Προς το περιεχόμενο

ηχος 80's μεταλ,hard rock,grunge


sepultribe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηθελα να ρωτησω. Σκεφτομαι να αλλαξω επιτελους τους stock hb μαγνητες της κιθαρας μου, με καποιους high output humbuckers απο seymour duncan η emg.

Θελω να μπορω να παιζω απο παλιους MetallicA, Iron Maiden, Slayer, Sepultura μεχρι Nirvana και rock n roll.

 

Εαν παρω τους EMG 85 και 81 (bridge kai neck) θα παρω εναν ηχο πολυ μονοδιαστατο και ξερο? Δηλαδη θα με περιορισει σε πολυ σιγκεκριμενα πραγματα? Οι SD JB θα ειναι καλυτεροι σε αυτα που ζηταω?

 

Επισης τι ειναι πιο καλο για τον ηχο που ζηταω? 250κ ποτς ή 500αρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλή σου μέρα. Κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να μας δώσεις αρχικά κάποιες άλλες πληροφορίες πρώτα (εξίσου σημαντικές, αν όχι σημαντικότερες από τους μαγνήτες).

Με τι εξοπλισμό παίζεις.

Κιθάρα, ενισχυτής (ή τυχών προενισχυτής-τελικός), αν έχεις κάποια πετάλια στο set-up και ποια είναι αυτά.

Όλα αυτά μαζί συμβάλουν στον τελικό ήχο (δε σου λέω κάτι νέο, απλά δικαιολογώ την ερώτησή μου, για να μη σου φανώ περίεργος).

Ο ήχος που βγάζεις τώρα, σε τι πλαίσια κινείται?

Cheers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sepultribe με το σετακι emg 81-85 θα εχεις εναν ηχο πολυ κοντα σε zakk wylde..εγω εχω 2 85 πανω κ εχω μια παρα πολυ ογκωδη παραμοσθωση, γλυκια, χωρις να ξυνει η να τζιτζικιζει...βεβαια ρολο παιζει κ το υπολοιπο συνολο που χρησιμοποιεις για να προσδιορισεις τον ηχο σου,οποτε καλο θα ηταν να αναφερεις κ τι αλλο χρησιμοποιεις..πιστευω οτι με την αλλαγη στους μαγνητες θα μηδενισεις τον θορυβο κ θα αλλαξεις ηχο,αλλα το να πλησιασεις τη χροια που θες για τις εκαστοτε αναγκες σου πρεπει να πειραματιστεις με πεταλια - πολυεφε - διαφορετικους ενισχυτες ωστε να βρεις την καταλληλη συνταγη..

Καταλαβαινεις οτι μονο με αλλαγη στους μαγνητες δεν μπορεις να πετυχεις ποικιλια ηχων.. η ποικιλια ερχεται απο τα υπολοιπα..Ελπιζω να σε βοηθησα

metalash

f you don't want it you won't  do it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ πως πρέπει να αναφέρεις τον υπόλοιπο εξοπλισμό σου για πιο συγκεκριμένες απαντήσεις...

Γενικά πάντως με τους EMG θα πλησιάσεις περισσότερο τον ήχο των Metallica σε συνδυασμό φυσικά με έναν καλό ενισχυτή...ενώ οι Duncan σε συνδυασμό με μια Fender μου κάνουν πιο....Maiden φάση!

Superstarz band!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να προσθεσω κιεγω κατι ,

 

Dimarzio ,EMG ,Seymour , νομιζω οτι εχουν δειγματα ηχων στα site τους

και λενε καποιες πληροφοριες , βεβαια αντε να κρινεις , με αλλα

'τα υπολοιπα', κιθαρα ,ενισχυτη , οπως λενε ,αλλα καποια γευση θα

παρεις .

 

alp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δικιά μου πρόταση είναι Duncan SH-6(bridge)και DUncan SH-2(neck)θα σου δώσει και γκάζια πολλά και γλύκα σε leads.Θα καλύψει τα περισσοτερα απο αυτά που μας είπες

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

katarxas fxaristw gia ta posts.

 

maresei padws pou mou apadate les kai eimai kanena 15xrono pou molis kanw ta prwta vhmata mou sth kithara.

18 xronwn eimai, spoudazw sto tei peiraia, kai kserw arketa pragmata gia kithares, an kai den exw kanei mathima pote, eimai aftodidaktos [kai kala XD]. Telospadon daksi, arketa eipa gia mena, to thema einai oti den einai anagi na mou ta ekshgeite toso aplopoihmena.

 

Oso gia afta pou rwthsa. Ena paidi eipe n apaw sta site na katevasw samples kai na akousw kathe magnhth. Etsi phga na kanw kai egw sthn arxh, alla distixws akoma kai sto site ths emg, ta samples einai poli xalias poithtas, akougodai peripou opos akougetai kai twra o hxos apo to "rig" mou. poli proxeiroftiagmenoi. Opote den boreis na krineis etsi

 

Gia afto thelw na rwthsw apo edw atoma , ta opoia ta exoun dokimasei kai den tha mou poun psemata gia thn apodosi tous opos kapoioi pwlhtes.

 

Telospadon...

 

Zakk wylde hxo den polithelw. Afto pou thelw na petixw einai enas hxos 80's metal. Dhladh ta prwta album metallica, slayer,sepultura, ta prwta apo iron maiden. Epishs thelw na borw na paizw nirvana ikanopoihtika. O kurt xrisimopoiouse sd jb kai hotrails. Egw skeftomai na parw to kerry king set apo emg. Exei tous 85 kai 81 (kalo set nomizw X)] kai ena booster pou anebazei ta desibel. Den kserw poia einai akribws h praktikh tou xrisi alla mallon tha prosferei akoma pio treli paramorfosi.

Thelw na mou peite ean me ta parapanw kritiria akseizei na skasw ta 200tosa ebrw gia aftous.

 

oso gia to "systima" mou. @rxidia den exw tpt kalo... Ton ianouario ta phra, prin epeza se filous. Loipon einai mia BC Rich kerry king sig special [wartribe] kai enas KUSTOM 30RC Dual solidstate [tranzistoratos dhl] amp. H kithara metria gia ta lefta ths [450ebropoula] alla o enisxitis nomizw arketa kalos (apo oti exw diabasei se reviews) gia ta lefta tou (150kati). Eidka to clean kanali einai fobero. Kai exei kai kalo tono.

 

Oso gia petalia den exw tpt akoma. Skeftomai na parw kana rat2,ds-1,dod grunge,sansamp classic,e-h small clone,e-h polychorus kai meta den xerw ti allo. oti prokipsei. to thema einai pou tha brw lefta... telospadon

 

Mhpws kserei kaneis ti petalia xrisimopoiousane palia ta thrash kai heavy netal sigrotimata gia na vgazoune tous foverous hxous ekeinhs ths epoxhs? (80's)

 

 

efxaristw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω ότι το Κill 'em all ηχογραφήθηκε με ένα Boss ΗΜ-2 Heavy Metal το οποίο δεν πρέπει να κυκλοφορεί όμως.Γενικά τον 80's ήχο τον χαρακτήριζε πιστεύω Marshall JCM κλπ κλπ

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που εχω στην μια μου κιθαρα 2 emg 81 και στην αλλη μου κιθαρα 2 duncan μπορω να συμπερανω τα εξης:

Οι Emg επειδη ειναι&active ειναι εντελως αθορυβοι,ενω οι seymour κανουν φασαρια.Επισης οι emg ειναι ποιο καθαροι(bright) στον ηχο του ενω οι seymour& ειναι λιγο μουντοι σε σημειο που δεν τονιζονται σωστα οι νοτες στις συνχορδιες(αυτο γινεται με τον πανω μαγνητη).Τωρα απο γκαζια και οι 2 εχουν αν και εγω προτιμω emg!Στα solo μετα πολλα γκαζια που οπως εχω καταλαβει θες οι emg ειναι πολυ γλυκιοι και βοηθανε να αξιοποιεις την τεχνικη σου και να σε θαβουν .....δεν λεω και οι duncan&καλοι ειναι αλλα για τα πολλα γκαζια προτιμω emg!και ειδικα ο 85 ειναι παρα πολυ καλος για blues και γενικοτερα ειναι παρα πολυ γλυκος μαγνητης(σιροπιαστος θα ελεγα) αλλα θελει δυνατο ενισχυτη με μεγαλο ηχειο για να τον αντεξει......με αλλα λογια να αγαπιομαστε σου προτεινω emg!!!!!!!!!(και τον ηχο τον κανουν οι ενισχυτες και τα πεταλια ....οχι οι μαγνητες,απλα οι μαγνητες χρωματιζουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να μπορω να παιζω απο παλιους MetallicA, Iron Maiden, Slayer, Sepultura μεχρι Nirvana και rock n roll.

 

Καταρχήν να σε καλωσορισω στο φορουμ.

Κατα δευτερον ολοι οι παραπάνω που αναφερεις εχουν τοσο πολυ διαφορετικο ηχο μεταξυ τους που χρειαζεσαι εντελως διαφορετικο εξοπλισμο (π.χ. δεν νομιζω να καταφερεις με την ιδια κιθαρα & ενισχυτη να παιξεις και Nirvana & Μetallica)

 

Δυστυχως με τον εξοπλισμο που εχεις δυσκολο το βλεπω να καταφερεις να εχεις τον ηχο που ψαχνεις κυριως λογω του ενισχυτη σου.

 

Σου προτεινω να αγορασεις εναν καλο ΛΑΜΠΑΤΟ ενισχυτη & απο εκει και περα να χτίσεις τον ηχο σου πανω σε αυτον.

 

Τα περισσοτερα απο τα γκρουπ που αναφερεις οφειλουν τον ηχο τους σε ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ & οχι σε πεταλια (εκτος απο τους Nirvana που η βρωμα τους εβγαινε απο το κλασσικο ds1 της Boss)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου