Προς το περιεχόμενο

ηχος 80's μεταλ,hard rock,grunge


sepultribe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρα βασικα η διαφωνια μας πηγαζει απο το γεγονος οτι εγω λεω οτι οι μεταλλαδες ειναι πια το μεγαλυτερο ποσοστο των κιθαριστων, και οτι οι Βιρτουοζοι πια εξαλειφουν, και εσυ λες το αντιθετο.

 

ναι οντως μονο αυτη ειναι η διαφωνια σας :lol:

 

Δεν ξερω ποιος εχει δικιο, θα μας κρινει η ιστορια...

 

ε το πιο πιθανο ειναι να εχεις δικιο εσυ γιατι ως γνωστον ο superfunk δεν ξερει και πολλα πανω σε αυτο το θεμα :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Sepultribe σε καμιά περίπτωση δεν συγκρίνεται το Metal Zone με τους Mesa.Το ένα κλ$#@ει και το άλλο βγάζει ήχο.Εχεις δίκιο με τα πορωμένα μικρά που γουστάρουν τέτοιο είδους πετάλια.(το Mt-2 παρεμπιπτόντως είναι το χειρότερο dist της Boss κατ'εμένα).Και φυσικά όλοι αν είχαμε λεφτά σιγά μην πέρναμε Boss.Θα έπερνε και ο takis τον Matchless που ήθελε και θα σταματούσε να μας πρίζει τα αρκουδάκια :wink:

 

Υ.Γ Έχετε ακούσει Ευοί Ευάν;O κιθαρίστας βγάζει ήχο κάτσε καλά με ένα Metal Zone και έναν Rivera 112. 8O

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη σημερινη κοινωνια τα ΜΕΤΑΛ συγκροτηματα εχουν ξεπερασει κατα πολυ οποιοδηποτε αλλο ειδος, εκτος απο τη ΠΟΠ

 

τωρα τι να πω?μαλλον εχεις ΠΟΛΥ καιρο να δεις τα τσαρτς στις περισσοτερες χωρες του κοσμου.... :lol: (δεν ξερω τι βλεπεις εσυ αλλα εγω τους RED HOT CHILLΥ PEPERS,OASIS,COLDPLAY,PRINCE,& ΕΝΑ ΚΑΡΟ ΗΙΡ-ΗΟΡ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ βλεπω να ποζαρουν στις πρωτες θεσεις τα τελευταια χρονια...μεταλλους πολυ σπάνια...)

 

(αλλωστε η ΠΟΠ οπως το λες & εσυ ΕΜΠΕΡΙΕΧΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ "ΕΙΔΗ" πλην της τζαζ...)

 

ΟΛΕΣ οι μουσικες αξιζουν να υπάρχουν αν ειναι πραγματικα καλες (και το μεταλ) παρόλα αυτα το μεταλ ειναι & παντα θα ειναι λογω της ιδιομορφιας του ενα μικρο ποσοστο της διεθνους μουσικης σκηνης...(που συνηθως απευθυνεται σε πολυ μικρης ηλικιας κοινο.... το οποιο μετα απο λιγο καιρο ψαχνει τη μουσικη πιο βαθια & μεταπηδα σε αλλα ειδη... )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ SUPER ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΛΛΑΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΚΟΛΛΑΩ ΣΕ ΕΝΑ ΣΤΥΛ.

Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ :D

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Sepultribe, παρακολουθώ τη συζήτηση και θα ήθελα να σου πω δυο πράγματα, μην τα πάρεις στραβά... ;)

 

αρχικά. οι ήχοι που θέλεις να επιτύχεις δεν έχουν καμιά σχέση μεταξύ τους. Από την άλλη, και να πάρεις Mesa Boogie που λες πως είναι ήχος που θες (αν και πολυ θεοποιημένους τους έχεις), που θα τον βάλεις? που θα τον ανοίξεις? νομίζεις πως όλοι όσοι ακούς έχουν θηρία σπίτια τους? δε νομίζω (ειδικά μετά τον ερχομό του modeling)...

Μην υποτιμάς τα πετάλια. Τα πετάλια είναι ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ κεφάλαιο στον ήχο της κιθάρας. Και αν ψάξεις θα δεις ποιοι έπαιζαν και με τι και θα εκπλαγεις. Αν εξαιρέσεις τα τελευταία χρόνια (π.χ. Hatebreed), το metal βασιζόταν πολύ σε pedals (δεν αναφέρομαι σε MT-2 φυσικά).

 

Αν θέλεις να μάθεις πως μπορείς να επιτύχεις metal ήχο κτλ, ρώτα ελεύθερα... μη γίνεσαι όμως εριστικός και απόλυτος στην άποψή σου. Αυτή τη στιγμή στο thread σου συμμετέχουν κάποιοι από τους παλαιότερους μουσικούς-members με μεγάλη επαγγελματική εμπειρία. Δεν τους γλείφω. Απλά αξιοποίησε το γεγονός ότι προθημοποιηθηκαν να σε βοηθήσουν. Δεν έχουν όλοι την τύχη να τους απαντάνε στα threads τέτοια άτομα-εγκυκλοπαίδειες (1 φορά μου έτυχε). Αξιοποιήσε το αυτό για να μάθεις πράγματα που δεν ξέρεις και να αποβάλλεις ανακρίβειες που προφανώς έχεις (no offense)  ;)

 

Από την άλλη φαίνεται πως έχεις λίγο συγκεχυμένα τα πράγματα στο μυαλό σου. Μου θυμίζεις ένα φίλο μου που είχε για Ευαγγέλιο τα Total Guitar & Guitar World. Δεν υπάρχουν στερεότυπα. ΕΙΔΙΚΑ στο Metal! ο Dimebag έπαιζε με Sοlid State, ο LaRocque με pedals της DIgitech, ο Pete Blakk με Gibson, o Satriani με pedals, ο Schuldiner με Hybrid head των 300$... Είμαι μεταλλάς κι'εγώ 17 χρόνια τώρα (29 είμαι). Έχω περάσει από speed (heavy δεν άκουσα πoτέ), σε thrash, doom, death (Tampa scene), progressive κτλ και πλέον ακούω όλα αυτά αλλά και 432454 άλλα είδη μουσικής. Ασχολούμαι με την κιθάρα από τα 15 μου. Στα 18 μου κι εγώ έλεγα αυτά που λες. Αλλά θα περάσει καιρός, θα παίξεις με όλα τα είδη εξοπλισμού και πολλές από τις τωρινές σου απόψεις θα διαψευστoύν....και θα χαμογελάς  ;)

 

Είναι καλό πάντως το ότι ψάχνεσαι. απλά έχε αυτιά και μάτια ανοιχτά και ρούφα ότι ακούσεις εδώ σαν σφουγγάρι.

 

(καλά κάνεις και λες πως δεν είσαι μικρός σε ηλικία. αλλά σκέψου πως πολλοί από όσους σου μίλησαν ίσως να έχουν πάνω από τα 2πλά σου χρόνια  :) ;))

Gimme Kramers! More Kramers!!! I WANT THEM ALL!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΛΕΣ οι μουσικες αξιζουν να υπάρχουν αν ειναι πραγματικα καλες (και το μεταλ) παρόλα αυτα το μεταλ ειναι & παντα θα ειναι λογω της ιδιομορφιας του ενα μικρο ποσοστο της διεθνους μουσικης σκηνης...(που συνηθως απευθυνεται σε πολυ μικρης ηλικιας κοινο.... το οποιο μετα απο λιγο καιρο ψαχνει τη μουσικη πιο βαθια & μεταπηδα σε αλλα ειδη... )

 

Είμαι κι εγώ ένας από αυτούς αλλά τους Fates Warning ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να τους χάσω τώρα που έρχονται!!!  ;D ;D ;D

Gimme Kramers! More Kramers!!! I WANT THEM ALL!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sepultribe, παρακολουθώ τη συζήτηση και θα ήθελα να σου πω δυο πράγματα, μην τα πάρεις στραβά... ;)

 

αρχικά. οι ήχοι που θέλεις να επιτύχεις δεν έχουν καμιά σχέση μεταξύ τους. Από την άλλη, και να πάρεις Mesa Boogie που λες πως είναι ήχος που θες (αν και πολυ θεοποιημένους τους έχεις), που θα τον βάλεις? που θα τον ανοίξεις? νομίζεις πως όλοι όσοι ακούς έχουν θηρία σπίτια τους? δε νομίζω (ειδικά μετά τον ερχομό του modeling)...

Μην υποτιμάς τα πετάλια. Τα πετάλια είναι ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ κεφάλαιο στον ήχο της κιθάρας. Και αν ψάξεις θα δεις ποιοι έπαιζαν και με τι και θα εκπλαγεις. Αν εξαιρέσεις τα τελευταία χρόνια (π.χ. Hatebreed), το metal βασιζόταν πολύ σε pedals (δεν αναφέρομαι σε MT-2 φυσικά).

 

Αν θέλεις να μάθεις πως μπορείς να επιτύχεις metal ήχο κτλ, ρώτα ελεύθερα... μη γίνεσαι όμως εριστικός και απόλυτος στην άποψή σου. Αυτή τη στιγμή στο thread σου συμμετέχουν κάποιοι από τους παλαιότερους μουσικούς-members με μεγάλη επαγγελματική εμπειρία. Δεν τους γλείφω. Απλά αξιοποίησε το γεγονός ότι προθημοποιηθηκαν να σε βοηθήσουν. Δεν έχουν όλοι την τύχη να τους απαντάνε στα threads τέτοια άτομα-εγκυκλοπαίδειες (1 φορά μου έτυχε). Αξιοποιήσε το αυτό για να μάθεις πράγματα που δεν ξέρεις και να αποβάλλεις ανακρίβειες που προφανώς έχεις (no offense)  ;)

 

Από την άλλη φαίνεται πως έχεις λίγο συγκεχυμένα τα πράγματα στο μυαλό σου. Μου θυμίζεις ένα φίλο μου που είχε για Ευαγγέλιο τα Total Guitar & Guitar World. Δεν υπάρχουν στερεότυπα. ΕΙΔΙΚΑ στο Metal! ο Dimebag έπαιζε με Sοlid State, ο LaRocque με pedals της DIgitech, ο Pete Blakk με Gibson, o Satriani με pedals, ο Schuldiner με Hybrid head των 300$... Είμαι μεταλλάς κι'εγώ 17 χρόνια τώρα (29 είμαι). Έχω περάσει από speed (heavy δεν άκουσα πoτέ), σε thrash, doom, death (Tampa scene), progressive κτλ και πλέον ακούω όλα αυτά αλλά και 432454 άλλα είδη μουσικής. Ασχολούμαι με την κιθάρα από τα 15 μου. Στα 18 μου κι εγώ έλεγα αυτά που λες. Αλλά θα περάσει καιρός, θα παίξεις με όλα τα είδη εξοπλισμού και πολλές από τις τωρινές σου απόψεις θα διαψευστoύν....και θα χαμογελάς  ;)

 

Είναι καλό πάντως το ότι ψάχνεσαι. απλά έχε αυτιά και μάτια ανοιχτά και ρούφα ότι ακούσεις εδώ σαν σφουγγάρι.

 

(καλά κάνεις και λες πως δεν είσαι μικρός σε ηλικία. αλλά σκέψου πως πολλοί από όσους σου μίλησαν ίσως να έχουν πάνω από τα 2πλά σου χρόνια  :) ;))

οταν μου'ρθε email ενημερωσης apo to noiz.gr για αυτο το topic στην αρχη ξαφνιαστηκα το ομολογω. μολις ομως φιλε μου JollyJokker, αν και αργησες κατι ψιλα χρονια, διαβασα το ποστ σου ενα χαμογελο σχηματιστηκε στα χειλη μου. αν και ειμαι κατα του "ψηφιου" και των modeling amps, εκτος και αν προκειται για χαβαλε κατασταση στο σπιτι οπου θες να γραφεις μονος η με φιλους για προσωπικη ευχαριστηση, σε οσα λες συμφωνω 100%. ειμουνα και εγω ενα ανωριμο παιδακι, ξυλο απελεκητο... :D κολλημενος μεταλλας, δεν υπαρχει τπτ χειροτερο απο αυτο. πλεον απο μεταλ ακουω πολυ συγκεκριμενα πραγματα, κυριως εχω εμβαθυνει σε παλιο καλο blues και hard rock. αυτη ειναι μουσικη, με συναισθημα και ουσια, σε αντιθεση με τη μεταλ του σημερα οπου ολα μοιαζουν ιδια, ιδιο στυλ, ιδια φωνητικα, ιδια riff... η κατασταση ειναι απογοητευτικη τη σημερον ημερα, με παρα μα παρα πολυ λιγες εξαιρεσεις. τεσπα ας μη ξεφυγουμε απο το θεμα :D σε ευχαριστω και παλι που μου θυμισες την εποχη που πηγαινα ακομα λυκειο ;) να περνας καλα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2012 λένε πως θα γίνει καταστροφή μεγάλη, οπότε θα περιμένουμε νέες απαντήσεις μέχρι 31 Δεκεμβρίου 2011. Αν δεν γίνει τίποτα, μέχρι το 2037 (ζωή να'χουμε).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου