Προς το περιεχόμενο

Ανοιξα ενισχυτη χωρις συνδεδεμενο μεγαφωνο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

...Αυτο που λεει ο τιτλος! Ανοιξα τον ενισχυτη μου (Peavey Classic 30 λαμπατος) για ν'ακουσω πως του παει το eminence Private Jack, χωρις...να το εχω συνδεσει. Τον αφησα τουλαχιστον δυο λεπτα, καταλαβα τη μ***κια μου οταν εβαλα την κιθαρα στο βυσμα και δεν ακουγα τιποτα. Τον εκλεισα κ τον αφησα να κρυωσει, ειχε ζεσταθει πολυ.

Μετα απ'αυτο, παρατηρω να κανει κατι θορυβους, ακομα κι οταν δεν εχω συνδεσει κιθαρα. Ενα θορυβο σαν αυτο που κανει ενα καλωδιο που δεν κανει καλη επαφη. Χρουτς-χρουτς. Αλλαξα λυχνιες (προενισχυτριες γιατι τελικες δεν εχω αλλες) και παλι τα ιδια. Αλλη εμφανη αλλαγη δεν παρατηρω, σκεφτομαι οτι ισως ο θορυβος να ειναι πχ απο ηλεκτρικα του σπιτιου. Εχει καποιος γνωσεις πανω στο θεμα; Τι ζημια μπορει να προκληθει για μερικα λεπτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για διευκρινησε, ο ενισχυτης τωρα με κιθαρα συνδεδεμενη παιζει? Εστω με θορυβους ή αλλα προβληματα?

 

Αυτο που πιθανοτατα επαθε ζημια απο το συμβαν δεν ειναι τοσο οι λυχνιες του ενισχυτη οσο ο μετασχηματιστης εξοδου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, παιζει κανονικα, εκτος απο τα "χρουτς χρουτς". Αυτο που πιεζεται σε μια τετοια κατασταση ειναι ο μετασχηματιστης εξοδου ε; Αυτοι οι θορυβοι ειναι ενδεικτικοι ζημιας στο μετασχηματιστη εξοδου; Αν εχει ζημια ο μετασχηματιστης, φανταζομαι η μονη λυση ειναι να τον αντικαταστησω ε; Ελπιζω να μην ειναι πολυ ακριβοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, παιζει κανονικα, εκτος απο τα "χρουτς χρουτς". Αυτο που πιεζεται σε μια τετοια κατασταση ειναι ο μετασχηματιστης εξοδου ε; Αυτοι οι θορυβοι ειναι ενδεικτικοι ζημιας στο μετασχηματιστη εξοδου; Αν εχει ζημια ο μετασχηματιστης, φανταζομαι η μονη λυση ειναι να τον αντικαταστησω ε; Ελπιζω να μην ειναι πολυ ακριβοι...

 

Δυστυχώς είναι ακριβοί οι μετασχηματιστές, επομένως ας ελπίσουμε να είναι οι τελικές που κάνουν βλακείες. Όταν μια λυχνία είναι στα τελευταία της, κάνει θορύβους. Δοκίμασε τις τελικές για σιγουριά. Ο προενισχυτής πιθανότατα δεν έπαθε κάτι για να αλλάξεις τις προενισχύτριες.

 

Για μετασχηματιστές:

http://livinginthepast-audioweb.co.uk/index.php?p=xfrmrpp

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ...Μαλιστα. Ξερουμε κανενα τροπο να τεσταρω τις τελικες, χωρις να χρειαστει να τις αντικαταστησω; Οχι τπτ αλλο, δεν εχω κ κανενα φιλο με ενισχυτη με el84...Μηπως γινεται με πολυμετρο;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, παιζει κανονικα, εκτος απο τα "χρουτς χρουτς". Αυτο που πιεζεται σε μια τετοια κατασταση ειναι ο μετασχηματιστης εξοδου ε; Αυτοι οι θορυβοι ειναι ενδεικτικοι ζημιας στο μετασχηματιστη εξοδου; Αν εχει ζημια ο μετασχηματιστης, φανταζομαι η μονη λυση ειναι να τον αντικαταστησω ε; Ελπιζω να μην ειναι πολυ ακριβοι...

 

Πριν δοκιμάσεις τελικές, αλλαξε την 12ΑΧ7 που ειναι ακριβώς πριν την 1η τελική.

Ειναι το phase inverter. Βάλε αλλη 12ΑΧ7 ή 5751 ή 12ΑΤ7 αμα εχεις και δες.

 

Ανδρέας

www.colorsound.gr - Hand made, All Tube Amplifiers, Effects, Accessories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω συναντήσει ακριβώς τους θορύβους που περιγράφεις και ήταν ψημένες τελικές EL84. Αγόρασε καινούργιες τελικές κι αν δε φύγουν τα παράσιτα πήγαινέ τον σε έναν καλό μάστορα. Έτσι κι αλλιώς θα τις αλλάξεις κάποια στιγμή, δεν πάνε χαμένες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορουσες να δεις τις "τελικες" λυχνιες οσο ο ενισχυτης επαιζε χωρις μεγαφωνο, θα παρατηρουσες οτι απο καποιο σημειο και μετα θα αρχιζαν να τριζουν...

 

Σε τετοιες περιπτωσεις ταλαιπωρειται ο μετασχηματιστης εξοδου και σιγουρα οι λυχνιες.

 

Αν ακους "κεραυνους" και "κροταλισματα" στο βαθος, λογικα οι τελικες σου ...πλησιαζουν στις pearly gates.  :'(

 

 

Να θεωρεις τον εαυτο σου τυχερο που (/αν) δεν χαλασες τον μετασχηματιστη εξοδου.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μερικά λεπτά πάντως είναι λίγο δύσκολο να έχει καεί ο εξόδου, οι τελικές είναι πιο πιθανό.

 

Είσαι σίγουρος ότι δεν το είχες από πριν το πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου