Προς το περιεχόμενο

God Gave Me Everything - Mick Jagger feat Lenny Kravitz (Cover)


Vegeterian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και πλέον δεν έχω πολύ δουλειά λόγο κρίσης και τα λοιπά το έριξα στα covers  :P

Ένα αγαπημένο κομμάτι που μου έτρωγε τα αυτιά κάθε πρωί στο VH1 και με είχε στοιχειώσει για τα καλά αποφάσισα να το κάνω ας πούμε κόβερ!

Ελπίζω να σας αρέσει και περιμένω τη γνώμη σας και την αποψή σας για τη μίξη του ήχου γιατί έφαγα άπειρες ώρες διαβάσματος και προσπαθειών να καταλάβω τι στο καλό γίνεται με αυτά τα EQ Compressor και τα λοιπά  ;D

Τα σχόλια δικά σας!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο. Σε κάθε βίντεο βλέπω βελτίωση.

 

Βασική λεπτομέρεια:  Α-Ρ-Θ-Ρ-Ω-Σ-Η.

Άκου πώς τα λέει τα σύμφωνα ο γερο-Μικ στο κομμάτι και πώς τα λες εσύ...

 

(Ένα  πρόβλημα που έχουν όλοι οι Έλληνες τραγουδιστές που θεωρούν ότι για κάποιο λόγο η καλή προφορά συνδέεται με κακή άρθρωση)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή προσπάθεια ,αλλά έχω μια ένσταση .Ενώ έχεις δυνατότες και στη φωνή και στη κιθάρα ,προσπάθησες να βγάλεις μια φωτοκόπια και τα κατάφερες καλά .

Όσο καλός και να είναι κάποιος ,δεν είναι ίδιος με κάποιον άλλο,είτε διάσημο ,είτε άσημο, οπότε πάντα η προσπάθεια θα καταλήγει να κρίνεται στο κατά πόσο είναι πιστό αντίγραφο του πρωτότυπου .

Εντελώς καλοπροαίρετα θα σου πρότεινα να έβαζες περισσότερα δικά σου στοιχεία στο τραγούδι ,ακόμα ,ακόμα και να του άλλαζες τη μορφή ,σύμφωνα με το προσωπικό σου γούστο.

Καλή ήταν και η προσπάθειά σου στο να φτιάξεις βίντεο ,δυστυχώς τα στάνταρ που έχει θέσει Ο ΛΚ εδώ μέσα αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς ,είναι πολύ υψηλά ,οπότε κι εδώ θες αρκετή προσπάθεια .

 

Τα σχόλιά μου αυτά γίνονται καλοπροαίρετα και επειδή πιστεύω πως έχεις ταλέντο που πρέπει να το απελευθερώσεις πιο δημιουργικά .

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πόσο είναι το ποσοστό συμμετοχής σου στο οργανικό μέρος, αλλά οφείλω να πω ότι ο ήχος είναι πάρα πολύ καλός. Στα φωνητικά τώρα είσαι καλύτερος απ όλες τις προηγούμενες φορές, με εμφανή προβλήματα άρθρωσης-προφοράς όμως, αλλά και τονικότητας στη γέφυρα. ;)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς να σας ευχαριστήσω όλους που δώσατε το χρόνο σας για να ακούσετε και να ασχοληθείτε με τη προσπάθεια μου  :) Περισσότερο έκανα αυτό το κομμάτι ως προπόνηση πάνω στη μίξη ήχου οπότε και θα ήθελα μερικές απόψεις εκεί σε όποιον μπορεί  ;D

 

 

Μου άρεσε.. Ειδικά το ρεφραίν το βρήκα πετυχημένο  :)

Χαίρομαι που σου άρεσε φίλε! Άν και στο πρώτο ρεφραίν φαλτσάρω αρκετά  :P Αλλά το κατάλαβα την επόμενη μέρα  ;D

 

Ωραίος, μπράβο  :)

 

Ευχαριστώ πολύ  :)

 

Μπράβο. Σε κάθε βίντεο βλέπω βελτίωση.

 

Βασική λεπτομέρεια:  Α-Ρ-Θ-Ρ-Ω-Σ-Η.

Άκου πώς τα λέει τα σύμφωνα ο γερο-Μικ στο κομμάτι και πώς τα λες εσύ...

 

(Ένα  πρόβλημα που έχουν όλοι οι Έλληνες τραγουδιστές που θεωρούν ότι για κάποιο λόγο η καλή προφορά συνδέεται με κακή άρθρωση)

Χαίρομαι που σου άρεσε το κλίπ και που είδες βελτίωση!!!

Έχεις δίκιο για την άρθρωση αλλα ευτυχώς είναι κάτι που φτιάχνεται με το καιρό  ;D

 

 

Πολύ καλή προσπάθεια ,αλλά έχω μια ένσταση .Ενώ έχεις δυνατότες και στη φωνή και στη κιθάρα ,προσπάθησες να βγάλεις μια φωτοκόπια και τα κατάφερες καλά .

Όσο καλός και να είναι κάποιος ,δεν είναι ίδιος με κάποιον άλλο,είτε διάσημο ,είτε άσημο, οπότε πάντα η προσπάθεια θα καταλήγει να κρίνεται στο κατά πόσο είναι πιστό αντίγραφο του πρωτότυπου .

Εντελώς καλοπροαίρετα θα σου πρότεινα να έβαζες περισσότερα δικά σου στοιχεία στο τραγούδι ,ακόμα ,ακόμα και να του άλλαζες τη μορφή ,σύμφωνα με το προσωπικό σου γούστο.

Καλή ήταν και η προσπάθειά σου στο να φτιάξεις βίντεο ,δυστυχώς τα στάνταρ που έχει θέσει Ο ΛΚ εδώ μέσα αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς ,είναι πολύ υψηλά ,οπότε κι εδώ θες αρκετή προσπάθεια .

 

Τα σχόλιά μου αυτά γίνονται καλοπροαίρετα και επειδή πιστεύω πως έχεις ταλέντο που πρέπει να το απελευθερώσεις πιο δημιουργικά .

Ευχαριστώ για τα σχόλια σου!!! Δε πήρα αυτό το κομμάτι για να το φέρω στα μέτρα μου! Προσπάθησα να το κάνω όσο το δυνατόν πιο κοντά στο ορίτζιναλ! Αν ήθελα να δώσω μια δικιά μου προσέγγιση θα μπορούσα να κάνω ένα acoustic cover η μια πιο pop ,metal ,punk προσέγγιση! Τέλος σε καμία περίπτωση δε προσπάθησα να κάνω ένα κλίπ για να περάσω η να φτάσω κάποιον άλλο!!!  ???

Ο LK ήταν πηγή έμπνευσης για μένα απτη πρώτη στιγμή που μπήκα στο φόρουμ μέχρι και σήμερα!!! Σε καμία περίπτωση δε προσπαθώ να κάνω καλύτερα βίντεο απο αυτόν ή κάτι τέτοιο! Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σου και τις απόψεις! Μετράνε πολύ για μένα  :)

 

 

Δεν ξέρω πόσο είναι το ποσοστό συμμετοχής σου στο οργανικό μέρος, αλλά οφείλω να πω ότι ο ήχος είναι πάρα πολύ καλός. Στα φωνητικά τώρα είσαι καλύτερος απ όλες τις προηγούμενες φορές, με εμφανή προβλήματα άρθρωσης-προφοράς όμως, αλλά και τονικότητας στη γέφυρα. ;)

Εχω παίξει τη κιθάρα και το μπάσο απο όργανα! Τα ντράμς είναι midi που τα έχω ντίσει με EQ Compressors και Reverb κάνοντας τα export απο το guitar pro  ;D

Χαίρομαι που σου άρεσε ο ήχος μιας και ολο το πρότζεκτ έγινε με σκοπό να μάθω να μιξάρω και να κάνω μάστερινγκ !!!

Τα προβλήματα στην άρθρωση δυστυχώς είναι κάτι που θέλει αρκετή δουλειά αλλα πιστεύω φτιάχνεται με το καιρό και έχεις απόλυτο δίκιο για τη τονικότητα στη γέφυρα όπως και είμαι λίγο φάλτσος στο πρώτο ρεφραίν και μερικές φορές άμετρος στα κουπλέ και δεύτερο ρεφραίν! Αλλά έτσι είναι αυτά τα home project αν δεν έχεις ένα γνώστη απο πάνω να σε συμβουλεύει  :P

Και πάλι χίλια ευχαριστώ που αφιέρωσες χρόνο να αφήσεις την αποψή σου και τα σχόλια σου  :)

 

Μου άρεσε πάρα πολύ.

Φοβερό video, mix και performance.

Ευχαριστώ Φάνη για τα καλά σου λόγια και σε ΥΠΕΡΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τη όλη βοήθεια στις μίξεις του ήχου και όλες τις συμβουλές! Εάν θεωρείτε πετυχημένο σε θέμα μίξης το κομμάτι αυτό ένα μεγάλο μερίδιο επιτυχίας οφείλετε σε σένα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Νίκ, εγώ θα μείνω στο video μόνο , τα άλλα στα είπαν πάνω κάτω.

Αν μπορώ να συνεισφέρω κάτι, τώρα που έχεις προσχωρήσει  αρκετά.

 

Λίγο προσοχή πλέον στα «κάδρα» σου, αν χρειαστεί να μετακινήσεις και κάτι στον χώρο δεν πειράζει, το ξαναβάζεις στη θέση του μετά ;D

Και σε μερικά πλάνα λίγοοοοο καλλίτερο φωτισμό.

Κατά τα άλλα άριστα, έχει καλό ρυθμό το βίδεον , ωραίο και το κολπάκι στο 2¨14……

ΕΥΓΕ!

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκ, εγώ θα μείνω στο video μόνο , τα άλλα στα είπαν πάνω κάτω.

Αν μπορώ να συνεισφέρω κάτι, τώρα που έχεις προσχωρήσει  αρκετά.

 

Λίγο προσοχή πλέον στα «κάδρα» σου, αν χρειαστεί να μετακινήσεις και κάτι στον χώρο δεν πειράζει, το ξαναβάζεις στη θέση του μετά ;D

Και σε μερικά πλάνα λίγοοοοο καλλίτερο φωτισμό.

Κατά τα άλλα άριστα, έχει καλό ρυθμό το βίδεον , ωραίο και το κολπάκι στο 2¨14……

ΕΥΓΕ!

:D

Ευχαριστώ πάρα πολύ Λάκη για το χρόνο σου :)

Αυτό με τα κάδρα που λές έχει να κάνει με το εφέ κίνησης που έχω βάλει όταν μπαίνει το ρεφρέν. Το έκανα σκοπίμως έτσι για να φαίνεται και καλά η ένταση όταν μπαίνει η παραμόρφωση στη κιθάρα! Δυστυχώς το θέμα του φωτισμού δε μπορώ να το διορθώσω μιας και δεν έχω δυνατότητα για επιπλέον φωτισμό στο δωμάτιο πέρα απο το βασικό!

Πάντως έχω στο μυαλό μου για ένα επόμενο πρότζεκτ να ασχοληθώ με εξωτερικές λήψεις και όπου βγεί  :P

και πάλι ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου