Προς το περιεχόμενο

Χορδές που δεν χρειάζονται πολύ stretching;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ωρες  :o

δεν ειναι πολλες?

 

Ε αυτό λέω κι εγώ. Μέχρι τις 20 ώρες θέλει λίγο εδώ, λίγο εκεί. Μετά βράχος. Αλλά αυτό το λίγο εδώ-λίγο εκεί μπορεί να σου τινάξει τα νεύρα στον αέρα σε Floyd.

 

Δε παιζεις να τις περνας σωστα η εχει καποιο αλλο προβλημα η κιθαρα σου.

 

Όχι γιατι μετά είναι μια χαρά. Δεν τις αλλάζω μέχρι να αρχίζουν να φεύγουν κομμάτια.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Με ghs boomers σε charvel socal με foyd και lock,περασμα-στρετσιγκ σε ολο το μηκος της χορδης-κουρδισμα-κλειδωμα-παιξιμο-ξεκλειδωμα-κουρδισμα-κλειδωμα-τελος

 

Παντα.

Αφου και ο ιδιος επαθα πλακα γιατι ηταν ενας λογος που αντιπαθουσα τα floyd οσο στρετσαρα λαθος τις φρεσκες χορδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι γιατι μετά είναι μια χαρά. Δεν τις αλλάζω μέχρι να αρχίζουν να φεύγουν κομμάτια.

 

Τι να πω ισως. Απλα το λεω επειδη και εγω εχω floyd original και μεσα σε ενα μισαωρο παιξιματος ειναι τζετ. Τις τσιτωνω συνηθως και λιγο προς τα εξω.  Θα μου πεις εγω οχι abuse ουτε καν use δε το κανω το τρεμολο.  :P

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισημανση - 20 ωρες παιξιματος με elixir ειναι κατι σα να τις ανοιξες εκεινη την ωρα - δεν παθαινουν τιποτα οι γαμ..νες

 

αλλα παραξενο μου ακουγεται να πρεπει  να παιξεις 20 ωρες μεχρι να μην ξαναθελει κουρδισμα ??? - τσεκαρε το nut - και επισης τα....."saddles" του floyd (δεν ξερω πως τα λενε αυτα τα μαξιλαρακια που πατανε οι χορδες πισω)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα του τρέμολο. Όταν στρετσαριστούν παίζουν μια χαρά οι χορδές.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχοντας κ εγω OFR  χρησημοποιω blue steel 9αρες.Τις περναω κ αφηνω την κιθαρα στο σταντ χωρις να κλειδωσω για 1-2 ωρες.Κουρδιζω(οχι πως εχασαν πολυ),κλειδωνω κ ετοιμος

Fight for Freedom, Fight for RAMBO!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως τις στρετσαρεις?

 

Ρωταω γιατι εγω για χρονια τις τραβουσα απλα με τα 4 δαχτυλα σε 4-5 σημεια στο μηκος της καθε χορδης νομιζωντας πως τις στρετσαρα,μεχρι που ειδα καποιο βιντεο με εναν τυπο που δεν βρισκω αυτη τη στιγμη,ο οποιος επιανε την καθε χορδη με τα 4 δαχτυλα του καθε χεριου και την τραβουσε πατωντας στο ενδιαμεσο διαστημα με τους 2 αντιχειρες,και ολο αυτο αρκετα δυνατα και σε καθε σημειο της χορδης,και απο τοτε νομιζω οτι εχω στρετσαρισμενες σωστα χορδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως τις στρετσαρεις?

 

Υποθετω οτι ρωτας εμενα,

δεν τις στρετσαρω με τα χερια.Κανονικα τις περναω,κουρδιζω κ τις αφηνω να στρετσαριστουν μονες τους, μετα κλειδωνω.Αυτο βεβαια συμβαινει μονο με τις blue steel,οτι αλλες χορδες δοκιμασα...κουρδισμα κ ξανα κουρδισμα...

Fight for Freedom, Fight for RAMBO!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@ Ray , μπραβο αυτο εννοουσα.

 

Βρηκα και ενα βιντεο ακομη που γυρω στο 3.40" το δειχνει

 

 

 

 

@ stefano$$$ , και μετα δεν σου ξεκουρδιζει παιζωντας με bends αλλα και με το τρεμολο?

Γιατι ουσιαστικα ετσι μου φαινεται οτι δεν στρετσαρονται αρκετα ωστε να μην ξεκουρδισουν σε σχετικα βαρβαρη χρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου