Προς το περιεχόμενο

Μάνα είναι μόνο μία...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεχόμουν το αντίθετο όμως, θα έπρεπε πρώτα εγώ ο ίδιος να πάω στον ψυχολόγο (ως LK πλέον) , που με τόσο καλό καιρό έξω, έχω κλειστεί στο γραφείο από το μεσημέρι, και απαντάω στο παρόν thread  ;D ;D ;D

 

Εγώ πήρα το laptop και βγήκα για καφέ για να μη χάσω τη κουβέντα καθώς είναι ΠΑΡΑ πολύ ενδιαφέρουσα...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ πήρα το laptop και βγήκα για καφέ για να μη χάσω τη κουβέντα καθώς είναι ΠΑΡΑ πολύ ενδιαφέρουσα...

 

Noiz και όταν είσαι έξω; Αααα, θα σου κρύψω το laptop.  ;D

 

Πάντως εγώ Λάκη είμαι μαζί σου. Σίγουρα είναι πολύ δύσκολο για κάποιον μη γνώστη να ξεχωρίσει το πραγματικό πρόβλημα από το είναι στραβός ο γυαλός ή στραβά αρμενίζουμε, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν υπερβολές και "να-χαμε-να-λέγαμε" προβλήματα, ακριβώς όπως δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και πραγματικά προβλήματα. Και εδώ που τα λέμε, αν έχεις προσωπική επαφή με κάποιον/α, μπορείς να καταλάβεις έστω και επιδερμικά αν έχει όντως θέμα που χρίζει παρακολούθησης από επαγγελματία.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή νομίζω ότι καταλαβαίνω τι εννοεί ο Λάκης και αν εννοεί αυτό που καταλαβαίνω, συμφωνώ, ιδού τι αντιλαμβάνομαι ότι συμβαίνει σε πολλές οικογένειες (στην Ελλάδα τουλάχιστον) σήμερα:

 

Οι άπλετες παροχές και η εύκολη (με την υλιστική έννοια) ζωή κάνει τους νέους ανθρώπους νωθρούς. Δε χρειάζεται να προσπαθήσουν γιατί ήδη έχουν τα περισσότερα ή όλα από αυτά που θέλουν. Η νωθρότητα προσφέρει εύφορο έδαφος για "εύκολες" καταθλίψεις που οφείλονται στο ότι το άτομο ουσιαστικά δεν έχει στόχους (του έχουν αφαιρεθεί οι λόγοι για να έχει). Και εκεί έρχεται η υπερπροστατευτική οικογένεια (η οποία είναι υπεύθυνη για τη μεγαλύτερη παιδαγωγική παρεξήγηση όλων των εποχών. Ότι δηλαδή οι άμετρες παροχές κάνουν τα παιδιά ευτυχισμένα) να αυξήσει τη ζημιά: "Το παιδί δεν είναι καλά, να πάει να το δει ένας γιατρός".

 

Στις περισσότερες των περιπτώσεων αν αντί για ιατρική βοήθεια προσφερόταν στο παιδί κίνητρο για να ΖΗΣΕΙ, να προσπαθήσει, να μαμήσει, να πετύχει ΚΑΙ να αποτύχει, να τολμήσει και να ρισκάρει, το παιδί θα έχαιρε άκρας υγείας, θα ήταν χαρούμενο και θα γινόταν ένας άνθρωπος που στέκεται γερά στα πόδια του.

 

Τώρα, πώς ένας γονιός μπορεί να διαγνώσει εάν η περίπτωση του μικρού εμπίπτει στην παραπάνω κατηγορία ή είναι μια παθολογική κατάσταση που πραγματικά χρήζει προσοχής ειδικού είναι μια άλλη μεγάλη κουβέντα.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Επειδή νομίζω ότι καταλαβαίνω τι εννοεί ο Λάκης και αν εννοεί αυτό που καταλαβαίνω, συμφωνώ,

Σπύρο, αν μετά από τόσα που έγραψα ΔΕΝ έγινα κατανοητός.....δεν θα τα καταφέρω καλλίτερα από εδώ και πέρα.  ;D ;D ;D

 

Δεν είναι άλλωστε κανένας αγώνας εδώ.

Ο καθένας λέει απλά την άποψή του  ;)

Στο "The Noiz Cafe" είμαστε, συζητάμε μουσικοί μεταξύ μας (και μόνο που με δέχεστε ως μουσικό με κολακεύει), και σίγουρα  δεν προκύπτουν επιστημονικά στοιχεία από αυτή τη συζήτησή μας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά στην Ελλάδα εκτός από προπονητές είναι όλοι και ψυχολόγοι...

 

Και κυρίως αφ' υψηλού κριτές.  ;)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κυρίως αφ' υψηλού κριτές.  ;)

Αν εννοείς εμένα, κάποιος πρέπει να σου μιλήσει για τη διαφορά μεταξύ διαπίστωσης και κριτικής.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς εμένα, κάποιος πρέπει να σου μιλήσει για τη διαφορά μεταξύ διαπίστωσης και κριτικής.

 

Δεν μπορείς να σηκώσεις την καρέκλα στην οποία κάθεσαι. Το 'πε κι ο Gödel.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου