Προς το περιεχόμενο

ηχος 80's μεταλ,hard rock,grunge


sepultribe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ευχαριστω. οσο για τους νιρβανα, επειδη το εχω ψαξει παρα πολυ, ο ηχος του κερτ εβγαινε απο ενα σημειο και μετα αποκλειστικα απο το sansamp classic. Για αυτο τι γνωμη εχεις?

 

Επισης επειδη δεν ξερω και πολλα πραγματα για αυτο. Οι μεταλλικα δηλαδη χρησιμοποιουσαν καθαρα το distortion του preamp? Χωρις πεταλια και εφε? Απλα και μονο ενας Marshall JCM 800 μπορει να βγαλει τετοιο φοβερο ηχο?

 

 

 

ps: και μια ασχετη ερωτηση. Το rectifier τι ειναι? Και το triple recto?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

http://en.wikipedia.org/wiki/Rectifier

 

η Boogie (& αλλες εταιρειες) προσφερει απλα την δυνατοτητα πολλαπλων διαφορετικων rectifiers σε καποιους ενισχυτες (υπαρχουν λαμπατα rectifier διαφορων τυπων & rectifier solid state)

 

 

σε γενικες γραμμες τα solid state προσφερουν υψηλοτερο headroom & σφικτο ηχο (σκεψου τον ηχο του Fender Twin Reverb η των Marshall) & τα λαμπατα πιο 'χαλαρο" & "ζεστο" ηχο που βρωμιζει γρηγοροτερα (π.χ. Fender tweed,VOX AC30).

 

 

το crunch των Metalica βγαινει απο Mesa Boogie & αλλους high gain ενισχυτες (με τσιταρισμενο το pre amp distortion) & οχι απο JCM 800. :wink:

 

Προσωπικα δεν μπορω να κρινω τον κιθαριστικο ηχο ολων των γκρουπ (& των Nirvana) που αναφερεις γιατι δεν μου πολυαρεσει τοσο πολυ η βρωμα της προενισχυσης (προτιμω εναν καθαρο ενισχυτη & πεταλακια)....παντως το sansamp το εχω & κανει θαυματα :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το crunch των Metalica βγαινει απο Mesa Boogie & αλλους high gain ενισχυτες (με τσιταρισμενο το pre amp distortion) & οχι απο JCM 800. :wink:

 

Εννοείς την γνωστή υπεροδήγηση της λάμπας ή αναφέρεσαι στο "gain knob";Παράδειγμα ξέρω ότι η βρώμα των ACDC βγάνει απο τσιτωμένη ένταση προενίσχυσης(ή τελικού μήπως :? Είμαι λίγο μπερδεμένος όσο αφορά αυτό το θέμα :roll: )

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

acdc=power amp distortion (non master volume Marshalls)

metallica=pre amp distortion (master volume amps)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΙΜΑΙ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΕΝΑ ΛΑΜΠΑΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ΕΝΑ LOW GAIN ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΜΕ ΚΑΛΟ ΛΑΜΠΑΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΧΤΙΣΕΙΣ ΤΟΝ ΗΧΟ ΣΟΥ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ. ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΕΞΕΣΟΥΑΡ(ΠΩΣ ΤΟ ΜΙΛΑΩ ΕΤΣΙ ΤΟ ΓΑΛΛΙΚΟ) ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΗΧΟ ΠΟΥ ΘΑ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ..

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

exarhe και γω θα ηθελα ενα λαμπατο ενισχυτη αλλα δεν εχω 500 εβρω για πεταμα. Και παλι και να τα χα, δεν εχω δοκιμασει κανενα ωστε να ειμαι σιγουρος για το ποιον θα παρω. Και οταν δινεις τοσα λεφτα, δεν γινεται αυτο που θα παρεις να μη σε ικανοποιει γιατι ετσι καταστραφηκες. Τεσπα εχεις να προτεινεις τιποτα?

 

Σουπερφανκ : νομιζα πως ο ηχος που βγαζουν preamps (οι καλοι λαμπατοι) με λαμπατο ανισχυτη ειναι ανωτερος απο τον ηχο πεταλιου + clean ενισχυτη (λαμπατο). Πως και εισαι υπερ των πεταλιων? που θεωρουνται κατι σαν κομπογιανιτικος τροπος... νομιζω...

 

Κατι ειχα ακουσει οτι τα πεταλια ειναι για τους αρχαριους, οι επαγγελματιες εχουν τα στακς XP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζα πως ο ηχος που βγαζουν preamps (οι καλοι λαμπατοι) με λαμπατο ανισχυτη ειναι ανωτερος απο τον ηχο πεταλιου + clean ενισχυτη (λαμπατο).

 

αυτο δεν ειναι απαραιτητο και δεν ισχυει παντα.

 

Πως και εισαι υπερ των πεταλιων? που θεωρουνται κατι σαν κομπογιανιτικος τροπος... νομιζω...

 

καλα το ειπες..νομιζεις... :wink:

 

Κατι ειχα ακουσει οτι τα πεταλια ειναι για τους αρχαριους, οι επαγγελματιες εχουν τα στακς XP

 

οποιος στο ειπε αυτο...ασε μην μιλησω καλυτερα :?

 

θα συμφωνησω και εγω με τον εξαρχο...βγες στα μαγαζια και ψαξε ενα καλο λαμπατο...

ή ακομα μπορεις να ψαξεις για κανα laney,marshall μεταχειρισμενο.ακομα και fender αν βρεις καλα πεταλια :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

maresei padws pou mou apadate les kai eimai kanena 15xrono pou molis kanw ta prwta vhmata mou sth kithara.

18 xronwn eimai' date=' spoudazw sto tei peiraia, kai kserw arketa pragmata gia kithares. to thema einai oti den einai anagi na mou ta ekshgeite toso aplopoihmena.[/quote']

 

οσο γιαυτο που ειπες δεν νομιζω οτι καποιος σου απαντησε σαν να εισαι κανα 15χρονο... :?

και γιαυτο που ειπες οτι:mou apadate les kai eimai kanena 15xrono pou molis kanw ta prwta vhmata mou sth kithara.kserw arketa pragmata gia kithares.,εμενα δεν μου φαινεται να ξερεις και πολλα.. αλλα δεν ειναι κακο.ουτε εγω ξερω αλλα μαθαινουμε σιγα σιγα :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου