Προς το περιεχόμενο

Ανοιξα ενισχυτη χωρις συνδεδεμενο μεγαφωνο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκανα και εγω αυτη τη βλακεια πριν 2 μερες με μια κεφαλη που μου ηρθε απο εξω και πηγα να δοκιμασω μια καμπινα.

Τον εβαλα στο ρευμα και λεω...δεν τον ανοιγω να ζεστενεται μεχρι να ετοιμασω τη καμπινα??? (η πλακα ειναι οτι το ηξερα οτι δεν επρεπε να τον ανοιξω αλλα μαλλον ειμαι βλακας...χαχαχα)

Το καλο ειναι οτι το πηρα χαμπαρι οτι εκανα βλακεια μετα απο 2-3 λεπτα και τον εκλεισα.

Μετα που τον δοκιμασα δεν ειχε τιποτα οποτε μαλλον τη γλιτωσα... το θεμα ειναι οτι δυσκολα παθαινει κατι απο'τι καταλαβα αν τον εχεις ασυνδετο για μονο τοση λιγη ωρα ανοιχτο.

Υ.Γ. δεν εχω και καμια μεγαλη εμπειρια,απλα μια αποψη απο αυτη την προσφατη εμπειρια μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εκανα και εγω αυτη τη βλακεια πριν 2 μερες με μια κεφαλη που μου ηρθε απο εξω και πηγα να δοκιμασω μια καμπινα.

Τον εβαλα στο ρευμα και λεω...δεν τον ανοιγω να ζεστενεται μεχρι να ετοιμασω τη καμπινα??? (η πλακα ειναι οτι το ηξερα οτι δεν επρεπε να τον ανοιξω αλλα μαλλον ειμαι βλακας...χαχαχα)

Το καλο ειναι οτι το πηρα χαμπαρι οτι εκανα βλακεια μετα απο 2-3 λεπτα και τον εκλεισα.

Μετα που τον δοκιμασα δεν ειχε τιποτα οποτε μαλλον τη γλιτωσα... το θεμα ειναι οτι δυσκολα παθαινει κατι απο'τι καταλαβα αν τον εχεις ασυνδετο για μονο τοση λιγη ωρα ανοιχτο.

Υ.Γ. δεν εχω και καμια μεγαλη εμπειρια,απλα μια αποψη απο αυτη την προσφατη εμπειρια μονο.

 

 

 

Αν ανοίξεις τον ενισχυτή και τον έχεις σε stand-by για ένα λεπτό, δεν έγινε κάτι. Αν όμως κάνεις το σφάλμα να το βάλεις στο on/play, τότε πάπαλα οι τελικές(σε μερικά δεύτερα έως λεπτό) και ίσως και ο Μ/Σ εξόδου(>1 λεπτό)...

 

Είναι ευαίσθητοι και περίεργοι οι λαμπάτοι, όσο κι αν λέμε τ αντίθετο. Παθαίνουν από υπερτάσεις, από συχνά on/off, από σκόνη, υγρασία και μετακινήσεις και θέλουν check-up και bias μια στο τόσο.

Πρέπει πάντα να ακολουθούμε τις οδηγίες του ενισχυτή μας και να αφήσουμε τα γιατροσόφια για τεχνικούς που θέλουν να χρεώνουν περιουσίες για επισκευή λαμπάτων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ανοίξεις τον ενισχυτή και τον έχεις σε stand-by για ένα λεπτό, δεν έγινε κάτι. Αν όμως κάνεις το σφάλμα να το βάλεις στο on/play, τότε πάπαλα οι τελικές(σε μερικά δεύτερα έως λεπτό) και ίσως και ο Μ/Σ εξόδου(>1 λεπτό)...

 

Είναι ευαίσθητοι και περίεργοι οι λαμπάτοι, όσο κι αν λέμε τ αντίθετο. Παθαίνουν από υπερτάσεις, από συχνά on/off, από σκόνη, υγρασία και μετακινήσεις και θέλουν check-up και bias μια στο τόσο.

Πρέπει πάντα να ακολουθούμε τις οδηγίες του ενισχυτή μας και να αφήσουμε τα γιατροσόφια για τεχνικούς που θέλουν να χρεώνουν περιουσίες για επισκευή λαμπάτων...

 

 

Σωστοτατος και πολυ χρησιμος... Φυλλαγε τα ρουχα σου να εχεις τα μισα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωησω κατι off-topic για να μην ανοιγω νεο θεμα μιας και μαλλον ειναι κατι απλο.

Ο ενισχυτης μου εχει εξοδο mono στα 8ohm και στερεο στα 4ohm.

Η καμπινα που μου αρεσε και θελω να αγορασω εχει εισοδο mono 8ohm και stereo 16ohm. οποτε μαλλον ξεχναω την συνδεση στερεο και παιζω μονο με μονοφωνικη,σωστα?

Η κυρια ερωτηση μου ειναι μιας και δεν εχω εμπειρια,ποσο μεγαλη διαφορα στον ηχο/αποδοση η μια συνδεση με την αλλη?

Ευχαριστω και συγνωμη για το off-topic αλλα πηρα την ευκαιρια λογο που αυτοι που εχουν απαντησει μεχρι τωρα φενεται να εχουν εμπειρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος ότι ο ενισχυτής σου έχει stereo έξοδο? Μήπως είναι μονοφωνικός και έχεις έξοδο 1x 8Ω ή 2x 8Ω parallel?

 

 

Speaker output options: As displayed on back of Alchemist head

(A) 8 ohm output = one jack = 8 ohm (16 ok)

(B) 4 ohm output = two jacks = States: "connect 8 ohm pair or 4 ohm single"

 

Δεν ξερω αν βοηθαει αυτο....  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία έξοδο έχεις, δηλαδή mono, απλά έχεις την δυνατότητα να επιλέξεις 4Ω ή 8Ω. Την καμπίνα που σου άρεσε θα την συνδέσεις mono στα 8Ω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία έξοδο έχεις, δηλαδή mono, απλά έχεις την δυνατότητα να επιλέξεις 4Ω ή 8Ω. Την καμπίνα που σου άρεσε θα την συνδέσεις mono στα 8Ω.

 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι βλακεια ρε γ***το...Απ'το πουθενα βλαβες τωρα...(Εξοδα δηλαδη)

Ευχαριστω ολους παιδια για τις απαντησεις σας!

Πριν δοκιμάσεις τελικές, αλλαξε την 12ΑΧ7 που ειναι ακριβώς πριν την 1η τελική.

Ειναι το phase inverter. Βάλε αλλη 12ΑΧ7 ή 5751 ή 12ΑΤ7 αμα εχεις και δες.

 

Ανδρέας

Τις εχω ηδη αλλαξει ολες τις προενισχυτριες...(Μαζι κ το phase inverter που ειναι η V3 στον PC30). Φυσικα ο θορυβος παρεμεινε. @#$$&

Αν ακους "κεραυνους" και "κροταλισματα" στο βαθος, λογικα οι τελικες σου ...πλησιαζουν στις pearly gates.  :'(

Ναι καπως ετσι θα το περιεγραφα...Κι επισης σαν το χρουτς χρουτς οταν εχεις συνδεσει την κιθαρα κ το καλωδιο ειναι φθαρμενο, αλλα στο "βαθος" του ηχου κι οχι "μπροστα".

Για μερικά λεπτά πάντως είναι λίγο δύσκολο να έχει καεί ο εξόδου, οι τελικές είναι πιο πιθανό.

 

Είσαι σίγουρος ότι δεν το είχες από πριν το πρόβλημα?

Ναι. 100%. Ηταν κατι το εντελως καινουριο κ σιγουρα θα το ειχα παρατηρησει.

 

1)Γενικα πριν τις αλλαξω μπορω να τις τσεκαρω πχ με κανενα πολυμετρο για να ειμαι 100% σιγουρος τι κανω;

 

2)Απ'ο,τι φαινεται μαλλον ψηθηκαν οι τελικες. Νομιζω κιολας, οτι ο ηχος μου εγινε πιο σαπιος, "πλαδαρεψε". Αν ειχε παθει ζημια κ ο μετασχηματιστης, δε θα 'παιζε καθολου ο ενισχυτης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(μαλλον χαζη ερωτηση απλα ρωταω γιατι θα παρω και εγω αυτον τον ενισχυτη ακριβως)

ειχες συνδεσει δηλαδη καρφι στην εισοδο τοθυ ενισχυτη για εξωτερικη καμπινα αλλα οχι στη καμπινα και αυτο εβλαψε τον ενισχυτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου