Προς το περιεχόμενο

Telecaster Lite Ash


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μα ουτε και στο ξυλο ακουμπαει τι σημαινει αυτο;;

 

για κανε τον παρακατω συλλογισμο:

 

ο ηχος που ακους απο τον ενισχυτη προερχεται απο την "μεταφραση" που κανει στους παλμους της παλομενης χορδης ο μαγνητης (ο οποιος στην περιπτωση της strat ειναι στερεωμενος πανω σε πλαστικο & δεν εχει & αυτος καμμια επαφη με το σωμα,εκτος και αν υπαρχει και...κουρδισμενο πλαστικο...)

 

η χορδη λοιπον "επηρεαζεται" απο τα δυο σημεια μεταξυ των οποιων παλλεται το ταστο & τη γεφυρα,αρα λεω εγω με το απλοϊκο μου μυαλο μηπως τελικα τα ξυλα (ως προς το ΕΙΔΟΣ οχι ως προς το βαρος/μαζα που οντως βαση των νομων της φυσικης επηρεαζουν την ταλαντωση & τα μεταλλικα μερη) πανω στα οποια ΟΝΤΩΣ ειναι στερεωμενα τα ταστα & η γεφυρα παιζουν στην τελικη εξισωση μικροτερο ρολο απο οτι νομιζουμε :?:

 

& κατι ακομα πολυ σημαντικο: επειδη κανενα κομματι ξυλου δεν ειναι ιδιο με το αλλο μηπως οι παραπανω γενικευσεις ειναι απλοϊκες? (γιατι αλλο πραγμα ενα βαρυ σωμα απο alder & αλλο ενα ελαφρυ....)

 

λεω τωρα...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εχεις να μου προτείνεις κάποιες άλλες made in china κόπιες που να μην ξεπερνάνε τα 300 ευρώ ?

(να είναι όμως ακριβείς κόπιες)

 

(και σε πιο μαγαζί στην Αθήνα θα τις βρώ' date=' γιατί τα τελευταία χρόνια δεν ψαχνομαι ιδιαίτερα)[/quote']

 

Χμμμ... δεν ξέρω τι εννοείς "ακριβείς κόπιες"... όλοι στην ουσία προσπαθούν να αντιγράψουν "κάποια" stratocaster, εννοώ στις διαστάσεις του μπράτσου, τα τάστα κλπ, ενώ μου φαίνεται μόνο οι Squier έχουν ακριβές αντίγραφο του headstock. Επίσης δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι το neck pocket και το καρέ στις τρύπες του μπράτσου είναι ίδιο, αν θέλεις κάποια στιγμή να αλλάξεις το μπράτσο.

 

Είχα δει για παράδειγμα μια Stagg με ένα κομμάτι σώμα Alder, μάλιστα ήταν και σε natural και έδειχνε πολύ ωραίο, είχε €150 (ελληνική τιμή). Αν δεν έχεις πολύ όρεξη να ψάξεις, τότε σίγουρα οι Squier είναι "σίγουρη" λύση. Αν δεν κάνω λάθος γνωρίζεις τον Πήτερ, μου έλεγε τις προάλλες για κάποιες Squier που είχε βρει και τον εντυπωσίασαν (ως προς τα ξύλα), κάνε αν θέλεις μια ερώτηση όταν γυρίσει από κει που κάνει ηλιοθεραπεία τώρα! :wink:

 

Δεν το συζητώ πάντως ότι τελικά μπορείς να φτιάξεις ένα πραγματικά αξιόλογο όργανο, λίγο μεράκι και υπομονή θέλει, και λίγα έξοδα. Τα €300 που λες είναι ήδη "πολλά". :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα ουτε και στο ξυλο ακουμπαει τι σημαινει αυτο;;

 

για κανε τον παρακατω συλλογισμο:

 

ο ηχος που ακους απο τον ενισχυτη προερχεται απο την "μεταφραση" που κανει στους παλμους της παλομενης χορδης ο μαγνητης (ο οποιος στην περιπτωση της strat ειναι στερεωμενος πανω σε πλαστικο & δεν εχει & αυτος καμμια επαφη με το σωμα' date='εκτος και αν υπαρχει και...κουρδισμενο πλαστικο...)

 

η χορδη λοιπον "επηρεαζεται" απο τα δυο σημεια μεταξυ των οποιων παλλεται το ταστο & τη γεφυρα,αρα λεω εγω με το απλοϊκο μου μυαλο μηπως τελικα τα ξυλα (ως προς το ΕΙΔΟΣ οχι ως προς το βαρος/μαζα που οντως βαση των νομων της φυσικης επηρεαζουν την ταλαντωση & τα μεταλλικα μερη) πανω στα οποια ΟΝΤΩΣ ειναι στερεωμενα τα ταστα & η γεφυρα παιζουν στην τελικη εξισωση μικροτερο ρολο απο οτι νομιζουμε :?:

 

& κατι ακομα πολυ σημαντικο: επειδη κανενα κομματι ξυλου δεν ειναι ιδιο με το αλλο μηπως οι παραπανω γενικευσεις ειναι απλοϊκες? (γιατι αλλο πραγμα ενα βαρυ σωμα απο alder & αλλο ενα ελαφρυ....)

 

λεω τωρα...[/quote']

 

τα σημεια που "επηρεαζεται" η χορδη δηλαδη τα ταστα και η γεφυρα ακουμπανε πανω στο ξυλο.

και οι μαγνητες κατα την γνωμη μου επηρεαζονται απο την ταλαντωση του ξυλου.ακομα και το πλαστικο οπως λες που στερεωνονται οι μαγνητες και αυτο πανω στο ξυλο ακουμπαει.

αρα γνωμη μου ειναι οτι επειδη ολα στερεωνονται-βασιζονται πανω στο ξυλο,και εξαρτουνται απο τις ταλαντωσεις του ολα θα εξαρτηθουν και εξαρτουνται στην ποιοτητα του ξυλου και ποσο καλο θα σου "κατσει" το συγκεκριμενο ξυλο.

αν ολα αυτα ειναι βασισμενα πανω σε ενα οτι να ναι ξυλο οταν παιζεις σε ενταση εκει θα βγουν ολα τα κουσουρια του.

και εστω και σε σχετικα μικρες διαφορες του ηχου μετραει οχι μονο το βαρος αλλα και το ειδος του ξυλου.

αλλα κατι ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ..ολες αυτες τις διαφορες θα τις ακουσεις οταν παιζεις σε ΠΟΛΥ ΕΝΤΑΣΗ και οχι σπιτι χαμηλα...αλλα και αν το αυτι εχει καποια εμπειρια σε συγκεκριμενη κιθαρα τουλαχιστον..πχ εγω ειδικευομαι στις fender... :P 8) πλακα κανω... :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα κατι ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ..ολες αυτες τις διαφορες θα τις ακουσεις οταν παιζεις σε ΠΟΛΥ ΕΝΤΑΣΗ και οχι σπιτι χαμηλα...αλλα και αν το αυτι εχει καποια εμπειρια σε συγκεκριμενη κιθαρα τουλαχιστον..πχ εγω ειδικευομαι στις fender... πλακα κανω...

 

Α,για αυτο λοιπον εγω υστερα απο καμμια οκτακοσαρια live,25 χρονια με Tele & 20 δισκους δεν τις ακουω :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι βεβαια πλάκα εκανα :wink:

 

ακομα και το πλαστικο οπως λες που στερεωνονται οι μαγνητες και αυτο πανω στο ξυλο ακουμπαει

 

ναι και ΣΚΟΤΩΝΕΙ εντελως τις ταλαντωσεις του ξυλου :? (για κολλησε πανω σε μια ακουστικη ενα μεγαλο κομματι πλαστικο και θα δεις τι σου λεω..)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωχχχ...τωρα με εβαλες στην πριζα να βγαλω το πλαστικο απο την suhr μου και σε περιπτωση που οντως χαλαει τον ηχο να την αφησω την κιθαρα ετσι γυμνη :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωχχχ...τωρα με εβαλες στην πριζα να βγαλω το πλαστικο απο την suhr μου και σε περιπτωση που οντως χαλαει τον ηχο να την αφησω την κιθαρα ετσι γυμνη :lol:

 

Πάντως είναι σίγουρο ότι σε μια κιθάρα με τους μαγνήτες απευθείας "καρφωμένους" στο σώμα, αυτό κάνει διαφορά στον ήχο. Το γιατί και τι διαφορά το αφήνω στη συζήτηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω ότι έχει να κάνει με το ότι αποδίδονται καλλίτερα οι αρμονικές συχνότητες που διαμορφώνουν τον ήχο ...

 

Συμφωνώ... κι'αυτό προφανώς γιατί οι ίδιοι οι μαγνήτες δεν ταλαντώνονται τόσο πολύ... δεν μπορώ να βρω άλλο λόγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου