Προς το περιεχόμενο

Που θα βρω αριστερή Ibanez?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο κει και περα μονο αν βρεις μεταχειρισμενη prestige ή πιο σπανια jem απο ξενα site αλλα και παλι ειτε θα ειναι απο Αμερικη οποτε θα χει δασμους,ειτε θα ειναι παλιο μοντελο.

Θα μπορω να σου πω σε 20 μερες τις εντυπωσεις μου,που θα την εχω στα χερια μου :)

Οι αριστεροχειρες ειμαστε μια πονεμενη ιστορία δυστυχως και οι επιλογες περιορισμένες,αλλα οι ibanez ειναι αξιοπιστες λυσεις και φημιζονται και για τα wizard μπρατσα.Ακομα και η rg505 (αξιας 400-450€) ειχε καλυτερο feeling σε συγκριση με την ltd ec-1000 ή την dean razorback explosion...

 

 

φίλε archenemy σοβαρά να μας πεις εντυπώσεις μιας και βγαίνει σε αριστερή να έχουμε υπόψιν μας..

 

ότι είμαστε πονεμένη ιστορία είμαστε αλλα πάντα υπάρχει και θετική πλευρά.. δες τους δεξιόχειρες με εκατοντάδες κυριολεκτικά επιλογές πόσο μπερδεύονται..χαχα

 

σοβαρά τώρα φίλε sandiago.. εγώ έψαχνα κάνα χρόνο και από εκεί που άριχσα εκεί κατέληξα και ήμουν άτυχος γιατί όταν το αποφάσισα σταμάτησε η παραγωγή της κιθάρας που έψαχνα αλλά και τυχερός πουτελικά τη βρήκα και την πήρα με 3,5 κατοστάρικα dk2 (used).

 

επειδή το είχα ψάξει πολύ, έπαιζα ανάμεσα σε jackson και schecter c-1 hellraiser. http://www.schecterguitars.com/Products/Guitar/Hellraiser-C-1.aspx . Η Schecter σημειωτέον βγάζει όλα της σχεδόν τα μοντέλα σε αριστερά (μου λέει πολλά για μια εταιρεία που σέβεται όλη την αγορά - εντάξει δεν είμαστε και τόσο πια λίγοι) και ο αντιπρόσωπος που είναι στο Γαλάτσι έχει συχνά πυκνά τέτοια μοντέλα (και σ' αφήνουν να δοκιμάσεις όσο θέλεις +εξυπηρετικότατοι - να τα λέμε αυτά). Η c-1 λοιπόν για τα 800 ευρώ με set neck (είναι σα neck through απλά είναι κολλημένο, δεν είναι ενιαίο το σώμα), με 2 emg (81-89 active) που σπλιτάρουν, και με κλειδιά που λοκάρουν βάζει κάτω κάτι esp horizon (κάνει 1900 βγαίνει αριστερή και έχει τα ίδια specs - προφανώς θα έχει άλλης ποιότητας ξύλα και neck through αλλά οι περισσότερες κριτικές λένε overpriced).

 

Tην schecter που την έπαιξα είναι φανταστική αλλά (και σ αυτό είμαι υποκειμενικός - δεν ξέρω μου έκατσε) σαν τη Jackson με τους Seymour original δεν είναι. Οι Seymour κάνουν θόρυβο σα μαγνήτες, η αλλαγή από μαγνήτη σε μαγνήτη βγάζει επίσης θόρυβο αλλά αυτήν την αίσθηση της ταστιέρας της Jackson (compound radius) και της βρωμιάς του Seymour (με τους 1002 θορύβους) δεν την έχει..Βέβαια καταλαβαίνεις, το τι θεωρώ εγώ βρωμιά μπορεί να διαφέρει από το τι θεωρείς εσύ.

 

Όσο για την 870 thn Ibanez δε θα την έπαιρνα και θα έπαιρνα Shecter διότι, με χαλάει το basswood, με χαλάνε οι μαγνήτες και κάνει 800+, ΑΛΛΑ δεν την έχω παίξει, οπότε τράβα μία στον Τρίμμη, που είναι εξυπηρετικό και ευγενικό το παιδί μέσα να τη δεις (αν την έχει).

 

Σημειωτέον, βγάζει αριστερή η ESP την KH-202 στα 500 ευρώ. Την έχω παίξει, ήταν άθλια.  Η Rg370 Ibanez (που κάνει 420 και την έχω παίξει) είναι πολύ καλύτερη..

 

Επίσης βγαίνει η Epiphone Les Paul Standard κοντά στα 450. Μακριά..Αν έκανε 120 ευρώ θα την έπαιρνα να πηγαίνω στον καθρέφτη να λέω είμαι ο Slash. Δεν κάνω πλάκα. (την έχω παίξει)

 

Τσέκαρε και αυτήν την esp που σου είπανε τα παιδιά την Ec-1000 αλλά μην την πάρεις στα τυφλά. Η Esp δεν έχει σταθερά καλή ποιότητα σε όλα τα μοντέλα. Jackson πχ στα τυφλά θα έπαιρνα, γιατί έχει κλιμακωτή ποιότητα στα μοντέλα της με βάση τα χρήματα. Η esp μπορεί να έχει μοντέλο των 2000 ευρώ (βλ. horizon - που οι κριτικές λένε overpriced), μπορεί να έχει και μοντέλο 1000 ευρώ (βλ. jeff hanneman μοντέλο - που πολλές κριτικές λένε ότι είναι ίσως το καλύτερο που έβγαλε ποτέ). (Σαν γενική αίσθηση τα λέω αυτά που απέκτησα διαβάζοντας κριτικές στο ίντερνετ - δεν έχω παίξει κανένα από τα 2)

 

Τέλος έχω παίξει με μία fender της τάξης των 1500 ευρώ. Επειδή το βρίσιμο δεν πρέπει να αργεί, να σου πω απλά ότι δεν ήταν στα δικά μου μέτρα..σε πμ αν θες σου λέω και πραγματικά τι πιστεύω χαχα!!

 

Αυτά! Ξέρω έκανα τεράστιο ποστ αλλά επειδή δεν είμαστε πολλοί και εκ των πραγμάτων δε θα δεις πολλά μηνύματα σου έγραψα ουσιαστικά την εμπειρία μου ψάχνοντας κιθάρα να σε κατατοπίσω όσο μπορώ. Σου ανέλυσα όλα τα μοντέλα που έπαιξα όσο έψαχνα.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα! cheers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για να μην τρομαξουν οι ibanezomaniacs κανενα εργοστασιο απο Κορεα δεν πηγε Ινδονησια.Στην Ινδονησια φτιαχνονται οι premium και αλλα φθηνα μοντελα ενω Κορεα (Fujigen,J craft team) οι prestige,jem κλπ

Τα πιο ακριβά μοντέλα παλιά φτιάχνονταν Ιαπωνία... Τώρα νομίζω πως ελάχιστα ή και κανένα φτιάχνονται Ιαπωνία... Ναι δε μεταφέρθηκε κάποιο εργοστάσιο στην Ινδονησία... Απλά εκεί που πριν από 10 χρόνια φτιάχνανε τα φθηνά στην Ινδονησία, τα μέτρια στην Κορέα και τα ακριβά στην Ιαπωνία τώρα φτιάχνουν τα φθηνά και τα μέτρια στην Ινδονησία και τα ακριβά στην Κορέα... Κάπως έτσι νομίζω...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά εκεί που πριν από 10 χρόνια φτιάχνανε τα φθηνά στην Ινδονησία, τα μέτρια στην Κορέα και τα ακριβά στην Ιαπωνία τώρα φτιάχνουν τα φθηνά και τα μέτρια στην Ινδονησία και τα ακριβά στην Κορέα... Κάπως έτσι νομίζω...

Funky_Bassman συμφωνουμε απολυτα...

φίλε archenemy σοβαρά να μας πεις εντυπώσεις μιας και βγαίνει σε αριστερή να έχουμε υπόψιν μας..

 

ότι είμαστε πονεμένη ιστορία είμαστε αλλα πάντα υπάρχει και θετική πλευρά.. δες τους δεξιόχειρες με εκατοντάδες κυριολεκτικά επιλογές πόσο μπερδεύονται..χαχα

 

σοβαρά τώρα φίλε sandiago.. εγώ έψαχνα κάνα χρόνο και από εκεί που άριχσα εκεί κατέληξα και ήμουν άτυχος γιατί όταν το αποφάσισα σταμάτησε η παραγωγή της κιθάρας που έψαχνα αλλά και τυχερός πουτελικά τη βρήκα και την πήρα με 3,5 κατοστάρικα dk2 (used).

 

επειδή το είχα ψάξει πολύ, έπαιζα ανάμεσα σε jackson και schecter c-1 hellraiser.

nick_Is θα σας πω εντυπωσεις με την πρωτη ευκαιρια,ελπιζω να εκπλαγω ευχαριστα :)

Για τις schecter και γω εχω τις καλυτερες εντυπωσεις αν και ειχα την 7χορδη hellraiser-τωρα εχω την schecter loomis.Ειναι αυτο που λενε value for money.Κιθαρες με @@.Βαρια κατασκευη,μαονι για την hellraiser-μελιά για την loomis που μπασαρoυν ωραια,με ωραιο sustain,οποτε νομιζω και οι εξαχορδες version ακολουθουν τον ιδιο δρομο.

αυτή η κιθάρα εχει αντικαταστήσει την rg1570? (τι λέει σαν μοντέλο prestige einai?)

sandiago αποτι διαβαζω στα σχετικα ξενα φορουμ (sevenstring.org-jemsite)αν και οι αποψεις ειναι διφορουμενες,υπαρχει μια προτιμηση στις premium εναντι της rg1570...Παραπανω δε ξερω μιας και δεν ειχα ποτε μου prestige

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιλαμβάνεστε βέβαια το ότι Ibanez με Schecter είναι σαν τη μέρα με τη νύχτα στο θέμα feeling και στο θέμα neck έτσι? Εντάξει δεν είναι και fender οι Schecter αλλά σίγουρα είναι τελείως διαφορετικής φιλοσοφίας...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιλαμβάνεστε βέβαια το ότι Ibanez με Schecter είναι σαν τη μέρα με τη νύχτα στο θέμα feeling και στο θέμα neck έτσι? Εντάξει δεν είναι και fender οι Schecter αλλά σίγουρα είναι τελείως διαφορετικής φιλοσοφίας...

 

δε νομίζω ή τουλάχιστον δε μου φάνηκε αλλά για εξήγησε το λίγο πρακτικά να σε πιάσω..φαντάζομαι έχεις παίξει και με τη μία κ την άλλη έτσι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε νομίζω ή τουλάχιστον δε μου φάνηκε αλλά για εξήγησε το λίγο πρακτικά να σε πιάσω..φαντάζομαι έχεις παίξει και με τη μία κ την άλλη έτσι ?

Έχω παίξει φυσικά και με τις 2... Μάλιστα ήμουν κάτοχος μίας Ibanez (RG320 Korea) για πάρα πολλά χρόνια και μετά πήρα μία Schecter C1 οπότε εκεί κατάλαβα ακριβώς τη διαφορά αν και εγώ δεν είμαι κιθαρίστας... Απλά η φιλοσοφία του flat μανικιού της Ibanez είναι μοναδική... Οι Schecter από την άλλη έχουν πιο πολύ ψωμί στο μπράτσο... Όχι υπερβολικά πολύ αλλά σίγουρα έχουν αρκετά πιο πολύ πάχος από τις Ibanez...  Επίσης οι Ibanez έχουν σχετικά flat μπράτσο ενώ οι Schecter έχουν μεγαλύτερη καμπύλη...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως το neck των ibanez δεν συγκρινεται με καμμια , και των schecter παρολο που ειναι πιο παχύ (έχει πιο βαθύ ήχο+) είναι απλα γαματο ακομα και 7 και σε 8string.

Πραγματικά οι κάτοχοι schecter θα ήθελα να μας λίγα παραπάνω πράγματα,...

και αμφιταλαντεύομαι μεταξύ floyd rose kai όχι. (ισχύει ότι με floyd ξεκουρδίζει δυσκολότερα απ'οτι χωρίς ή να προτιμήσω χωρίς)..............................................και για τη loomis ?? prepei na τα σπαει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως το neck των ibanez δεν συγκρινεται με καμμια , και των schecter παρολο που ειναι πιο παχύ (έχει πιο βαθύ ήχο+) είναι απλα γαματο ακομα και 7 και σε 8string.

Πραγματικά οι κάτοχοι schecter θα ήθελα να μας λίγα παραπάνω πράγματα,...

και αμφιταλαντεύομαι μεταξύ floyd rose kai όχι. (ισχύει ότι με floyd ξεκουρδίζει δυσκολότερα απ'οτι χωρίς ή να προτιμήσω χωρίς)..............................................και για τη loomis ?? prepei na τα σπαει

 

ανάλογα..εμένα με το floyd χάνει λίγο αλλά έχω licensed όχι το αυθεντικό..λένε είναι θέμα Setup..

 

θεωρητικά τα ίδια είναι..ίσως λίγο πιο επίφοβο είναι το floyd στο να ξεκουρδίζει γι αυτό και κλειδώνει και πάνω στο nut..

 

να σου πω δεν ξέρω στα σίγουρα..μάλλον μια η άλλη πρέπει να ναι..

 

το θέμα είναι το χρειάζεσαι στο παίξιμο? γιατί είναι και το κόστος τις κιθάρας συνολικά που ανεβαίνει. Εμένα προσωπικά ενώ το ήθελα στην αρχή ούτε που θυμάμαι ότι υπάρχει στην κιθάρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου