Προς το περιεχόμενο

Summer Night (Bloody)


bloody_sunday

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eυχαριστώ πολύ για τα σχόλιά σας παιδιά!

 

Αν και θα έβαζα λίγο delay και (πάρα)πολύ λίγο reverb!

 

Αυτό που μετράει το χρόνο τι είναι? Μου θυμίζει scanner ή παρατεταμένο κλείστρο φωτογραφικής... Είναι αληθινό σαμπλάρισμα ή το έχεις βρει?

 

Μπορώ να το κατεβάσω από κάπου?

(α) Reverb έχει αλλά θα "φούσκωνε" πιστεύω... delay επίσης έχει και νομίζω πως θα "ξεχύλωνε" αν έβαζα παραπάνω.

(β) Τα σαμπλάκια πάει τόσος καιρός που τα μάζεψα που δεν θυμάμαι καν πού τα είχα βρει, εκτός από τους ήχους του ρολογιού. Είναι η εισαγωγή από το απίστευτο "Desire Lines" των Lush. Θυμάμαι πως είχα πρόβλημα γιατί το tempo μου δεν ήταν το ίδιο με εκείνο, και είχα φάει μερόνυχτα με το ReCycle με stretching και κοψίματα/ραψίματα για να το φέρω εκεί που θέλω. Τώρα μου ακούγονται λίγο "τζιτζικέ" αλλά θα τα πειράξω πάλι.

(γ) Νομίζω πως υπάρχει ένα λινκ για κατέβασμα στη σελίδα του Box...

 

 

Το αρχικό sample εμένα για εκτυπωτής μου κάνει, το βρήκα?

Προσωπικά το πιο ενδιαφέρον μέρος του κομματιού για μένα είναι το υπέροχο φλάουτο! Εσύ παίζεις συνονόματε?

(α) Ήθελα απλά ένα "μηχανικό" ήχο και δεν θυμάμαι πού τον είχα βρει ή τι είναι. Μάλλον κλείστρο φωτογραφικής μηχανής με time stretching.

(β)Ευχαριστώ πολύ! Ναι, απαντώντας και στον Οδυσσέα, είναι φυσικό και παίζω εγώ.

 

 

Εχει όλα τα μουσικά συστατικά (ίσως οι ήχοι των synths θέλουν μια άλλη προσέγγιση)

Με ενδιαφέρει η γνώμη σου.. τι θα άλλαζες ή τι διαφορετικό θα χρησιμοποιούσες;

 

 

Στη συνέχεια έχουμε το θέμα του πιάνο. Εδώ έχω πλέον μια αίσθηση Mertens (δικό μου κόλλημα, δεν ξέρω καν αν είναι στις επιρροές σου). Μου λείπει ίσως λίγη "αιχμή" στο πιάνο -μάλλον ζήτημα παραγωγής-ηχητικής προσέγγισης.

 

Κατόπιν μπαίνουν διάφορα συνθοειδή για τα οποία έχω επίσης την ίδια αίσθηση, ότι τα ήθελα πιο αιχμηρά ηχητικώς.

Μέρτενς δεν ακούω καθόλου, ίσως να πρέπει να τον ψάξω... Οι "αιχμές" συχνοτικά λείπουν γιατί δεν καταφέρνω να το φέρω εκεί που θέλω - μου βγαίνει κάπως μουντό. Σας ευχαριστώ και πάλι όλους!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους θέλουν να ακούσουν κι άλλο φλάουτο, παραθέτω ένα ακόμη κομματάκι μου που είχα ανεβάσει παλαιότερα στο Νόιζ, το "Ανοιξιάτικη Νύχτα":

 

http://www.box.com/s/83d3f63e4bc1529f1bd5

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Noμίζω πως θα απέφευγα αυτό το ανοιγμα του φίλτρου στο bass synth (που μπαινει στο 1:24 μέχρι το τέλος). Αν ήθελα κίνηση στον ήχο θα επέλεγα κάτι πιο διακριτικό. Επίσης θα έβαζα ένα ανεπαίσθητο lfo στο pitch του. Με πολυ λίγο range και αργό rate.

 

Τον ήχο που μπαίνει στο 2:31, θα τον έφτιαχνα πιο λεπτό και με λιγότερη ουρά, ώστε να μπορέσω να τον χρησιμοποιήσω σε χαμηλότερη ένταση στη συνέχεια, που μπαίνουν τα παιδιά. Είναι ωραία ιδέα και την παρουσιάζεις για λίγο κατα τη γνώμη μου.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Noμίζω πως θα απέφευγα αυτό το ανοιγμα του φίλτρου στο bass synth (που μπαινει στο 1:24 μέχρι το τέλος).

+1. Πολύ όμορφο κομμάτι, και όντως θυμίζει soundtrack (σκοτεινής φουτουριστικής ταινίας, γιατί άραγε :D ). Για το φλάουτο με κάλυψαν οι προλαλήσαντες, αλλά θα πώ και εγώ με τη σειρά μου ότι το παίξιμο είναι υποδειγματικό.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θυμόμουν το "ανοιξιάτικη νύχτα" και όταν είδα summer night νόμιζα ότι αναστήθηκε το θέμα.. χοχοχο

 

Εγώ μεγάλο + βάζω τα σαμπλς. Μου άρεσαν όλα. Και το φλάουτο φυσικά.

Αρνητικό βρίσκω στη μίξη και μάλλον συμφωνώ με neeq ως προς τους synth ήχους. Πιστεύω ότι με λίγη προσοχή θα αναδεικνύονταν τα στοιχεία του καλύτερα.

 

Ανέβαζε πράμα Σπύρο!  8)

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ και πάλι για τις γνώμες και τα καλά λόγια! Μίλτο τι θα άλλαζες στη μίξη;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω, αν και δεν είμαι ειδικός στη μίξη:

 

Θα "μάζευα" λίγο τα πιάνα και τα synths να μη μπερδεύονται.

Απ τη στιγμή που μπαίνουν τα συνθς{κοντά στο 1λεπτό} το πιάνο και τα κρουστά χάνονται. Απ την άλλη τα σαρωτικά συνθς μπορεί να είναι αισθητική επιλογή σου, απλά αναφέρω ότι σε μένα δε λειτουργούν.

Θα μπασάριζα περισσότερο τα συνθς που λειτουργούν ως μπασο για να ελευθερώσω λίγο τη "μεσαία περιοχή"

Θα έκανα λίγο πιο "οξύ" το μπητ και θα έπαιζα λίγο παραπάνω με τις θέσεις στη στερεοφωνία.  8) ::)

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τις διαφωνίες μου πάνω σε αυτά αλλά σε ευχαριστώ για την απάντηση! (πχ. για να ελευθερωθεί η μεσαία περιοχή δεν θα πρόσθετα μπάσο - λίγο παραπάνω και θα γινόταν λάσπη... πολύ γενικά, για να φέρεις κάτι ήπια πιο πάνω αφαιρείς από κάτι που το καλύπτει, δεν προσθέτεις db σε κάτι άλλο που θα του μειώσει την ευκρίνεια. Αυτό είναι και μια συνηθισμένη τεχνική που έχει σαν στόχο να αποφύγει το χάος όταν προσθέτεις συνεχώς - εννοείται πως δεν είπες αυτό... just sayin')

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο βρε bloody, πολύ καλό. Έχει μια παλιομοδίτικη αίσθηση που προσωπικά μ' αρέσει (κυρίως λόγω των synths που θεωρώ ότι ήταν όπως πρέπει). Λίγο το ρολόι να ήταν πιο πίσω γιατί έρχεται πολύ in your face.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να φέρεις κάτι ήπια πιο πάνω αφαιρείς από κάτι που το καλύπτει, δεν προσθέτεις db σε κάτι άλλο που θα του μειώσει την ευκρίνεια. Αυτό είναι και μια συνηθισμένη τεχνική που έχει σαν στόχο να αποφύγει το χάος όταν προσθέτεις συνεχώς - εννοείται πως δεν είπες αυτό... just sayin')

 

μέσα είσαι!

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου