προσωπικη αποψη.

 

ο σεβασμος ειναι καλος αλλα μεχρι ενος σημειου.και η γνωση της κιθαρας δεν σταματαει στο 14 ταστο που οπως λες εσυ παιζεις μεχρι εκει, αλλα φτανει μεχρι και το τελευταιο ταστο.sorry που σου απευθυνομαι ετσι προσωπικα αλλα η αληθεια να λεγεται.χωρις παρεξηγηση,κιθαριστας ο οποιος ξερει μονο ρυθμικη κιθαρα ή μονο lead για εμενα ειναι "μισος" κιθαριστας.δεν κατεχει το οργανο οπως πρεπει.επισης παιζοντας μονο ρυθμικη κιθαρα δεν μπορεις να αξιολογησεις σωστα τον ηχο μιας κιθαρας.αν δεν την γαμησεις στα bend και στα vibrata μεχρι και το 21ταστο εχεις χασει ολη την μαγεια

 

το ξερω που θα με παρεξηγησεις και αυτο γιατι στα λεω εγω που ειμαι ενα ατομο που ακομα δεν μπορω να παιξω καλα κιθαρα και που δεν εχω ουτε 2 δεκατα της εμπειριας σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry αλλα διαφωνω,ο κιθαριστας πρεπει να ειναι πρωτα απο ολα ΜΟΥΣΙΚΟΣ & αν η μουσικη του δεν χρειάζεται παιξιματα πανω απο το 14ο ταστο η τρελλα bends παρα απλα & ουσιαστικα lead lines,απλα δεν χρειαζεται να τα κανει :wink:

 

τι να σου πω εχω ακουσει ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΥΣ ηχους κιθαρας και απο παρα πολλους κιθαριστες χωρις να την "ξεσκιζουν" την κιθαρα (το 90% των κιθαριστων της εναλλακτικης μουσικης σκηνης...) δηλ. οι Radiohead & o Edge που δεν εχουν παιξει ποτε πανω απο το 14ο :lol: & δεν κανουν ουτε ενα bend δεν εχουν τρομερο ηχο?

 

Ο φιλος σου ο SRV μαλλον θα λυποθυμουσε αν ακουγε οτι ο ΒΒ ειναι "μισος κιθαριστας"... :lol:

 

& μη ξεχνας οτι το δυσκολοτερο πραγμα ειναι να δημιουργησεις το δικο σου στυλ & ηχο (οπως ο ΒΒ π.χ.) και οχι απλα να αντιγραφεις χιλιοπαιγμενες ιδεες...

 

καλυτερα να ακουω ολη μερα εναν "κακοτεχνο" κιθαριστα με καλες ιδεες παρα εναν "βιρτουοζο" να κανει ατελειωτα noodling....

 

βεβαια το καλυτερο απο ολα ειναι το να εισαι ΚΑΙ βιρτουοζος & να αποφευγεις τις υπερβολες...& να μενεις στην ουσια :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως φίλοι μου, προτιμώ να ανεβοκατεβαίνω κλίμακες, από το να παίζω με τα κουμπάκια. Στο κάτω κάτω ότι ηχάρα και να φτιάξεις, άμα δεν πατήσει το δάκτυλο σωστά, γαναμανατα...

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

& αν η μουσικη του δεν χρειάζεται παιξιματα πανω απο το 14ο ταστο η τρελλα bends παρα απλα & ουσιαστικα lead lines,απλα δεν χρειαζεται να τα κανει

 

γιατι θετεις ορια στα ειδη μουσικης και περιοριζεσαι μονος σου μεχρι το 14 ταστο;ολα χρειαζονται

 

τι να σου πω εχω ακουσει ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΥΣ ηχους κιθαρας και απο παρα πολλους κιθαριστες χωρις να την "ξεσκιζουν" την κιθαρα (το 90% των κιθαριστων της εναλλακτικης μουσικης σκηνης...) δηλ. οι Radiohead & o Edge που δεν εχουν παιξει ποτε πανω απο το 14ο icon_lol.gif & δεν κανουν ουτε ενα bend δεν εχουν τρομερο ηχο?

 

θες να σου πω την γνωμη μου;η πλειοψηφεια απο αυτους που λες υστερουν παρα πολυ σε feel και αυτο φαινεται και απο τον ηχο τους ο οποιος προσωπικα δεν με τρελλαινει καθολου(οκ αυτα ειναι θεμα γουστου).απλα φαινεται οτι και το θεμα του ηχου και το θεμα του feel το βλεπουμε απο τελειως αλλη διασταση ο καθενας μας.

 

Ο φιλος σου ο SRV μαλλον θα λυποθυμουσε αν ακουγε οτι ο ΒΒ ειναι "μισος κιθαριστας"...

 

και ποιος σου ειπε οτι επειδη ο srv ειναι ο αγαπημενος μου υποστηριζω και ολες του τις αποψεις;;

 

& μη ξεχνας οτι το δυσκολοτερο πραγμα ειναι να δημιουργησεις το δικο σου στυλ & ηχο (οπως ο ΒΒ π.χ.) και οχι απλα να αντιγραφεις χιλιοπαιγμενες ιδεες...

 

συμφωνουμε 100%.στην ουσια αυτο κανω εγω οταν παιζω.αντιγραφω ιδεες αφου δεν εχω το χρονο (γιατι χρειαζεται ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟΣ),για να βγαλω το δικο μου στυλ.αλλα πως θα κανεις προσωπικο στυλ παιζοντας ας πουμε μονο ακορντα;;

 

καλυτερα να ακουω ολη μερα εναν "κακοτεχνο" κιθαριστα με καλες ιδεες παρα εναν "βιρτουοζο" να κανει ατελειωτα noodling....

 

βεβαια το καλυτερο απο ολα ειναι το να εισαι ΚΑΙ βιρτουοζος & να αποφευγεις τις υπερβολες...& να μενεις στην ουσια

 

συμφωνουμε 100%.το τελευταιο που ειπες ειναι αυτοι που δεν θα ελεγα ποτε ..."μισοι" :lol: κιθαριστες.τα συνδιαζεις ολα ωραια.προσεξε δεν λεω να συνδιασεις ολα τα στυλ μουσικης αλλα στο στυλ που θα παιξεις να μπορεσεις να συνδιασεις αρμονικα και χωρις υπερβολες chords,scales κτλ και οχι ΜΟΝΟ chords ή ΜΟΝΟ scales

βλεπε eric johnson,scott henderson,stevie ray vaughan,jimi hendrix,jeff beck,guthrie govan και και και

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως φίλοι μου' date=' προτιμώ να ανεβοκατεβαίνω κλίμακες, από το να παίζω με τα κουμπάκια. Στο κάτω κάτω ότι ηχάρα και να φτιάξεις, άμα δεν πατήσει το δάκτυλο σωστά, γαναμανατα...[/quote']

 

μα γιαυτο ωρες ωρες απορω πως κρινει τον ηλεκτρικο ηχος μιας κιθαρας ο superfunk απο την στιγμη που παιζει μονο chords και μονο μεχρι το 14 ταστο.η κιθαρα στα ταστα απο 15 και μετα "σφυριζει" ολη απο τα bend και αν δεν μπορεις οπως ειπες wasted πατήσεις το δάκτυλο σωστά και να παιξεις εκει σε ενταση πως θα καταλαβεις τον ηχο;;βαρωντας πανω κατω ακορντα;;ετσι πιο πολυ καταλαβαινεις τον ενισχυτη και τους μαγνητες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα γιαυτο ωρες ωρες απορω πως κρινει τον ηλεκτρικο ηχος μιας κιθαρας ο superfunk απο την στιγμη που παιζει μονο chords και μονο μεχρι το 14 ταστο.η κιθαρα στα ταστα απο 15 και μετα "σφυριζει" ολη απο τα bend και αν δεν μπορεις οπως ειπες wasted πατήσεις το δάκτυλο σωστά και να παιξεις εκει σε ενταση πως θα καταλαβεις τον ηχο;;βαρωντας πανω κατω ακορντα;;ετσι πιο πολυ καταλαβαινεις τον ενισχυτη και τους μαγνητες

 

Αληθεια ποιος σου ειπε οτι παιζω μονο ακκορντα & μονο μεχρι το 14ο ταστο?? :twisted: (γιατι πλακα πλακα παρατραβηξε αυτο τα αστειο... αλλα αν δεν με πιστευεις θα σου στειλω μερικες ηχογραφησεις μου,αν και πρεπει να εχεις καποιες :wink: )

 

απλα μια φορα αναφερα το κλασσικο "there is no money after the 14th fret" και εσυ το εδεσες σχοινι- κορδονι... :lol: 8O

 

το οτι προτιμω να παιζω ρυθμικη & οτι την θεωρω τη ΒΑΣΗ του κιθαριστικου παιξιματος ειναι αλλο πραγμα απο το 'παιζω μονο μεχρι το 14ο & μονο ρυθμικη)

 

μαλλον πρεπει να προπονηθεις στο χιουμορ και στα...αγγλικα :roll: :D

 

γιατι θετεις ορια στα ειδη μουσικης και περιοριζεσαι μονος σου μεχρι το 14 ταστο;ολα χρειαζονται

 

για αυτη σου την αποψη....... συγχωρησαι μια και δεν εχεις παιξει με αλλους μουσικους πολυ,αν ειχες παιξει βεβαια θα αντιλαμβανοσουν οτι υπαρχουν ορια σε καθε ΕΙΔΟΣ μουσικης (π.χ. δεν ειναι δυνατον σε ενα απλο λαικο τραγουδι να "πλακωσεις "3 λεπτo τρελλο bending solo με δεκα κιλα distortion..)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου