Προς το περιεχόμενο

καποιο καλο marshallαδικο overdrive


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέχρι 150 ευρώ μεταχειρισμένο ή καινούργιο; Kαι τι χροιά overdriven Marshall ακριβώς; Πλέξι, JCM800, Βluesbreaker; (τα δυο που προαναφέρθηκαν δεν είναι overdrives αλλά καθαρά distortions). Για όλες σου τις επιλογές κοίτα το "καρφιτσωμένο" θέμα του παρόντος section: http://www.noiz.gr/index.php?topic=178754.0

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

zvex box of rock..

 

to crunchbox και to wampler ειναι distortions οπως αναφερθηκε και παραπνω. η χροια τους ειναι σαν ενας boostαρισμενος marshall

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα να ψάχτεις στα μεταχειρισμένα για κάποιο Tonebone Hot British ή ακόμα καλύτερα κανένα Plexitube αν το πετύχεις φθηνά.

Αν ψάξεις στο ebay παίζει να πετύχεις και κάποιο από τα παλια μεγάλα

Marshall πετάλια όπως το The Gun'nor και το Drivemaster που κάνουν πολύ καλά αυτό που θες.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kι εμένα η πρώτη μου σκέψη (ως και μανιακού με τα πετάλια) ήταν το Box of Rock, ή το πανομοιότυπο αλλά πιο παραμετροποιήσιμο και φτηνότερο Distortron. Δεν έχω παίξει με κανένα Marshall flavoured βρωμοπέταλο που να πετυχαίνει καλύτερα ένα overdrive ηχόχρωμα χωρίς να γίνεται άγριο. Μια άλλη συνηθισμένη πρόταση, το Catalinbread Dirty Little Secret, όταν το είχα μου ακουγόταν λίγο "ξενέρωτο" και "ρηχό" σε ήχους overdrive, ενώ σε JCM800 στυλ τα πήγαινε καλύτερα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ισοτιμία €/$ εδώ που είναι τώρα, θα πρότεινα να κοιταξεις το bearfoot dyna red distortion (οκ, σε distortion μονοπάτια, αλλά παίζει όμορφα και με χαμηλό gain). Το πετάλι είναι κλώνος του θρυλικού BJF DRD και είναι μάλλον το τελευταίο που θα έβγαζα από την αλυσίδα μου :).

 

Από αυτά που ήδη προτάθηκαν το box of rock είναι επίσης μια πολύ καλή επιλογή (και με boost).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kι εγώ distortion θα το έλεγα... (εντάξει, όχι και "θρυλικό" ;D - γνωστό σε μερικούς ίσως).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου