Προς το περιεχόμενο

ηχος 80's μεταλ,hard rock,grunge


sepultribe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με όλο το σεβασμό Sepultribe νομίζω ότι ο Takis έχει δίκιο.Οι επαγγελματίες κουβάδες να τους δώσεις θα βγάλουν ήχο. :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οποιος στο ειπε αυτο...ασε μην μιλησω καλυτερα

 

θα συμφωνησω και εγω με τον εξαρχο...βγες στα μαγαζια και ψαξε ενα καλο λαμπατο...

ή ακομα μπορεις να ψαξεις για κανα laney' date='marshall μεταχειρισμενο.ακομα και fender αν βρεις καλα πεταλια [/quote']ti na bgw sta magazia re... kserw ti hxo thelw kai mono me me mesa/boogie h kati paromoio borei na bgei o hxos pou thelw.

to thema einai oti xreiazodai panw apo 1000 evrwpoula gia ola afta kai egw pasxozw na mazepsw 200 ebrw na "ftiaksw" th kithara mou...

 

oso gia ta petalia kai afto pou eipa.

den mou to eixe pei kanenas, alla exw koitaksei forum tou ekswtrikou, kai genika sizitiseis se reviews petaliwn... Afto pou ennoousa gia na sto dosw na to katalaveis...

Ta petalakia bghkan me to skeptiko na poulisoun stous ekatomiria varemenous teenagers pou theloun na skasoun 100dollaria kai na nomizoun oti exoun bgalei ton hxo tou agaphmenou tous sigrothmatos. O hxos den bgainei etsi (o kalos, kai toulaxiston kata th gnomi mou). Ta petalia oi pio polloi EPAGELMATIES kitharistes ta xrisimopoioun eite san boosters (px o Vai) eite periorismena px ta patane se sigekrimena tragoudia gia sigekrimena effe. To na perimeneis apo to petali na sou kanei shape ton hxo... Ta stacks einai gia tous pro kai ta petalakia gia ta zoudia.

 

Afto ennoousa. De kserw an simfwneis h diafwneis

 

ps: eiparxoun kai kapia petalia pou einai fobera, kai bgazoun poli unique hxo pou den anaparagete me kanena sindiasmo head kai cab. alla allo afto.

 

οσο γιαυτο που ειπες δεν νομιζω οτι καποιος σου απαντησε σαν να εισαι κανα 15χρονο...

και γιαυτο που ειπες οτι:mou apadate les kai eimai kanena 15xrono pou molis kanw ta prwta vhmata mou sth kithara.kserw arketa pragmata gia kithares.' date='εμενα δεν μου φαινεται να ξερεις και πολλα.. αλλα δεν ειναι κακο.ουτε εγω ξερω αλλα μαθαινουμε σιγα σιγα [/quote']nai re, apla epeidh mou legane pws kanoune palm muting...

 

oute emena mou fenetai na ksereis kai polla, apla ton eksipno kaneis. X)

oute egw kserw polla, an kai kserw arketa texnika themata, kai gia to xrono pou asxoloumai [den exw pollous mhnes]...

 

janick sou apadhsa kai esena ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με απολύτως φιλική διάθεση, sepultribe, νομίζω ότι το ύφος σου είναι λίγο επιθετικό και απότομο.

Από τη στιγμή που ζητάς συμβουλές από ένα φόρουμ ανθρώπων και όχι ζούδιων όπως αναφέρεις (παρόλο που το μεγαλύτερο ποσοστό μας χρησιμοποιεί πετάλια), νομίζω ότι θα πρέπει να έχεις και ανάλογο ύφος...

 

Και επιτέλους, κόψε τα greeklish, είναι κουραστικά!

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με απολύτως φιλική διάθεση' date=' sepultribe, νομίζω ότι το ύφος σου είναι λίγο επιθετικό και απότομο.

Από τη στιγμή που ζητάς συμβουλές από ένα φόρουμ ανθρώπων και όχι ζούδιων όπως αναφέρεις (παρόλο που το μεγαλύτερο ποσοστό μας χρησιμοποιεί πετάλια), νομίζω ότι θα πρέπει να έχεις και ανάλογο ύφος...

 

Και επιτέλους, [b']κόψε[/b] τα greeklish, είναι κουραστικά!

Ναι μου το εχουν πει και σε αλλα φορουμ, ομως ειναι καθαρα θεμα παρεξηγησης. Μαλλον επειδη δεν συνιθιζω να βαζω πολλα emoticons, η επειδη αυτα που βαζω δεν υπαρχουν στο phpbb, αλλα και επειδη ειμαι λιγο αποτομος απο τη φυση μου, ισως... 8) :roll: Απλα ετσι ειναι το στυλ μου

 

Παντως επιθετικος καθολου δεν ειμαι... Πως το συμεπρανες αυτο? Επιτεθηκα σε κανεναν? Πάνω με τον ΤΑΚΗ πλακα εκανα που του ειπα οτι κανει τον εξυπνο. Ισως επρεπε να βαλω και καποιο απο :P :D αυτα για να μην παρεξηγηθει κανεις...

 

Τελοσπαντων, σε διαβεβεω οτι εχω εντελως φιλικη διαθεση. ειδικα σε αυτο το φορουμ που εχω βρει και παιδια με κοινα ενδιαφεροντα, και εξαλλου δεν ειμαστε πολλοι σε τετοιου ειδους κοινοτητες, θα μαλλωνουμε?

 

 

 

ps: ειδες τωρα χρισιμοποποιησα ελληνικα για να μην εχεις παραπονο. ομοσ μου πηρε 15 λεπτα να το γραπσω το ποστ, ασε τα ορθογραφικα που εκανα...

ps2: και εγω πεταλια χρισημοποιω. δεν ειχα προθεση να βρισω κανεναν λεγοντας ζουδια, αφου ειιμαι και εγω μεσα. Απλα ειμαι της γνωμης οτι τα πεταλια ειναι για τους πολυ casual ερασιτεχνες, σαν κιεμενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ti na bgw sta magazia re... kserw ti hxo thelw kai mono me me mesa/boogie h kati paromoio borei na bgei o hxos pou thelw.

to thema einai oti xreiazodai panw apo 1000 evrwpoula gia ola afta kai egw pasxozw na mazepsw 200 ebrw na "ftiaksw" th kithara mou...

 

Δεν σε εμποδίζει αυτό να γυρίσεις μια βόλτα στα μαγαζιά για κάτι εναλλακτικό

 

oso gia ta petalia kai afto pou eipa.

den mou to eixe pei kanenas' date=' alla exw koitaksei forum tou ekswtrikou, kai genika sizitiseis se reviews petaliwn... Afto pou ennoousa gia na sto dosw na to katalaveis...

Ta petalakia bghkan me to skeptiko na poulisoun stous ekatomiria varemenous teenagers pou theloun na skasoun 100dollaria kai na nomizoun oti exoun bgalei ton hxo tou agaphmenou tous sigrothmatos. O hxos den bgainei etsi (o kalos, kai toulaxiston kata th gnomi mou). Ta petalia oi pio polloi EPAGELMATIES kitharistes ta xrisimopoioun eite san boosters (px o Vai) eite periorismena px ta patane se sigekrimena tragoudia gia sigekrimena effe. To na perimeneis apo to petali na sou kanei shape ton hxo... Ta stacks einai gia tous pro kai ta petalakia gia ta zoudia.[/quote']

 

Μήπως εννοείς racks και όχι stacks;

Ο Bryan May έπαιζε με 30άρι Vox :roll:

 

 

οσο γιαυτο που ειπες δεν νομιζω οτι καποιος σου απαντησε σαν να εισαι κανα 15χρονο...

και γιαυτο που ειπες οτι:mou apadate les kai eimai kanena 15xrono pou molis kanw ta prwta vhmata mou sth kithara.kserw arketa pragmata gia kithares.' date='εμενα δεν μου φαινεται να ξερεις και πολλα.. αλλα δεν ειναι κακο.ουτε εγω ξερω αλλα μαθαινουμε σιγα σιγα [/quote']nai re, apla epeidh mou legane pws kanoune palm muting...

 

oute emena mou fenetai na ksereis kai polla, apla ton eksipno kaneis. X)

oute egw kserw polla, an kai kserw arketa texnika themata, kai gia to xrono pou asxoloumai [den exw pollous mhnes]...

 

O Takis ξέρει αρκέτα ώστε να σου απαντήσει σε όσα του ρωτάς.Λίγο σεβασμός

 

Τέλος μια ερώτηση:Αν Vai μάθαινες οτι έπαιζε και ηχογραφούσε με πετάλια θα έπαβε να ήταν επαγγελματίας;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καταλαβα οτι μου εκανες πλακα :wink:

επιτελους εγραψες κανονικα ελληνικα..συνηθεια ειναι,σε ενα μηνα θα γραφεις τα post σου γρηγορα οπως τα εγραφες και με τα greeklish :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα ειμαι της γνωμης οτι τα πεταλια ειναι για τους πολυ casual ερασιτεχνες

 

Μου άρεσε το casual :D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε εμποδίζει αυτό να γυρίσεις μια βόλτα στα μαγαζιά για κάτι εναλλακτικό
Nai den antilegw' date=' exete dikio se afto.

 

Μήπως εννοείς racks και όχι stacks;

Ο Bryan May έπαιζε με 30άρι Vox

Oxi stack ennoousa. Cabinet+Head=Stack etsi den einai; O hxos px twn metallica einai apo mesa/boogie stack. Ean theleis na bgaleis ton hxo tous [h koda se afto telospadon] perneis mesa STACK. Ean eisai ena poromeno 15xrono akous kati gia to Metal ZOne ths Boss, poronese kai to perneis nomizodas oti tha pezeis me afto ola ta metal sigrothmata. [parepibtodos kata th tapeinh mou gnwmi to petali einai moufa] Afth einai h diafora pou milaga.

 

Oso gia ta racks, afta einai must edw kai polla xronia nomizw, kai boroun na ekswmiwsoun polla kabineta,amps,kithares ktl Alla egw milaw gia tone shaping kai pws na to apokthseis. Rack einai pio poli gia effe, imo.

 

O Takis ξέρει αρκέτα ώστε να σου απαντήσει σε όσα του ρωτάς.Λίγο σεβασμός

 

Τέλος μια ερώτηση:Αν Vai μάθαινες οτι έπαιζε και ηχογραφούσε με πετάλια θα έπαβε να ήταν επαγγελματίας;

Kanenas den amfevale gia tis ~gnwseis~ tou taki. Kai sevomai olous to idio, de me noiazei ean einai morfomenoi eksipnoi h oti allo.

 

Oxi fisika den tha epave na einai epaggelmatias. An mathena omos oti basizotan sta petalia gia na bgalei ton tono tou nai tha ton eftina. Ase pou akoma kietsi den to sibathw kai poli sa mousiko...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ti na bgw sta magazia re... kserw ti hxo thelw kai mono me me mesa/boogie h kati paromoio borei na bgei o hxos pou thelw.

to thema einai oti xreiazodai panw apo 1000 evrwpoula gia ola afta kai egw pasxozw na mazepsw 200 ebrw na "ftiaksw" th kithara mou...

 

oso gia ta petalia kai afto pou eipa.

den mou to eixe pei kanenas, alla exw koitaksei forum tou ekswtrikou, kai genika sizitiseis se reviews petaliwn... Afto pou ennoousa gia na sto dosw na to katalaveis...

Ta petalakia bghkan me to skeptiko na poulisoun stous ekatomiria varemenous teenagers pou theloun na skasoun 100dollaria kai na nomizoun oti exoun bgalei ton hxo tou agaphmenou tous sigrothmatos. O hxos den bgainei etsi (o kalos, kai toulaxiston kata th gnomi mou). Ta petalia oi pio polloi EPAGELMATIES kitharistes ta xrisimopoioun eite san boosters (px o Vai) eite periorismena px ta patane se sigekrimena tragoudia gia sigekrimena effe. To na perimeneis apo to petali na sou kanei shape ton hxo... Ta stacks einai gia tous pro kai ta petalakia gia ta zoudia.

 

Afto ennoousa. De kserw an simfwneis h diafwneis

 

ps: eiparxoun kai kapia petalia pou einai fobera, kai bgazoun poli unique hxo pou den anaparagete me kanena sindiasmo head kai cab. alla allo afto.

 

αυτα μην τα πεις πουθενα παραεξω γιατι θα σε παρουν στο ψιλο... :lol:

 

οι ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ,επαγγελματιες & μη κιθαριστες παιζουν με ΠΕΤΑΛΑΚΙΑ (και βεβαια υπαρχουν και καλα & μετρια πεταλακια)

οι μεταλ κιθαριστες (που ειναι ενα ΜΙΚΡΟ ποσοστο ολων των κιθαριστων)οντως χρησιμοποιουν κυριως ενισχυτες & ρακ,ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ομως απο τα ευτυχως πολλα αλλα ειδη μουσικης χρησιμοποιουν πεταλια & μονοκαναλους απλους λαμπατους ενισχυτες. :wink:

ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα μην τα πεις πουθενα παραεξω γιατι θα σε παρουν στο ψιλο... :lol:

 

οι ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ' date='επαγγελματιες & μη κιθαριστες παιζουν με ΠΕΤΑΛΑΚΙΑ (και βεβαια υπαρχουν και καλα & μετρια πεταλακια)

οι μεταλ κιθαριστες (που ειναι ενα ΜΙΚΡΟ ποσοστο ολων των κιθαριστων)οντως χρησιμοποιουν κυριως ενισχυτες & ρακ,ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ομως απο τα ευτυχως πολλα αλλα ειδη μουσικης χρησιμοποιουν πεταλια & μονοκαναλους απλους λαμπατους ενισχυτες. :wink:

ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!![/quote']μαλλον ΣΟΥΠΕΡΦΑΝΚ μιλαμε για διαφορετικα πραγματα. Στη σημερινη κοινωνια τα ΜΕΤΑΛ συγκροτηματα εχουν ξεπερασει κατα πολυ οποιοδηποτε αλλο ειδος, εκτος απο τη ΠΟΠ. Συμφωνω μαζι σου οτι οι απαλοι ροκαδες,old-skool,jazzαδες κτλ χρισημοποιουν μονοκαναλους "παλιου" τυπου ενισχυτες (λαμπατους φυσικα) με καποια πεταλια boosters,blues screemers,tube screamers η boutique πεταλια για να εχουν απαλο distortion, η creamy τονο αλλα ερικ κλαπτον...

Ομως οι πιο πολλοι βασιζονται στο πιο ενισχυτη (amp) και τι καμπινετο (cabinet) θα χρισημοποιησουν για να βγαλουν τη χροια που γουσταρουν. Αυτη ειναι η αποψη μου.

 

Αρα βασικα η διαφωνια μας πηγαζει απο το γεγονος οτι εγω λεω οτι οι μεταλλαδες ειναι πια το μεγαλυτερο ποσοστο των κιθαριστων, και οτι οι Βιρτουοζοι πια εξαλειφουν, και εσυ λες το αντιθετο. Δεν ξερω ποιος εχει δικιο, θα μας κρινει η ιστορια... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου