Προς το περιεχόμενο

drummer και σύνθεση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια συγγνωμη που εθεσα το θεμα και ψιλοεξαφανιστηκα.Ειμαι καπως απασχολημενος τελευταια και ισα που προλαβαινω να παρακολουθω και το forum.Λοιπον χαιρομαι που υπαρχουν πολλες απαντησεις και λιγο πολυ ολες ειναι ενδιαφερουσες.Το να γνωριζεις την αλλη πλευρα δηλαδη αρμονια αν εισαι κρουστος η ρυθμο αν εισαι "μελωδικος" ειναι αναμφιβολα πολυ καλο γιατι εισαι πιο ολκληρωμενος στις γνωσεις αλλα αυτο δεν σημαινει οτι αν δεν εισαι γνωστης δεν εισαι και καλος μουσικος.Αλλος μπορει να λειτουργησει καλυτερα οταν ειναι συγκεντρωμενος στον τομεα του και αλλος ειναι απο την φυση του πιο πολυμορφικος.Το ζητουμενο ειναι να βγει η μουσικη πιο σωστα.Για μενα σημασια εχει η ψυχη γιατι βλεπω τελευταια η μουσικη να βγαινει ολο και πιο ψυχρη και εγκεφαλικη.Ωστοσο η μελετη ειναι παντα απαραιτητη γιατι η γνωση των εργαλειων οπως λες και συ σε βοηθαει να εκφραζεσαι πιο ολκληρωμενα.Απλως εθεσα το θεμα γιατι εχω αντιμετωπισει στο παρελθον ρατσιστικα φαινομενα απο τους αλλους μουσικους οπως το τι δουλεια εχω εγω ενας drummer να ανακατευομαι στην συνθεση η το αισχρο φαινομενο να μην βρισκεται το ονομα μου κατω απο καποιο κομματι γιατι ουσιαστικα εγω δεν εφερα την πρωτη ιδεα στο κομματι δηλαδη ενα riff η ενα κουπλε με τους στιχους μαζι.Κατα τα αλλα το κομματι το ειχα κανει αγνωριστο απο την αρχικη ιδεα ενορχηστρωτικα και μελωδικα σφυρωντας πολλες φορες την μελωδια.Αλλα αυτο δεν ειναι συνθεση για καποιους, ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Κατα τα αλλα το κομματι το ειχα κανει αγνωριστο απο την αρχικη ιδεα ενορχηστρωτικα και μελωδικα σφυρωντας πολλες φορες την μελωδια.Αλλα αυτο δεν ειναι συνθεση για καποιους' date=' ειναι;[/quote']

 

Όχι, δεν είναι. Αυτό είναι ενορχήστρωση. Σύνθεση τυπικά είναι η αρχική μελωδία. Εάν όμως κατασκεύασες κι εσύ μελωδία είσαι συν-συνθέτης στο κομμάτι. Αλλά μη χολοσκάς... Νά 'σαι εσύ καλά για να σου κατεβαίνουν ιδέες και με τον καιρό θα μάθεις να αποφασίζεις πότε να τις παραχωρείς άνευ... προηγούμενης συμφωνίας και πότε όχι! Καλή τύχη στη μπάντα σου. :wink:

P>Πρρουτ!</P>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Πιστέυω πως μια γνώμη σε θέματα σύνθεσης κ.τ.λ. μπορούν να εισακουστούν από τον οποιοδήποτε, γιατι δεν είναι τίποτα περισσότερο από μια ιδέα!

www.myspace.com/nathanlyk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ΞΕΡΕΙ κάποιο όργανο και μπορεί να εκφραστεί σωστά, τότε ασφαλώς θα τον ακούσω, αν όμως αρχίσει μαλακίες του στυλ "παιξτε τα-ρα-ραραρα-πα-πα-παρα" ή "παίξτε κάτι σαν tool" τότε δεν την γλυτώνει, θα αμολήσω τον antouan να τον σουβλίσει ... με αγάπη ... :D

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου