Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση MIM strat


ex-tzo777

Προτεινόμενες αναρτήσεις

απο εμπειρια 3 partcasters.προτεινω φθηνοτερα και μαζι ποιοτηκα πραματακια

1)http://www.ebay.com/itm/Wilkinson-WV6SB-Vintage-Type-Guitar-Bridge-Chrome-Solid-Steel-Sustain-Block-/160743726114?pt=Guitar_Accessories&hash=item256d129c22

ειναι για american spacing.ας μας πει και κανεις αν το εχει βαλει σε καμια mexico ή china strat.το πολυ-πολυ κανεις νεες τρυπες

 

2)http://www.dangleberrymusic.co.uk/Classic-Blues-Set-Pickup-Fender/dp/B0050MH4KW?ie=UTF8&id=Classic%20Blues%20Set%20Pickup%20Fender&field_product_site_launch_date_utc=-1y&field_availability=-1&field_browse=1592967031&searchSize=12&searchNodeID=1592967031&searchPage=3&class=quickView&refinementHistory=brandtextbin%2Csubjectbin%2Ccolor_map%2Cprice%2Csize_name&searchRank=salesrank

ή για ακομη πιο πολυ γκαζι

http://www.northwestguitars.co.uk/product/City_Limits_556786

ψαξε αν θες για reviews σε sites και youtube

αλλα οπως λεει και ο superfunk εδω καπου

http://www.noiz.gr/index.php?topic=174540.0

ΤΖΑΜΠΑ & με εξαιρετικη ποιοτητα ειναι και ολοι η σειρα της TONERIDER

 

 

3)http://www.ebay.com/itm/6-Individual-Chrome-Wilkinson-EZ-LOK-Deluxe-Vintage-Style-Tuners-WJ-55-CR-/160761161910?pt=Guitar_Accessories&hash=item256e1ca8b6

 

εγω εβαλα σε ολους τους μονους 500κ.οπως και να εχει ακουγεται καλητερα στα αυτια μου και πολλων αλλων.

παρε απο εδω

http://www.ebay.com/itm/CTS-Short-Shaft-500K-Guitar-Potentiometer-Pot-/140448870699?pt=Guitar_Accessories&hash=item20b367b12b

τα πιο φθηνα cts και στελνει μονο με 5-6$.στηλε του mail να σου στηλει ενα invoice γιατι εκπρωτης λεει οτι δε στελνει ;)

 

το wiring ειναι προσωπικο σου θεμα βολεψης.

αυτα

 

 

 

Πολύ καλές επιλογές. Από guitar projects που έχω φτιάξει κατά καιρούς, η wilkinson έχει αποδειχθεί φοβερή value for money εταιρία hardware αλλά και μαγνητών.

Στην MIM fender που είχα φτιάξει κι εγώ παλιά, άλλαξα τα κλειδάκια, το τρέμολο και τους μαγνήτες με wilkinson. Επίσης, άλλαξα το wiring για series/parallel σύνδεση των middle-bridge ή neck-middle με νέα alpha pots και caps.

Η αλλαγή κλειδιών ήταν περισσότερο λόγω αίσθησης κατά τη χρήση των grover style που με βόλεψε περισσότερο, δεν έχανε κούρδισμα ή κάτι. Επίσης, το τρέμολο ήταν Οκ αλλά το wilkinson υπερέχει σε εφαρμογή και ποιότητα. Τα vintage saddles/βαγονάκια ήταν λίγο μπελάς στη ρύθμιση και προτίμησα τα solid.

Αν στη δική σου θέλεις να κρατήσεις το hardware και να αναβαθμίσεις κυρίως τον ήχο της, επένδυσε πρώτα σε μαγνήτες/ηλεκτρικά.

My_f_strat_MIM_project.jpg.03aad6af5c38521cee0e15663bebad2e.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γεφυρα παιδια ειναι της πλακας την αλαξα περισυ γιατι η αλλη που ειχε ηταν και αυτη της πλακας ,,μιλαμε για γεφυρα 15 ευρω κοστος ,,,θελει αλαγη οπωσδηποτε ειδικα αν βελτιωθει το σαστειν,,,σκεφτομουν και την λυση ,,αυτη απο GFS http://www.guitarfetish.com/Made-in-Mexico-Import-Strat-UPGRADE-trem-Solid-STEEL-block_p_489.html ..μεχρι που σκεφτηκα να τα παρω ολα οσα  χρειαζομαι απο κει ,,,ακομα και μαγνητες για να εχω μονο μια φορα να πληρωνω μεταφορικα αλλα αφου μπηκα στην διαδικασια να φτιαξω μια κιθαρα που θα με παει στα χρονια λεω να βαλω καλα πραγματα επανω σιγα σιγα και οχι να κυνηγησω μονο την οικονομια,,κραταω αυτο που λετε ολοι οτι δηλ το πρωτο που πρεπει να αντικασταθει ειναι οι μαγνητες,,,βρηκα τους fender custom fat 50 απο ενα γνωστο στα 100 ευρω ,,ουτε μεταφορικα ουτε τπτ,,,θα παρω αυτους και μια πικαρντ με το σωστο χρωμα κουμπια και ποτενσιομετρα και 5αρι επιλογεα,,,

Ερωτησεις ...

1..τα ποτενσιομετρα πρπει ναναι 250kΩ ?Η να δω τι εχει πανω ηδη η μεξικανα και απλα να βαλω πιο καλα ποιιοτικα ?

2..και μια βασικη ερωτηση ....αν παρω πιο φτηνο ας πουμε wilkinson τρεμολο σε κανονικες διαστασεις και οχι τις μικροτερες που εχει η κιθαρα μου ,,και ανοιξω νεες τρυπες,,,δεν θα εχω προβλημα στις δυο μι χορδες..μιλαμε για 4 και κατι εκατοστα διαφορα ,,υπαρχει περιπτωση να με πεταει εξω απο το μπρατσο,,,αυτο φοβαμαι και δεν παω κατεθειαν σε τετοιο τρεμολο,,οχι το ξετρυπημα ,,,

Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες ,,πραγματικα εχω  καιρο που ολη μερα αυτα ψαχνω και αντι να καταληγω καπου μπερδευομαι χειροτερα ,,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γεφυρα παιδια ειναι της πλακας την αλαξα περισυ γιατι η αλλη που ειχε ηταν και αυτη της πλακας ,,μιλαμε για γεφυρα 15 ευρω κοστος ,,,θελει αλαγη οπωσδηποτε ειδικα αν βελτιωθει το σαστειν,,,σκεφτομουν και την λυση ,,αυτη απο GFS http://www.guitarfetish.com/Made-in-Mexico-Import-Strat-UPGRADE-trem-Solid-STEEL-block_p_489.html ..μεχρι που σκεφτηκα να τα παρω ολα οσα  χρειαζομαι απο κει ,,,ακομα και μαγνητες για να εχω μονο μια φορα να πληρωνω μεταφορικα αλλα αφου μπηκα στην διαδικασια να φτιαξω μια κιθαρα που θα με παει στα χρονια λεω να βαλω καλα πραγματα επανω σιγα σιγα και οχι να κυνηγησω μονο την οικονομια,,κραταω αυτο που λετε ολοι οτι δηλ το πρωτο που πρεπει να αντικασταθει ειναι οι μαγνητες,,,βρηκα τους fender custom fat 50 απο ενα γνωστο στα 100 ευρω ,,ουτε μεταφορικα ουτε τπτ,,,θα παρω αυτους και μια πικαρντ με το σωστο χρωμα κουμπια και ποτενσιομετρα και 5αρι επιλογεα,,,

Ερωτησεις ...

1..τα ποτενσιομετρα πρπει ναναι 250kΩ ?Η να δω τι εχει πανω ηδη η μεξικανα και απλα να βαλω πιο καλα ποιιοτικα ?

2..και μια βασικη ερωτηση ....αν παρω πιο φτηνο ας πουμε wilkinson τρεμολο σε κανονικες διαστασεις και οχι τις μικροτερες που εχει η κιθαρα μου ,,και ανοιξω νεες τρυπες,,,δεν θα εχω προβλημα στις δυο μι χορδες..μιλαμε για 4 και κατι εκατοστα διαφορα ,,υπαρχει περιπτωση να με πεταει εξω απο το μπρατσο,,,αυτο φοβαμαι και δεν παω κατεθειαν σε τετοιο τρεμολο,,οχι το ξετρυπημα ,,,

Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες ,,πραγματικα εχω  καιρο που ολη μερα αυτα ψαχνω και αντι να καταληγω καπου μπερδευομαι χειροτερα ,,,

 

Ως προς τα "καλά" parts, μη θεωρείς ότι αν πάρεις τρέμολο fender των 150ευρώ θα είναι 5φορές καλύτερο από το wilkinson των 30ευρώ. Αντίθετα, μπορεί το fender us να είναι αρκετά μπελαλίδικο σε σχέση με το wilkinson, με λιγότερο sustain και πρίμες...

Η GFS παράγει στην Κίνα τα parts της και είναι άριστα. Πολλοί αλλάζουν parts (μέχρι και μπράτσο) στην fender τους, με gfs για να δουν βελτίωση(!). Εννοείται πως δεν διώχνεις τα παλιά us parts, ώστε να την ξανακάνεις σε original μορφή για μεταπώληση κλπ.

 

1. Για τα pot, συνήθως βάζουν 250Κ για τους μονούς. Αν θέλεις περισσότερες πρίμες(να ξυρίζουν), περισσότερο output και attack, μπορείς να βάλεις 500Κ. Ενδιάμεση τιμή είναι τα 330Κ που τα φτιάχνεις μόνος σου με μια αντίσταση 1ΜΩ παράλληλα στο 500Κ pot.

 

2. Για το τρέμολο, πάρε ένα με ΙΔΙΟ spacing με αυτό που έχει η κιθάρα σου. ΜΗΝ κάνεις νέες τρύπες και βάλεις πιο φαρδύ γιατί, όπως σωστά είπες, θα φεύγουν οι ΜΙ εκτός ταστιέρας και δε θα είναι καλό(μάλλον καταστροφή θα έλεγα...). Το έχω δει σε strat και δεν ήταν ωραίο...

 

Oι FAT 50 έχουν νέοι ~129euro με λίγο ψάξιμο... O γνωστός τους δίνει used?

Κατά τ' άλλα είναι ψιλο-hot Alnico5 μαγνήτες και μπορείς να βρεις τέτοια "hot" specs μονών σε πολλές εταιρίες.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο ψαξιμο με την βοηθεια και των δικων σας συμβουλων και καποια λινκ ,,,νομιζω οτι τουλαχιστον κατεληξα σε τρεμολο http://www.ebay.com/itm/Wilkinson-WV6SB-Vintage-Type-Guitar-Bridge-Chrome-Solid-Steel-Sustain-Block-/160743726114  αυτο το willkinson ,,το οποιο εχει string spacing 10.8 mm που ειναι σχεδον ιδιο με το δικο μου,,,δεν θα εχω προβλημα δηλ,,,και το mounting spacing παρολο που ειναι 56 mm βλεπω οτι εχει μια απλα στις τρυπες αρα νομιζω θα με παρει χωρις να ξετρυπησω ξανα το σωμα της κιθαρας ,,,,εχει steel block,και σε σχεση με το callaham ειναι αστεια τα λεφτα και το shiping..οτι και ναναι θα ειναι σιγουρα καλυτερο απο το φτηνο και πολυ λεπτο που φοραει τωρα το οργανο...εκει βρηκα και vintage style ez lock κλειδια ..θα τα παρω και αυτα,,,

Στο θεμα μαγνητες φιλε sotto,,ναι οι fat 50 ειναι μεταχειρισμενοι και ειναι στην πολη μου δηλ δεν εχω εξοδα μεταφορας ,,,αν εχεις να προτινεις η να προτεινεται κατι με τα ιδια χαρακτηριστικα και πιο οικονομικα γιατι οχι ,,,ειδα και τους tonerider που μου προτεινε ενας αλλος συνομιλητης εδω ,,μου αρεσαν ειναι γυρω στα 100 χωρις μεταφορικα απο αγγλια,,,

και κατι ακομα που κοιταω...θα βαλω μια red tortiose pickguard..βρηκα αρξετες και σχετικα φτηνες μεχρι και με 5 δολαρια απο e bay...θα εχω προβλημα στο κουμπωμα στο σωμα και στους μαγνητες ,,,υπαρχει διαφορα στις διαστασεις στο american body απο το μεξικανικο,,,μην εχω παρε και στειλε ξανα πισω,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα μεταφορικα απο dangleberry ειναι ουτε 2 λιρες.τα pickguard κανουν ολα

 

Για τα πίκαρντ, πιθανόν να χρειαστεί νέες τρυπούλες στο σώμα για να μπει επάνω το aftermarket. Συνήθως δεν "πέφτει" ακριβώς επάνω στις ίδιες τρύπες του παλιού. Κατά τ' άλλα, όποιο στρατ πίκαρντ και να είναι θα ταιριάξει επάνω στο ΜΙΜ σώμα σε διαστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον αρχισα να καταληγω καπου,,,μια τελευταια ερωτηση μονο θα κανω,,,

αναμεσα στους used fat 50 cshop fender και στους toneriders(pure vintage ή city limits)καινουργιους

ποιοι ειναι η καλυτεροι,,,τα λεφτα ειναι σχεδον τα ιδια καιστους δυο...αν εχετε υποψη και κανα αλλα σετακι εκει γυρω στο κατοσταρικο που να αξιζει να δω ,,,καλοδεχουμενο..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και στους toneriders(pure vintage ή city limits)καινουργιους

ποιοι ειναι η καλυτεροι,,

Δεν υπάρχουν καλύτεροι και χειρότεροι...είναι τι αρέσει σε σένα.

Εδώ μπορείς να τους ακούσεις...από τα ΔΙΚΑ μου χέρια

http://www.customshop.gr/?btp_work=the-bw-project

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου