Προς το περιεχόμενο

Summer Night (Bloody)


bloody_sunday

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Iδού ένα κομματάκι που είχε γραφτεί πριν από τρία χρόνια μια καλοκαιρινή νύχτα. Είχε μείνει μισοτελειωμένο και έτσι το είχε ακούσει φευγαλέα τότε μια... σημαίνουσα προσωπικότητα του φόρουμ. Χλωμό να το θυμάται. Η κύρια αφορμή που παρακινήθηκα να το ολοκληρώσω ήταν για να το ακούσει μια νέα μου γνωριμία, και φυσικά εσείς. Σύνθεση, εκτέλεση, μιξάρισμα και παραγωγή δικά μου πάνω στο τυχερό μου γερασμένο (9 ετών...) λαπτοπάκι που κρατάω ακόμα. Κάποια απώλεια ποιότητας στην μετατροπή σε mp3 υπάρχει, αλλά θα δω πώς θα την παρακάμψω. Ιδού:

 

http://www.box.com/s/240ecce2f300a9de1432

 

Σχόλια καλοδεχούμενα και οπωσδήποτε επιθυμητά.  :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ πλαστικό πιάνο όπως ακριβώς μου αρέσει... ;) Αν και θα έβαζα λίγο delay και (πάρα)πολύ λίγο reverb! Αυτό που μετράει το χρόνο τι είναι? Μου θυμίζει scanner ή παρατεταμένο κλείστρο φωτογραφικής... Είναι αληθινό σαμπλάρισμα ή το έχεις βρει? Το κομμάτι νομίζω πως μου αρέσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ! Βασικά δεν νομίζω είμαι σίγουρος...Είναι 99.9% πάνω στα γούστα μου... (το 0.01% που περισσεύει είναι ότι θα έβαζα ένα beat και μία ΠΟΛΥ βρώμικη κιθάρα στο τέλος να το κάνω φάση archive)... Δεν είχα ξανακούσει κάτι από εσένα και βρέθηκα προ εκπλήξεως... Μπορώ να το κατεβάσω από κάπου? Αν το είχα ακούσει Νοέμβρη θα αποτελούσε το soundtrack του χειμώνα μου αλλά σίγουρα θα αποτελέσει τώρα soundtrack των διακοπών μου!

σε πειράζει να κόψω καμιά λούπα?(πλάκα κάνω)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο ειναι :)

 

To μηχανησμα λεω οτι ειναι κανενα απο αυτα τα rotating medical mixers (?!? δεν εχω ιδεα πως λεγονται αλλα ξερω οτι κανουν θορυβο ;D).

Το φλαουτο ειναι φυσικο ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο κομμάτι!

Πολύ πλαστικό πιάνο όπως ακριβώς μου αρέσει...

+1 indeed!

... Δεν είχα ξανακούσει κάτι από εσένα και βρέθηκα προ εκπλήξεως...

Το σκεφτόμουν αυτό τις προάλλες, όχι μόνο για τον bloody, αλλά και για άλλα μέλη, οπότε πήγα στα clip, τα στοίχισα βάσει των uploaders και άκουσα πολλά από πολλούς (κυρίως παλαιότερα μέλη και δημοσιεύσεις, από όταν δεν ήμουν γραμμένος στο νόιζ).

Προτείνεται!Υπάρχουν διαμαντάκια!  :)

 

υγ εμένα, πάλι ο ήχος μου κάνει κάτι σε μικρό φωτοτυπικό  :-\ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ατμοσφαιρικό, θα ήταν πολύ ωραίο soundtrack ταινίας(έχω μια αδυναμία στα soundtrack)!

Το μόνο που με χάλασε λίγο ήταν η συχνότητα των επαναλήψεων του επαναφορτιζόμενου δραπανοκατσάβιδου στην αρχή ;D

Από το 2:30 περίπου και μετά, κορυφή.

Πολύ ωραίο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αρχικό sample εμένα για εκτυπωτής μου κάνει, το βρήκα?

Προσωπικά το πιο ενδιαφέρον μέρος του κομματιού για μένα είναι το υπέροχο φλάουτο! Εσύ παίζεις συνονόματε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με Χαρμάνη.. :)

Το φλάουτο είναι πολύ όμορφο. Σε θυμάμαι να παίζεις και στο NOIZ Jam II και μου άρεσες πολύ..

 

Βάλτο μπροστά σταθερά αδερφέ! Το έχεις αυτό το στυλ. Give us some more! 8)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ ωραίο. σαν soundtrack ταινίας. πιστεύω αν έντυνε μια δημοφιλή ταινία θα μπορούσε να σταθεί σε υψηλο επίπεδο. Εχει όλα τα μουσικά συστατικά (ίσως οι ήχοι των synths θέλουν μια άλλη προσέγγιση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα τα πω με τη σειρά που τα άκουσα:

 

Καταρχήν το sample που μπαίνει και το οποίο εξελίσσεται σε ντραμ-λούπα είναι πολύ καλή ιδέα. Και έξυπνη, αλλά και (θα σας φανεί περίεργο ίσως) συναισθηματικά φορτισμένη -κατά την ταπεινή μου άποψη πάντοτε.

 

Στη συνέχεια έχουμε το θέμα του πιάνο. Εδώ έχω πλέον μια αίσθηση Mertens (δικό μου κόλλημα, δεν ξέρω καν αν είναι στις επιρροές σου). Μου λείπει ίσως λίγη "αιχμή" στο πιάνο -μάλλον ζήτημα παραγωγής-ηχητικής προσέγγισης.

 

Κατόπιν μπαίνουν διάφορα συνθοειδή για τα οποία έχω επίσης την ίδια αίσθηση, ότι τα ήθελα πιο αιχμηρά ηχητικώς.

 

Οι διάφορες πινελιές sound design που πέφτουν στη συνέχεια (παιδιά που παίζουν) μου αρέσουν.

 

Στο τέλος έρχεται το φλάουτο, που μου άρεσε πολύ. Ζηλεύω (καλοπροαίρετα) όταν ακουώ πιο "ψαγμένα" όργανα, παιγμένα με τόση εκφραστικότητα.

 

Συνολικά μου άρεσε η ιδέα, πρόκειται για μουσική σύνθεση με αρχή-μέση-τέλος (κάτι καθόλου αυτονόητο). Σίγουρα κάποια εμβάθυνση στην παραγωγή και πιθανόν άλλες ηχητικές προσεγγίσεις θα το ανεδείκνυαν ακόμη περισσότερο, αφού συμφωνώ με τον Neeq ότι έχει την πρώτη ύλη για ένα δυνατό soundtrack.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου