Προς το περιεχόμενο

τι μαρκα ντραμς θα προτιμουσατε?


billos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Κόλιας πριν παει στη Pearl χρησιμοποιουσε μεμβράνες με το λογότυπο Gabriel πάνο σε Pearl forum τυμπανα για τα drum sessions και ο Goulon χρησιμοποιει Tama superstar

 

Όχι ότι έχει σημασία, αλλά ο Κόλλιας πριν πάει στην Pearl είχε endorsment με Gabriel, του είχε φτιάξει set maple με birch. Έχω το ταμπουρο του που σκοτώνει.

 

Τώρα αν έπαιρνε την Pearl σε clinics κλπ δε το ξέρω ουτε έχει σημασία. Τον πρώτο δίσκο που έγραψε στους Nile τον έγραψε με τη Forum.

 

Τα δέρματα με το logo Gabriel δεν είναι άσχημα. Είναι τύπου pinstripe και emperor. Τα έχω δει στο μαγαζί του μια χαρά είναι.

 

Επίσης η Forum, είναι η νυν Vision και είναι πολύ καλά τύμπανα όπως και η Superstar. Superstar πχ έχει κ ο Bitner (νομίζω) και πολύ άλλοι drummer που τους υποστηρίζει η Tama.

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ααα ωραια και ευχαριστω παιδες για καθε βοηθεια...για τα paiste pst8 εχετε ακουσει τιποτα καλο δεν τα εχω ακουσει αλλα τα σκεφτομαι...

Εγώ δεν έχω ακούσει κατι αλλα το 18αρι crash θα το 'τσιμπισω' σίγουρα

 

Ρε παιδιά για ποιό λόγο να πάρετε σειρά PST? Μπορείτε να βρείτε πολύ καλά πιατίνια σε αγγελίες σε πολύ καλή κατάσταση και πολύ καλή τιμή...

 

Εδώ ο Νάκας έχει 50% έκπτωση και συζητάμε για PST?

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ότι έχει σημασία, αλλά ο Κόλλιας πριν πάει στην Pearl είχε endorsment με Gabriel, του είχε φτιάξει set maple με birch. Έχω το ταμπουρο του που σκοτώνει.

 

Τώρα αν έπαιρνε την Pearl σε clinics κλπ δε το ξέρω ουτε έχει σημασία. Τον πρώτο δίσκο που έγραψε στους Nile τον έγραψε με τη Forum.

 

Τα δέρματα με το logo Gabriel δεν είναι άσχημα. Είναι τύπου pinstripe και emperor. Τα έχω δει στο μαγαζί του μια χαρά είναι.

 

Επίσης η Forum, είναι η νυν Vision και είναι πολύ καλά τύμπανα όπως και η Superstar. Superstar πχ έχει κ ο Bitner (νομίζω) και πολύ άλλοι drummer που τους υποστηρίζει η Tama.

 

Και εγώ superstar έχω , καθόλου ασχημα τύμπανα αλλα δεν είναι starclasic . Τώρα οσον αφορα τον Κόλια επειδη το είδα το 2009 νομίζω λαιβ στο eightball στη θεσσαλονικη , χρησιμοποιούσε τα forum με αλλαγμένες μεμβρανες ( λογικο αφου δεν γινεται χωρις endorssement απο μεγαλη εταιρια να κουβαλας τυμπανα των 10 χιλλιάδων )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι και πολυ οκ τα pst e?

 

 

Για τα χρηματα που κοστιζουν επ ουδενι.

Οπως ειπε κ ο μπυρος οταν ο νακας εχει 50% σε ολα τα SABIAN & τα Zildjian, και οταν μπορεις να βρεις στις αγγελιες ενα σωρο top πιατινια σε μιση τιμη, τοτε πραγματικα το θεωρω ανοησια να παρεις pst

 

Περι ορεξεως βεβαια (κ διαχειρισηςχρηματων) ....

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι και πολυ οκ τα pst e?

 

Μια χαρά είναι τα pst8 και pst5 αλλα ο beeros θελει να πει οτι με τα ίδια λεφτά μπορείς να πάρεις πιο ακριβης σειρας πιατίνι απο τη sabian ή τη zildjian ή οποια αλλη εταιρια εχει ο Νακας ο οποιος κανει 50 τοις εκατο εκπτωση . Το οτι είναι πιο ακριβό δεν σημαινει ομως οτι είναι και καλύτερο , πχ το sabian vault fierce ride του jojo mayer ειναι και πανάκριβο και υπεροχο στον ηχο .... για jazz , γιατι στο death που παίζω εγώ δεν μπορεί να κοντράρει σε καμια περίπτωση το Meinl bell blast ride που χρησιμοποιώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης η Forum, είναι η νυν Vision

 

Sorry νομιζω είμαι λάθος, η export είναι η σημερινη vision.

 

Για τα χρηματα που κοστιζουν επ ουδενι.

 

Τα PST8 δεν είναι ασχημα πιάτα. Και δεν είναι ακριβά. Τα PST5 όμως δε μαρέσουν καθόλου.

 

Το οτι είναι πιο ακριβό δεν σημαινει ομως οτι είναι και καλύτερο , πχ το sabian vault fierce ride του jojo mayer ειναι και πανάκριβο και υπεροχο στον ηχο .... για jazz , γιατι στο death που παίζω εγώ δεν μπορεί να κοντράρει σε καμια περίπτωση το Meinl bell blast ride που χρησιμοποιώ

 

Αδερφε κ εγω Bell Blast έχω και είναι φοβερό πιάτο!

Άλλο να συγκρίνεις όμως ένα Vault με ένα MB10 και άλλο να συγκρίνεις ένα PST8 με AAX.

 

Στη τιμή του PST8 παίρνεις AAX από Νάκα

 

Η MB10 είναι πολύ καλη σειρα. Ένα 18" crash εχει γυρω στα 200 ένα Vault γυρω στα 250.

 

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλα ρε σεις 7 σελιδες για να αγορασει ντραμς ο Billos ?Σαν να μην τρεχει τιποτα ...μα τι κανετε δεν μπορειτε να τον πεισετε ; Ασε δε με τα πιατινια τον μπλεξατε με κατσαρολικα .

Ρε παιδια με 700 ευρω δεν μπορει να αγορασει καινουργια το παιδι ουτε τα πιατα δεν κανουν τοσο.

Καλυτερα ακολουθησε την οδο του μεταχειρισμενου billo η μαζεψε τα δικα σου και κανε τα αξιοπρεπη. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που παιζει παρα πολυ μεγαλο ρολο ειναι τα δερματα κ το κουρδισμα.

Ωραία, τύμπανα μην πάρεις άλλα για μένα.

μαζεψε τα δικα σου και κανε τα αξιοπρεπη.

Συμφωνώ. Τα δέρματα, το κούρδισμα, τα πιατίνια και το ταμπούρο δίνουν το χαρακτήρα του σετ σου.

 

Και μια και ενδεχομένως έχεις μπερδευτεί με τόσες προτάσεις, από μία πολύ πρόχειρη και γρήγορη ματιά που έριξα στις αγγελίες του Noiz:

 

MEINL byzance medium thin crash -16’’: €130

 

Istanbul Agop Custom Turk 20' Ride: €100

 

TURKISH CRASH 18'' + HI HAT 14'': €280

 

Αν θέλεις και ταμπούρο:

 

Pearl ‘Joey Jordison’ (εξαιρετικό): €160

 

Φυσικά υπάρχουν και πολλά άλλα, αρκεί να έχεις διάθεση να ψάξεις.

 

Άντε, να δώσεις και κανένα 100ρικο σε δέρματα (κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται να αλλάξεις ακόμη τα κάτω), και με € 770 έχεις ένα πλήρως ανανεωμένο σετ που, παρότι είναι entry level, θα ακούγεται αξιοπρεπέστατα και βάλε.

 

Βέβαια αφήνω απ' έξω τη βάση του hihat και το πετάλι της κάσας που είναι πολύ σημαντικά (δεν ξέρω με τι έρχεται η Target αλλά υποπτεύομαι ότι δεν θα είναι πολύ σπουδαία). Είναι θέμα επιλογής σου. Μπορείς σε πρώτη φάση να κόψεις κάτι από τα παραπάνω (π.χ. το ένα crash και τα hi-hats) και να πάρεις βάση και πετάλι.

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου