Προς το περιεχόμενο

Telecaster Lite Ash


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελα που ομως ο κλασσικος ηχος που ολοι επιζητουν ειναι αυτος με το classic strat pickguard :wink:

 

παντως εγω που παντα στις vintage style tele μου κανω την κλασσικη μετατροπη και "ξεκαρφωνω" τον neck μαγνητη απο το σωμα (στις κλασσικες τελε ειναι βιδωμενος πανω στο σωμα,στις μοντερνες πανω στο pickguard) & τον βιδωνω πανω στο pickguard για ευκολη ρυθμιση δεν εχω ακουσει ΚΑΜΜΙΑ διαφορα :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ενδιαφερον...θα σε χρειαστω για κατι τετοιες λεπτομερειες οταν παρω την επομενη μου κιθαρα που θα ειναι 1000% μια telecaster... :wink:

 

κατι τελευταιο.πριν σου εγραψα:

δεν διαφωνω αλλα ok με την λογικη τοτε οτι ολοι αυτοι λενε "ψεμματα" και οτι δεν ισχυουν ολα αυτα...η warmoth απο την οποια παιρνεις και εσυ τα καλυτερα ξυλα οπως λες γιατι τα λεει;και ΟΛΟΙ οι αλλοι αφου δεν ισχυουν ολα αυτα πες μου αν θες ενα λογο που τα γραφουν

 

και μου απαντησες:

Μα ουτε εγω λεω οτι δεν ισχυουν (μεχρι καποιο σημειο & κυριως για τον ΑΚΟΥΣΤΙΚΟ ηχο της κιθαρας κατα τη γνωμη μου) ,απλα μου κανει ενυπωση η έλειψη πρωτοτυπιας απο μερους των κουρδισταραδων

 

μα πως γινεται να λες:"Μα ουτε εγω λεω οτι δεν ισχυουν",απο την στιγμη που λες οτι το maple με το rosewood δεν εχουν ΚΑΜΙΑ διαφορα στον ηχο;;τελοσπαντων δεν θελω να το συνεχισω αλλα νομιζω ειναι λογικη η απορια μου.απο την μια λες οτι ισχυουν αυτα που γραφει η warmoth και απο την αλλη οτι δεν ισχυουν και οτι δεν υπαρχει διαφορα στον ηχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ Τακη μου εισαι νεος και βιαζεσαι οταν διαβάζεις :lol:

Ειπα οτι ισχυουν εν μερει & για τον ΑΚΟΥΣΤΙΚΟ ηχο της ηλ.κιθαρας,εγω παντως τις δικες μου ηλεκτρικες τις παιζω στον ενισχυτη :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμφανισιακά το maple είναι πολύ πιο ωραίο από το rosewood' date='αλλά πρακτικά;

[/quote']

 

εμφανισιακα εξαρταται, σε καποιους συνδιασμους pickguard & φινιρισματoς σωματος ταιριαζει περισσοτερο το maple σε καποιους αλλους το rosewood.

 

η μονη πρακτικη διαφορα (γιατι ηχητικη δεν υπαρχει μια και η χορδες κτλ...

 

ok αν το:"γιατι ηχητικη διαφορα δεν υπαρχει" μεταλλαχτηκε :lol: τωρα στο"υπαρχει διαφορα εν μερει" οκ :wink:

 

εκτος αν εννοεις οτι ισχυουν μονο χωρις ενισχυτη με εχεις μπερδεψει και εμενα ετσι οπως γραφεις την αποψη σου...

ολοι αυτοι παντως εννοουν οτι ολα αυτα ισχυουν με την προυποθεση να βαλεις την κιθαρα στον ενισχυτη και οχι χωρις ενισχυτη..

 

αχ αυτα τα ξυλα τι μας κανουν...συζηταμε στην ουσια χωρις λογο και χωρις να βγαινει αποτελεσμα...ας παμε να μελετησουμε λιγο λεω εγω καλυτερα :lol: :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτος αν εννοεις οτι ισχυουν μονο χωρις ενισχυτη με εχεις μπερδεψει και εμενα ετσι οπως γραφεις την αποψη σου...

 

ακριβως αυτο εννοώ,αληθεια το τεστ που "δημοσιευσα" το εκανε κανεις?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω βασιζομενος στην ελλειπεστατη γνωση μου πανω στις κιθαρες κ στον τροπο κατασκευης τους, θα εκφρασω μια απορια.

 

γιατι οι πιο πολλοι εδω μεσα(συμπεριλαμβανομενου κ εμου) διυλιζουμε τον κονωπα με τοση λεπτομερια, ενω επαγγελματιες εμπνευσμενοι μουσικοι που εχουν την κιθαρα τους μεγαλυτερη αναγκη αρκουνται στο να την κουρδιζουν(μερικοι ουτε αυτο κανουν...) και....απλα να παιζουν??

γιατι ο thom yorke επαιζε με jazzmaster japan χωρις να αλλαξει τπτ?γιατι ο SRV επαιζε με strato μαζικης παραγωγης??γιατι o bb king δεν την ψαχνει τοσο?? μηπως αν ειχαμε κ μεις το 1/100 της εμπνευσης τους θα φταναμε να αντιληφθουμε οτι η κιθαρα ειναι ενα εργαλειο και οχι η γκομενα των ονειρωξεων μας???

 

εντελως φιλικα παντα :wink: :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επαγγελματιες εμπνευσμενοι μουσικοι που εχουν την κιθαρα τους μεγαλυτερη αναγκη αρκουνται στο να την κουρδιζουν(μερικοι ουτε αυτο κανουν...) και....απλα να παιζουν??

 

εγω απο τους επαγγελματιες μουσικους που ξερω δεν μπορεις να φανταστεις ποσο πολυ την ψαχνουν με τον ηχο και με τι λεπτομερεια.δεν ξερω εσυ για ποιους εννοεις αλλα εγω ξερω το ακριβως αντιθετο απο αυτο που ειπες.οσο για αυτους που λες οτι μερικοι ουτε καν κουρδιζουν την κιθαρα τους τι ακριβως εννοεις;γιατι αν παιζεις με ξεκουρδιστη κιθαρα εισαι εκτος pitch συνεχεια και οτι και να παιζεις ακουγεται για τον π$%τσο και στην ουσια καταστρεφεις και ολο τον ηχο σου και αν τους τις κουρδιζουν αλλοι πχ.οι τεχνικοι τους κτλ..ε τοτε ειναι απλα "αδερφες". :wink:

 

γιατι ο SRV επαιζε με strato μαζικης παραγωγης??

τι νομιζεις οτι στην πρωτη κιθαρα που του επεσε στα χερια του με αυτην κατεληξε οτι θα παιζει ..μεχρι να πεθανει;;καταλαβε το ποσο καλη ηταν σε σχεση με τις αλλες που ειχε παιξει και κατεληξε σε αυτην.και ποιος σου ειπε οτι δεν μπορεις να "πετυχεις" απιστευτη fender μαζικης παραγωγης;;ο SRV την εψαχνε ΠΟΛΥ με τον ηχο του :wink:

 

γιατι o bb king δεν την ψαχνει τοσο??

τον ηχο του bb.king τον εχεις ακουσει;τον εχεις ακουσει να παιζει;εχεις ακουσει το vibrato του;;τον εχεις ακουσει ποτε οταν παιζει με αλλους να παιξει ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑ chord ετσι ρε παιδι μου απλα για να συνοδευσει καποιον;; :lol:

superfunk ξερω ειμαι νεος και θα μαθω(πλακα σου κανω απλα ξερω τι θα μου πεις) :lol: :wink:

 

μηπως αν ειχαμε κ μεις το 1/100 της εμπνευσης τους θα φταναμε να ανιλιφθουμε οτι η κιθαρα ειναι ενα εργαλειο και οχι η γκομενα των ονειρωξεων μας???

 

εγω την κιθαρα μου δεν την βλεπω απλα σαν ενα εργαλειο αλλα ξερω οτι και λογω εμπνευσης και λογω ικανοτητων και επειδη λογω..δουλειας δεν προλαβαινω να μελετησω αρκετα οτι οτι κιθαρα και να παρω ποτε δεν θα γινω καλυτερος παιχτης επειδη πηρα ας πουμε μια suhr και ουτε προκειται ποτε να φτασω στα επιπεδα τους :wink:

 

φιλικα μιχαλη και χωρις παρεξηγηση αν φανηκα επιθετικος :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω απο τους επαγγελματιες μουσικους που ξερω δεν μπορεις να φανταστεις ποσο πολυ την ψαχνουν με τον ηχο και με τι λεπτομερεια.δεν ξερω εσυ για ποιους εννοεις αλλα εγω ξερω το ακριβως αντιθετο απο αυτο που ειπες.οσο για αυτους που λες οτι μερικοι ουτε καν κουρδιζουν την κιθαρα τους τι ακριβως εννοεις;γιατι αν παιζεις με ξεκουρδιστη κιθαρα εισαι εκτος pitch συνεχεια και οτι και να παιζεις ακουγεται για τον π$%τσο και στην ουσια καταστρεφεις και ολο τον ηχο σου και αν τους τις κουρδιζουν αλλοι πχ.οι τεχνικοι τους κτλ..ε τοτε ειναι απλα "αδερφες".

 

Κανενα γνωστο συγκροτημα στον πλανητη δεν κουρδιζει τις κιθαρες του στη σκηνη & στις παγκοσμιες τουρνε ,υπαρχουν guitar techs για αυτο μη τους παιρνεις το ψωμι :lol:

Καποιοι την ψαχνουν πολύ,καποιοι καθόλου,εγω παντως προτιμω να ακουω ΚΑΛΗ μουσικη & καλο ηχο ειτε την ψαχνει ειτε δεν την ψαχνει ο κιθαριστας,παντως συνηθως & απο τισ κουβεντες που ειχα την τυχη να κανω κατα καιρους με μεγαλα ονοματα που γνωρισα το "ψαξιμο¨το κανουν οι guitar techs (και παλι ΑΥΤΗ ειναι η δουλεια τους) & τα αφεντικα απλα "διαλεγουν"

 

τον ηχο του bb.king τον εχεις ακουσει;τον εχεις ακουσει να παιζει;εχεις ακουσει το vibrato του;;τον εχεις ακουσει ποτε οταν παιζει με αλλους να παιξει ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑ chord ετσι ρε παιδι μου απλα για να συνοδευσει καποιον;;

superfunk ξερω ειμαι νεος και θα μαθω(πλακα σου κανω απλα ξερω τι θα μου πεις)

 

ο BB.KING οπως και ΠΟΛΛΟΙ μεγαλοι μπλουζίστες πανω στους οποιους πατησαν ΟΛΟΙ δεν ξερει ακκορντα και το εχει παραδεχτει, αλλωστε τι να τα κανει αφου για αυτο υπάρχει ο ρυθμικος κιθαριστας :wink:

 

το βιμπράτο του ειναι ΟΛΑ τα λεφτα & απο αυτο ξεκιναει ο προσωπικος & ανεπαναληπτος του ηχος,τον οποιο ολοι σεβονται.

 

σιγα μη συνοδεψει ο ΒΒ KING εμενα ή καθε "παιδακι" κιθαριστα (γιατι ολοι παιδια του ειναι) θα ηταν σαν να παιζω μπαλλα με τον Μαραντονα & να απαιτω να μου δωσει πασα για να βαλω γκολ.. :lol:

 

τον εχω ακουσει παρα πολλες φορες (πηγαινα σχεδον καθε μηνα στο κλαμπ του στη Νεα Υορκη) & καθε φορα παθαινα την πλάκα μου με τη μουσικοτητα & το τεραστιο καλλιτεχνικο μεγεθος αυτου του ανθρωπου/θρυλου,οταν δε τον γνωρισα και προσωπικα επαθα ακομα μεγαλυτερη πλακα απο την ΤΑΠΕΙΝΟΤΗΤΑ & την ΚΑΛΟΣΥΝΗ του :wink:

 

ξερεις κατι?για να εισαι ΜΕΓΑΛΟΣ κιθαριστας/μουσικος δεν ειναι αναγκη να παιζεις παπαδες,αρκει να παιζεις αυτα που πρεπει.

 

και ο Edge που οντως δεν παιζει και πολυ "εντυπωσιακα" lead μια & δεν ειναι ο πλεον τεχνικος κιθαριστας,θεωρειται απο πολλους (& απο εμενα) ενας απο τους σημαντικοτερους κιθαριστες των τελευταιων 20 ετων & να σου πω την αληθεια με εντυπωσιαζουν (& μαλλον εντυπωσιαζει & αρκετους ακομα :lol: ) πολυ περισσοτερο τα one note solos του απο πολλα αλλα του στυλ "χιλιες νοτες την ωρα" που κανουν καποιοι αλλοι παικτες :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου