Προς το περιεχόμενο

Midi τύμπανα και θεωρία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποτέ μου δεν έκατσα στα θρανία περί τη μουσική .Δεν το θέλησα ,δεν το έψαξα ,καλά καλά δεν ξέρω ούτε πάνω στη κιθάρα ποιά νότα παίζω και δεν το λέω σαν κατόρθωμα ,απλά σαν γεγονός που έχει συμβεί σε αρκετούς ερασιτέχνες ,ή και επαγγελματίες .

 

Φτάνει όμως κάποια στιγμή που μπορεί να χρειαστεί  ;)

Ασχολούμαι τα τελευταία χρόνια με αυτό το μηχάνημα του διαβόλου το DAW και προσπαθώ να μπω στην φυσιολογία του .Το μπλιμπλίκι καλώς ή κακώς μαθαίνεται και ουσιαστικά ,άλλο λιγώτερο ,άλλο περισσότερο είναι απλοικό ,αλλά χαώδες .Δεν απαιτεί θεωρητικές μουσικές γνώσεις πλην μιας περίπτωσης που διαπίστωσα εγώ ,εξαιτίας του συγκεκριμένου προγράμματος που έχω και της παραξενιάς μου να δημιουργώ εγώ αυτό που θέλω και όχι να το παίρνω έτοιμο από μια λούπα που θα τη φέρω στα μέτρα μου .Κάποιοι θα πουν άδικος κόπος και θα έχουν δίκιο ,αλλά αυτά είναι γούστα  ;D

 

Παιδεύομαι λοιπόν να βρω πως βάζουμε τύμπανα ψηφιακά .Άντε κατάφερα και έβαλα μια βασική γραμμή τυμπάνων με το ζόρι και ξαφνικά διαπιστώνω ,πως δεν μπορώ να κάνω γεμίσματα ,ρούλα κλπ .Κάπου εκεί συνατώ το απόλυτο χάος  ;D Κάποιος απ το φόρουμ σε μια συνάντηση που είχαμε ,προσπάθησε να μου δείξει 5 πράγματα ,αλλά δυστυχώς αυτά δεν είχαν εφαρμογή στο δικό μου πρόγραμμα ,ή εγώ δεν τα κατάλαβα και έμεινα ξανά στον άσσο  :D

 

Ψάχνωντας από δω κι από κει έβλεπα διάφορα τρυκ ,αλλά πάντα κόλλαγα και ιδιαίτερα κόλλαγα ,όταν άκουγα κάτι για 4α, 8α, τριπλέτες, αξίες κλπ κλπ . Ακαταλαβίστικα  ;D που δεν με απασχόλησαν ποτέ όταν είχα να κάνω με τη κιθάρα μου και τους μουσικούς τους υπόλοιπους γύρω μου .

Ορίστε λοιπόν ένας χρήσιμος οδηγός για όσους ενδιαφέρονται .Δωρεάν είναι ,φαντάζομαι θα υπάρχουν και χιλιάδες άλλοι στο δίκτυο ,προς θεού δεν έχω καμιά σχέση με τον άνθρωπο και κατά βάση δεν θα ήθελα να παρεξηγηθώ από τπτ δασκάλους μουσικής που αισθάνονται να χάνουν μαθητές .Αυτό το έβαλα για κάτι αλμπάνιδες σα και μένα που τη θεωρία, δεν την έχουν και για πολλά ,πολλά ,λόγω χρόνου ή και ιδιοσυγκρασίας

http://www.freedrumlessons.com/drum-lessons/drum-theory-and-notation.php

 

 

ΥΓ αν οι διαχειριστές νομίζουν ότι πρέπει να μπει αλλού το θέμα ,ας το κάνουν, απλά το έβαλα εδώ ,μην θεωρηθώ ανταγωνιστικός προς τους δασκάλους και ιδιαίτερα αυτούς των τυμπάνων

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου