Προς το περιεχόμενο

Η "ανωτερότητα" της κλασσικής μουσικής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Why classical music is superior to popular music, and always will be

 

http://www.record-producer.com/learn.cfm?a=3464

 

Έχει ενδιαφέρον :wink:

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχει ενδιαφέρον :wink:

 

Το θέμα έχει όντως ενδιαφέρον, αλλά όχι και το άρθρο στο οποίο μας παρέπεμψες. Είναι εντελώς ερασιτεχνικό από δημοσιογραφική άποψη και σαφώς πολωμένο χωρίς ουσιαστική κατανόηση του θέματος. Εγείρει είτε την αδιαφορία είτε την οργή. Καλύτερα να συζητηθεί το θέμα έξω από τη λογική του συγκεκριμένου άρθρου.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, βασικά μάλλον το άρθρο είναι εντελώς εκτός θέματος. Ο τύπος υποτίθεται ότι μας λέει (το "αποδεικνύει" θα ήταν υπερβολικά αστείο) γιατί η κλασσική μουσική είναι ανώτερη, και τελικά απλά λέει ότι δεν είναι ανώτερη, απλώς επειδή συμπτωματικά τότε δεν υπήρχαν studios τώρα μπορούμε να κάνουμε δικές μας interpretations του θέματος. ¶ρα αν εγώ πάρω μια παρτιτούρα ενός τραγουδιού του Elvis (χωρίς να έχω ακούσει ποτέ το original, πράγμα όχι δύσκολο, μια και ο άνθρωπος πρέπει να είχε ηχογραφήσει πάνω από 500,000 τραγούδια :lol:) και το παίξω το πρόβλημα λύθηκε. Interesting..... Το μόνο που είχε νόημα είναι το ότι καλό είναι να κοιτάμε το τραγούδι και όχι μόνο την ηχογράφηση. Αλλά και πάλι υπάρχουν είδη μουσικής που βασίζονται πολύ στην παραγωγή, οπότε εκεί το θέμα είναι εντελώς άκυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ απλουστευτικο(και εν μερει εκτος θεματος) το αρθρο σε ενα αρκετα πολυπλοκο θεμα.............

 

Παντως θα μπορουσα καπως προβοκατορικα και σε ενα αλλο τονο να του απαντησω πως σε καποιο δισκο (αν δεν με απατα η μνημη μου στο wish you were here twn p.floyd) κληθηκαν δυο μεγαλοι της κλασσικης μουσικης (Grapelli ο ενας, ο αλλος αυτην τη στιγμη μου διαφευγει) να αυτοσχεδιασουν............ενας εκ των δυο αποχωρησε δηλωνοντας οτι δεν μπορει να παιξει χωρις παρτιτουρα μπροστα του(αν ακουσετε το τελειωμα του WYWH υπρχει πααααααααρα πολυ χαμηλα στη μιξη(γιατι αραγε???) το βιολι του grappelli..........)

Θελω να πω με αυτο πως ακριβως αυτο που ο ιδιος χρησιμοποιει ως επιχειρημα για να αποδειξει οτι η κλασσικη ειναι superior της popular music θα μπορουσε να ειναι και επιχειρημα για ακριβως το αντιθετο....

 

Y.Γ: εχω την αισθηση οτι αυτο ακριβως που περιγραφει ειναι αυτο που εκανε πολλους ανθρωπους (εμου συμπεριλαμβανομενου) που ξεκινησαν τη "μουσικη τους παιδεια" απο την κλασσικη μουσικη να τρεχουν να γλιτωσουν....... :D :D :D :D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+100000 :wink:

 

Κατι τετοιες μαλακιες διαβαζουν (& πιστευουν) οι εγχωριοι "ωδειοι" :lol: & τα παιδακια τρεχουν οπου φυγει-φυγει μακρια απο την υπέροχη κλασσικη μουσικη :twisted:

 

ο τυπος πρεπει επειγοντως να βρει γυναικα.....

 

υ.γ.ισως καποιος πρεπει ,για να τον τσακισει :lol: ,να τον ενημερωσει γιατι η "ανατολιτικη" μουσικη ειναι ανωτερη της κλασσικης (μια και βαση της λογικης του οσο πολυπλοκοτερη ειναι μια μουσικη ,τοσο "ανωτερη" ειναι... :roll: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Παντως θα μπορουσα καπως προβοκατορικα και σε ενα αλλο τονο να του απαντησω πως σε καποιο δισκο (αν δεν με απατα η μνημη μου στο wish you were here twn p.floyd) κληθηκαν δυο μεγαλοι της κλασσικης μουσικης (Grapelli ο ενας' date=' ο αλλος αυτην τη στιγμη μου διαφευγει) να αυτοσχεδιασουν............ενας εκ των δυο αποχωρησε δηλωνοντας οτι δεν μπορει να παιξει χωρις παρτιτουρα μπροστα του(αν ακουσετε το τελειωμα του WYWH υπρχει πααααααααρα πολυ χαμηλα στη μιξη(γιατι αραγε???) το βιολι του grappelli..........)[/quote']

 

Προφανώς κάποιος άλλος είναι ο βιολονίστας που δίνεις για παράδειγμα, καθώς ο Stephan Grapelli είναι γνώστός σαν jazz μουσικός. Είναι από τις μικρές εξαιρέσεις μουσικών που παρά την "επίσημη" παιδεία τους, έμαθαν αυτοσχεδιασμό και σύνθεση, κάτι που μπορείς να διαπιστώσεις από τη δισκογραφία του στη Verve. Αν όντως είναι αυτός, σίγουρα δεν είναι χαμηλά στη μίξη επειδή δεν μπορεσε ν' αυτοσχεδιάσει.

 

Σόρυ για το οφ-τόπικ, απλά δεν είναι σωστό να στηρίζουμε θέσεις με λάθος παραδείγματα. Παρα ταύτα συμφωνώ μαζί σου.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης :

 

The track also contains a guest performance by jazz violinist Stephane Grappelli. This part was added before the wind effects, however, which unfortunately buried his violin playing in the mix. The band did not credit Grappelli in the liner notes because they believed drawing attention to such a barely-noticeable contribution would be insulting (Waters later insisted that 'He got his £300 though!').

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μνημη μου ειναι αδυναμη οσον αφορα τα ονοματα αλλα οχι οσον αφορα το περιστατικο..........ο Grapelli επαιξε τελικα οντως........ο .........................(ονομα????????????) απεχωρισε..........

 

Η ουσια του θεματος παραμενει παντως και χωρις το ονομα

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου