Προς το περιεχόμενο

Aνοιχτα Kουρδισματα στην Kιθαρα(open tunings on the guitar)


ex-tzo777

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει ρε φίλε,εντάξει.Για το θέμα εχείς να πεις τπτ χρήσιμο,να πάρουν κάτι και οι άλλοι που θα διαβάσουν.

Θα ανεβάσω θέμα με τον keith ειδικά,  βγάλε εκεί την χολή σου. 8) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ηχογραφήσει τραγούδι με open G  :D  Για slide που το ήθελα παράλληλα με heavy riffakia βόλευε απίστευτα!!

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ηχογραφήσει τραγούδι με open G  :D  Για slide που το ήθελα παράλληλα με heavy riffakia βόλευε απίστευτα!!

Και γω εγραψα ενα θεμα χωρις σλαιντ ετσι για να αρχισω να το συνηθιζω.Οντως λεει και βολευει.Ακομα και λαιβ δυο χορδες ριχνεις και παιζεις,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να και ενα αμερικανικο θεμα σε ρε ανοιχτο παιγμενο απο ενα ελληνοπουλο.Που το ψιλοσηκωσαν oi stones στο factory girl απο οτι ακουσα τωρα(αντε παλι με τους stones)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιος φιλε tzo777  ;)

 

(Μια παραλλαγή σε αυτό το κούρδισμα είναι ,την ΣΟΛ χορδή αντί να την κατεβάσουμε μισό τόνο σε Φα δίεση ,να παραμείνει ΣΟΛ, βλέπε zeppelin, Kashmir , Αυτό το κούρδισμα λέγεται νομίζω και ινδιάνικο η DADGAD.

 

το DADGAD ειναι κελτικο κουρδισμα

 

ο μεγαλος Rory επαιζε αυτο

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ρε φίλε,εντάξει.Για το θέμα εχείς να πεις τπτ χρήσιμο,να πάρουν κάτι και οι άλλοι που θα διαβάσουν.

Θα ανεβάσω θέμα με τον keith ειδικά,  βγάλε εκεί την χολή σου. 8) :P

 

Μην τρελαινεσαι...τα χει αυτα το noiz.... ;D αν το θρεντ αξιζει (αυτο εδω αξιζει) δεν θα παει στραφι!

 

ο μεγαλος Rory επαιζε αυτο

 

  και γ@μω τα βιντεο! 8)

 

  Να συμπληρωσω το δοκιμασμενο DADDAD  που θα μπορουσα να το βαφτισω Κρητικο... η 3η πεφτει απο ΣΟΛ σε ΡΕ - θελει αρκετο παιδεμα για να σοναρει σωστα, στην αρχη εχει την ταση να ανεβαινει - αλλα δενει πολυ ωραια με τη διπλανη της υπαρχουσα ΡΕ και αν τις παιζεις μαζι στα ιδια ταστα φερνει στο Κρητικο λαουτο.... και σε αλλα  :P

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα προσωπικά μου αρέσει πολύ και το open Dadd9.  ;D

 

Κουρδίζουμε ως εξής:

- Μπάσσα Μι γίνεται Ρε

- Λα παραμένει ως έχει

- Ρε παραμένει ώς έχει

- Σολ κατεβαίνει ένα ημιτόνιο και γίνεται F#

- Σι κατεβαίνει ένα ημιτόνιο και γίνεται Α

- Μι παραμένει ως έχει

 

Έτσι, με ανοιχτές όλες τις χορδές, έχουμε ένα D Major ακόρντο με μια ένατη μια φωνή πάνω.

Πολύ ωραίο για πειραματισμό riffs.

 

Το παρακάτω κομμάτι είναι σε open Cadd9 (ένα τόνο κάτω).

Enjoy.

 

 

(Και ζητώ συγγνώμη από τους υπόλοιπους posters που ανέφεραν κλασσικούς παίχτες. Ελπίζω να μην φάω tomatoes -αυτό ήξερα, αυτό παρέθεσα-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πούμε και το κούρδισμα του Albert Collins: Φα μινόρε ανοιχτό: FCFAbCF (και καποτάστο στο κατάλληλο τάστο ανάλογα με το τραγούδι)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου