Προς το περιεχόμενο

Telecaster Lite Ash


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

A!!! Για πιο ΔΥΝΑΜΙΚΟ παιξιμο παίζω ΠΑΝΤΑ με αυτή τη ζώνη:

spike11w550c.jpg

 

Και είμαι κάπως έτσι...

 

spike350c.jpg

 

Eιναι αυτο που συζηταγαμε μια φορα για το Live Performance και τα ερασιτεχνικα συγκροτηματα!!! (πεταξα και εγω το ασχετο!!) :roll: :roll: :roll:

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ παρατήρησα ότι όταν ρυθμίσω τη ζώνη έτσι ώστε η κιθάρα να ακουμπά σε όλη την επιφάνεια του σκεμπέ (φανταστείτε ότι ο αφαλός είναι στο κέντρο του σώματος της κιθάρας)' date=' έχω πιο twangy μπάσα και στα drive έχω μεγάλο sustain...

:D

Μάλιστα, αν έχω πει μπύρα πιο πριν (κατά προτίμηση Pilsner) νιώθω ότι γίνεται μια ενίσχυση της τάξης των 2dB γύρω στα 2KHz![/quote']

 

:lol: :lol: :lol:

κορυφαιο :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Επεσα πανω σ' αυτο το θεμα ψαχνωντας για πληροφοριες/εμπειριες απο Tele Lite Ash.

Παρηγγειλα μια και περιμενω να ερθει (επρεπε να ειχε ηδη ερθει βεβαια, αλλα τεσπα).

Οταν (επιτελους) ερθει θα επανελθω με σχολια και καποιο review  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπον, σχολια για την Tele Lite Ash που επιτελους ηρθε.

 

Παρ' ολο που η natural ειναι πιο classic χρωμα, την πηρα σε μαυρη γιατι σε natural εχω αλλες 3 ηλεκτρικες και μαυρη δεν ειχα.

 

Θα ξεκινησω απο την πρωτη μου εντυπωση που ηταν οτι δεν ειναι τοσο Lite (ελαφρια) οσο περιμενα. Για την ακριβεια, αν και δεν την ζυγισα, πρεπει να ζυγιζει το ιδιο με την Strat μου. Ειχα διαβασει σε καποιο φορουμ οτι καμια φορα τυχαινει να σου ερθει μια βαρια.  Μικρο το κακο, το παραβλεπω.

 

Φινιρισμα: αρχικα μου φανηκε οτι τα ταστα θελανε λιγο λιμαρισμα στις ακρες γιατι με ενοχλουσαν. Με λιγο παιξιμο ομως το ξεχασα γρηγορα και δεν με ενοχλει ιδιαιτερα. Το skunk stripe στο μπρατσο φαινεται οτι δεν εχει κατσει πολυ καλα και ομοιομορφα με το υπολοιπο. Κατα τ' αλλα (χρωμα, βερνικι, κτλ) ειναι μια χαρα.

 

Hardware: Παιζουν 2 τινα - ή τα κλειδια ειναι γτπ ή οι χορδες θελουν λιγο ακομα παιξιμο γιατι ξεκουρδιζεται με 2-3 bends. Χορδες εχει 9αρες. Bridge, pots, pup selector, βισμα ειναι μια χαρα. Το nut ειναι πλαστικο και φαινεται πολυ φτηνιαρικο. Ισως βαλω καποιο brass nut για να ταιριαζει με τα βαγονακια που ειναι επισης brass.

 

Οι μαγνητες βγαζουν ομορφο ηχο με αρκετα μπασα σε positions 1 & 2 (neck και neck/bridge). Στην θεση bridge ο Seymour Duncan ειναι καλος για λιγο παραπανω γκαζια και πριμο ηχο αλλα δεν κανει με τιποτα για distortion καταστασεις (αρα και metal).

Για μπλουζοκαταστεις ομως ειναι μια χαρα - οπως και για funk, ο λογος που την πηρα.

 

Μπρατσο: δεν ξερω τι σχημα ειναι αλλα ειναι αρκετα ανετο (κατι σε soft C μου μοιαζει). Το logo (που δεν λεε τι μοντελο ειναι a-la Nocaster) δεν μου αρεσει καθολου - θα προτιμουσα να μην το ειχε καθολου.

 

Αυτα τα λιγα.

Αν καποιος θελει να μαθει κατι παραπανω δεν εχει παρα να με ρωτησει  ;)

 

Φωτο για τωρα εχω μονο αυτη:

 

hlektrikes.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή τα κλειδια ειναι γτπ ή οι χορδες θελουν λιγο ακομα παιξιμο γιατι ξεκουρδιζεται με 2-3 bends.

 

σχεδον ΠΟΤΕ τα κλειδια δεν φταινε για το ξεκουρδισμα μιας κιθαρας (οσο "χαλια" και αν ειναι που τα της συγκεκριμενης δεν ειναι χαλια αλλα μια χαρα) τσεκαρε αν το φτηνιαρικο πλαστικο nut ειναι καλοκομμενο εκει συνηθως ειναι το προβλημα (περασε τις σχισμες με ενα μολυβακι νο 2 για lubrication) brass nut μη βαλεις μονο προβληματα (και σκληρο ηχο στις ανοιχτες χορδες) θα σου δωσει,βαλε ενα ωραιο κοκκαλινο & θα εισαι πασας.... επισης αλλαξε χορδες και βαλε καινουργιες γιατι οι εργοστασιακες ΕΙΝΑΙ γ.τ.π ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk, εχεις δικιο για το μολυβι, το εχω ξανακουσει αλλα το ειχα ξεχασει  ;)

Οταν κουρδιζω και ακουω αυτο το κριτς-κριτς σημαινει οτι οι χορδες "μαγκωνουν" στο nut και γι αυτο με το παραμικρο ξεκουρδιζονται.

Παντως η αλλαγη του nut δεν μοιαζει να ειναι ευκολη υποθεση, οποτε θα πρεπει να την παω σε καποιον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν με γεια η κιθάρα και καλόπαικτη ;)

 

Από αυτά που έγραψες βέβαια σε βλέπω λιγάκι απογοητευμένο... :-\

 

Πάντως, όσον αφορά το βάρος, λάβε υπόψιν σου ότι κατά μέσο όρο μια tele ζυγίζει συνήθως περισσότερο από μια strat.

 

Σχετικά με το skunk stripe: ρε γμτ...τι κάνουν σε αυτή τη σειρά και δε μπορούν να το πετύχουν σωστά? Είχα δει και μια strat lite ash η οποία είχε ακριβώς την ίδια (ενοχλητική στο χέρι) ατέλεια... >:(

 

Παντως η αλλαγη του nut δεν μοιαζει να ειναι ευκολη υποθεση, οποτε θα πρεπει να την παω σε καποιον.

 

Κι εγώ αυτό πιστεύω πως πρέπει να κάνεις. Μάλιστα καλό είναι να βάλεις TUSQ nut ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου