Προς το περιεχόμενο

Bugera 333XL-212 Infinium VS Line 6 Spider Valve 212 Combo


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα φιλοι μου ειμαι μεταξυ των δυο ενισχυτων. Ο Bugera ειναι τις νεας σειρας Infinium με το ομονυμο τσιπακι που τοποθετει πλεον η Bugera σε ολα της τα μοντελα και θα αγοραστει καινουριος, ενω ο Spider ειναι ο προηγουμενος και οχι ο MK II και θα αγοραστει μεταχειρισμενος. Προοριζονται για studio-προβαδικο και για live...

 

http://www.thomann.de/gr/bugera_333xl212_infinium.htm

 

http://www.zzounds.com/item--LINSPV212

 

Περιμενω με ενδιαφερον τις αποψεις σας. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες ευελιξία πήγαινε προς Spider Valve, αν θες ηχάρα πήγαινε προς 333XL, χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν θα έχεις καλό ήχο με τον Spider Valve...θα επέλεγα το Bugera όμως :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες ευελιξία πήγαινε προς Spider Valve, αν θες ηχάρα πήγαινε προς 333XL, χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν θα έχεις καλό ήχο με τον Spider Valve...θα επέλεγα το Bugera όμως :)

 

Σωστός ο Mike!

Είχα επισκευάσει τον spidervalve/bogner ενός φίλου (ήθελε αλλαγή το master vol pot) και τον άκουσα εκτενώς. Είναι ενδιαφέρουσα πρόταση με μνήμες, ήχους, εφφέ "να φαν κι οι κότες" αλλά μόνο σε μεγαλύτερες εντάσεις έκανε διαφορά σε σχέση με τους spider(ss). Τα vintage30 που φορά είναι βέβαια σούπερ μεγάφωνα.

Κατ' εμέ, τη διαφορά κάνει το presence knob που έχει. Κάνει πολύ πιο ευέλικτο τον ενισχυτή και δίνει σίγουρα πιο καλούς ήχους (λιγότερο "μπουκωμένους") απ τα άλλα line6 μοντέλα. Mε μπόλικες ρυθμίσεις και πειραματισμό μπορεί να ακουστεί άνετα σαν peavey αλλά θέλει πολύ πειραματισμό για να βρεις τους καλύτερους ήχους και να τους αποθηκεύσεις στη μνήμη.

Από ποιότητα κατασκευής δεν είναι κάτι το φοβερό. Τα knobs είναι πλαστικά κι ευαίσθητα (αξίζουν μια αλλαγή). Κατά τ' άλλα, κι εγώ θα έλεγα να κοιτάξεις τον bugera ή καλύτερα: δοκίμασε και τους 2 αν μπορείς.

Πλέον οι bugera έχουν ανεβάσει ποιότητα και features αλλά πιθανόν να χρειαστεί ένα retube ο 333 σχετικά σύντομα, ανάλογα την παρτίδα. Και οι 2 ενισχυτές φορούν Κινέζικες λυχνίες εξ αρχής. Κατά τ΄άλλα, με τους bugera έχουν μείνει πολλοί ευχαριστημένοι και είναι και σε πολύ συμφέρουσες τιμές.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον metalmike. Η προσωπική μου γνώμη είναι καλύτερα να έχεις έναν ενισχυτή που να κάνει 1-2 πράγματα καλά, παρά να μπορεί να κάνει πολλά αλλά όχι το ίδιο καλά.

 

Είμαι φαν του modelling, αλλά για άλλες χρήσεις. Οι 2+2 λαμπες του line6 δεν με ''εμπνέουν'' για έναν ενισχυτη 40 ολόκληρων watt.

 

Από την άλλη ο bugera είναι πολλά watt και σε συνδυασμό με τις πολλές λάμπες ανεβάζουν το κόστος σε περίπτωση αλλαγής (θα μου πείτε ρε φίλε αποφάσισε θέλεις λίγες ή πολλές? Για μένα η ιδανική λύση θα ήταν -αν γινόταν φυσικά- να βγαίνει στα 50 watt με 6-7 λάμπες..)

 

Οφείλω να ομολογήσω βέβαια ότι ΔΕΝ έχω δοκιμάσει τον line6, απλά λέω την άποψή μου ως προς το τί θα έκανα αν ήμουν στη θέση του OP.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποψη μου...

μετα απο καιρο καταλαβα οτι ειναι αναλογα το υφος μουσικης που θες να παιξεις...

Αν πιστευεις οτι ολα αυτα που κανουν οι spider θα σου χρειαστουν εστω τα περισοτερα σκεψου το μια φορα.

Αν παλι το σκευτεσαι απλα για να υπαρχουν τοτε ειναι περιτα...

κατα την αποψη μου δεν θα τους συγκρινα καν ασχετα με ολα τα εξτρα που εχει ο σπαιντερ, τους εχω ακουσει και τους 2,και τον σπαιντερ τον θεωρω πολυ κατωτερο στα παντα,απο βασικο ηχο και στα εφε.

Προσπαθησε οτι αγοραζεις να το αγοραζεις καλο.

Παρε εναν ενισχυτη τον καλυτερο στο μπατζετ σου,και μετα παρε τα εφε που χρειαζεσαι τα καλυτερα για το μπατζετ σου.

Ολα τα υπολοιπα ειναι ανωριμες λυσεις για μενα.

αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bugera κι απο 'μενα ! :)

Εχει κανενα μηνα που πηρα την 6260 infinium κεφαλη και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Μεγαλο πλεονεκτημα στη σειρα infinium ειναι οτι μπορεις να κανεις οποιοδηποτε συνδιασμο λυχνιων δημιουργωντας το δικο σου ηχοχρωμα . Επισης υπαρχουν led πισω που σε ειδοποιουν αν καποια λυνχια καει , συν το οτι τοσες λαμπες και τοσα wat σε τετοια λεφτα δεν θα βρεις πουθενα. Και τα wat μην σε τρομαζουν , παιζει μια χαρα και σε εντασεις δωματιου. Ειναι παρεξηγημενα μηχανηματα . Για μενα αξιζουν ολα τα ευρω!

\' InfraVision - When Everything Is Worth \' 2011 album

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bugera κι απο 'μενα ! :)

....

Ειναι παρεξηγημενα μηχανηματα .

 

Αχέμ!

 

Τα 5 πρώτα top sellers tube combos στο Thomann είναι Bugera.

 

Καθώς και 5 από τα 6 πρώτα στα tube heads.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους σας για τις κατατοπιστηκοτατες γνώμες. Αποφαση παρθηκε! Bugera! Το μόνο που βλεπω σαν αρνητικο, είναι πως εχθες που πήρα τηλέφωνο στο στολλα και του ζήτησα τιμή για τον 333xl infinium 212, μου είπαν πως αυτά τα μοντέλα είναι πολύ καινούρια, δε γνώριζαν τιμή και φυσικά ούτε τεχνικα χαρακτηριστικά της λειτουργίας infinium... τη στιγμή που thomann και music store τον έχουν απο Δεκεμβριο!!! Παρ' όλ' αυτά η τιμη με διαβεβαίωσαν ότι θα είναι ίδια με των ξένων site... Will see... Θα ενημερώσω αν τον παραγγειλω για τιμη, χρόνο παράδοσης κτλ. Να έχετε καλό Πασχα μουσικοφιλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου