Προς το περιεχόμενο

Το Κουτί της Πανδώρας - ΑΕΠΙ


Sakis_Gallo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλύτερα να μην συζητήσουμε για τα υπόλοιπα (περι αγοράς, κρίσης κλπ), γιατί η κουβέντα θα γίνει πολιτική, αλλα θα πρότεινα να δεις την εκπομπη, τουλάχιστον γιατί μάλλον έχασες το νόημα όσον αφορά το συγκεκριμένο σημείο (μάλλον το αντίθετο επισημαίνει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 211
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

+1000

 

παντως συνεχιζω να εκφραζω την ειλικρινη μου συμπαθεια στους αναξιοπαθουντες σουβλατζηδες,καφετζηδες και καντινιεριδες ολης της χωρας....(αν βεβαια κοβουν ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ..... ;D)

 

ενω οφειλω να τονισω ξανα οτι αν καποιος συνθετης θελει να λαμβανει καποια ανταμοιβη για τα κομματια του που παιζονται δημοσια (ραδιοφωνο,τηλεοραση,σηριαλ κτλ) καλο ειναι να γραφτει στην ΑΕΠΙ,φυσικα αν δεν τον ενδιαφερει κατι τετοιο και συνθετει για χομπυ,ή απλα ουδεις ασχολειται με αυτα που...συνθετει... ;D, δεν υπαρχει κανεις λογος να γραφτει.

Λεφτά να έρχονται και ας είναι και με γκλόμπ δηλαδή;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παραθέσω απλά την προσωπική μου εμπειρία.Το σωτήριον έτος 1981 ηχογραφήσαμε ένα 45άρι μέ δυό τραγούδια (στοίχους-μουσική)τα οποία και κατοχυρώσαμε στην ΑΕΠΙ.Η κατοχύρωση μας κόστισε τότε 30.000 δραχμούλες τα οποία και πληρώσαμε στην ΑΕΠΙ.Για να έχετε μιά αίσθηση της τότε αγοραστικής αξίας, όλα τα υπόλοιπα έξοδα του δίσκου (ηχογράφηση,κόψιμο βινυλίου,εξώφυλλα κλπ) ήταν περίπου 50.000.Ο δίσκος μπορεί να μήν έγινε hit,αλλά σε ένα χρόνο πουλήσαμε όλα τα κομάτια που βγάλαμε, και τα τοπικά ραδιόφωνα έπαιζαν για χρόνια τα δύο τραγούδια μας.Από την ΑΕΠΙ εισπράξαμε οι τρείς δημιουργοί αν θυμάμαι καλά  το ιλιγγιώδες ποσόν των 3.000 δρχ.Από τότε δεν έδωσε κανένα σημείο επαφής.... Αποψή μου είναι ότι αν πρέπει να υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα αυτά θα πρέπει να τα διαχειρίζεται αποκλειστικά ένας δημόσιος φορέας ώστε να μπορεί να παίρνει ο καθένας αυτά που του αναλογούν.Όσο για την τελευταία διαφωνία,σύμφωνα και με τον Αριστοτέλη ο Ανθρωπος είναι πολιτικό όν, οπότε και ολες οι συζητήσεις είναι πολιτικές, ή τουλάχιστον περιέχουν το σπέρμα της πολιτικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ανησυχείς, δεν ξέρω να στέλνω p.m.!   ;D ;D ;D ;D

Βρε Λάκη πες την άποψή σου, μας ενδιαφέρει και μας.

Που να στέλνεις pm στο μισό noiz τώρα.

Μίλησε όπως ξέρεις, καθαρά, εμπεριστατωμένα, με αιτιολογίες για τις θέσεις σου κλπ, και θα γίνει sticky έστω και στην Παιδική Χαρά (αν και εγώ πιστεύω ότι δεν είναι για εδώ).

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μα την είπα είδη Στράτο.

Οι υπερεξουσίες της Α.Ε.Π.Ι. που ( καλώς ή κακώς για χιλιοστή φορά) μπορεί να φαντάζουν ως ΤΣΑΜΠΟΥΚΑΣ- ΤΡΑΜΠΟΥΚΙΣΜΟΣ ( ξανά μανά μανα μανα μανα καλώς ή κακώς ) , είναι νομοθετημένες από τη νομοθετική εξουσία (ΒΟΥΛΗ) ..και άρα το θέμα είναι πολιτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παράδειγμα:

 

Νόμος 2121/1993:

 

`Αρθρο 55

 

".......…….μπλά….μπλά….μλπα….. ζ) να ενεργούν, με σύμπραξη της δημόσιας αρχής ή κατά τη διαδικασία του άρθρου 64 του παρόντος νόμου τους αναγκαίους

ελέγχους σε καταστήματα πώλησης ή ενοικίασης ή δανεισμού αντιτύπων ή

δημόσιας εκτέλεσης των έργων που προστατεύουν για να διαπιστώνουν αν οι

πράξεις αυτές δεν προσβάλλουν τα δικαιώματα των δημιουργών."

 

Τώρα αν για  κάποιον η παρουσία Δημόσιας Δύναμης  στο πλευρό  ιδιωτικής εταιρίας, μπορεί να φαντάζει ή όχι ΤΣΑΜΠΟΥΚΑΣ, δεν είναι Πολιτικό Θέμα;

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα την είπα είδη Στράτο.

Οι υπερεξουσίες της Α.Ε.Π.Ι. που ( καλώς ή κακώς για χιλιοστή φορά) μπορεί να φαντάζουν ως ΤΣΑΜΠΟΥΚΑΣ- ΤΡΑΜΠΟΥΚΙΣΜΟΣ ( ξανά μανά μανα μανα μανα καλώς ή κακώς ) , είναι νομοθετημένες από τη νομοθετική εξουσία (ΒΟΥΛΗ) ..και άρα το θέμα είναι πολιτικό.

Αυτό το κατάλαβα από την αρχή. Εγώ όμως θέλω να μάθω και την άποψή σου με βάση τις εμπειρίες που έχεις

Αν έλεγα την άποψή μου...που έχω....έχω αμέτρητες αντιδικίες με την Α.Ε.Π.Ι. σε όλα τα επίπεδα.....από πλημμελήματα μέχρι και κακουργήματα....ασφαλιστικά μέτρα....και εξωδικαστικές συνεννοήσεις...εξώδικα....ευτράπελα.......

Τώρα αν νομίζεις ότι χοντραίνει το πράγμα, σύμφωνοι. Πάντως συμφωνώ με ότι έχεις γράψει.

 

EDIT: Για να γίνω δικηγόρος του διαβόλου ;D ;D ;D η σύμπραξη της δημόσιας αρχής, δεν θα μπορούσε να σημαίνει "παίρνω τον Εισαγγελέα και κάνω ντου σταματώντας το live στο οποίο παίζονται κομμάτια που"... μπλα μπλα μπλα??

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ όμως θέλω να μάθω και την άποψή σου με βάση τις εμπειρίες που έχεις

 

Αποφεύγω να τις πω διότι δεν μπορούν να διαχωριστούν από την κριτική στον νόμο (πολιτική συζήτηση) .

 

Δες π.χ. αυτό, και ερμήνευσέ το κατά το δοκούν:

 

2. Τεκμαίρεται ότι οι οργανισμοί συλλογικής διαχείρισης ή προστασίας

έχουν την αρμοδιότητα διαχείρισης ή προστασίας όλων των έργων ή όλων

των πνευματικών δημιουργών για τα οποία δηλώνουν εγγράφως ότι έχουν

μεταβιβασθεί σ` αυτούς οι σχετικές εξουσίες ή ότι  καλύπτονται από την

πληρεξουσιότητα. *

 

Αποποίηση Ευθυνών:

* Αυτούσια παράθεση νομοθεσίας.

Η κείμενη Ελληνική νομοθεσία, δεν αποτελεί πνευματική ιδιοκτησία και άρα δεν απαγορεύεται η δημοσίευση της ή η αναφορά σε αυτή.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατηγορίες υπήρξαν

για εναν νομο ο οποιος ειναι προιον πιεσης μιας Α.Ε. προς τον νομοθετη.

Ο νομοθετης ενεδωσε...

Ποιος πιεσε(ΠΡΟΣΩΠΟ-ΟΝΟΜΑ-ΣΤΟΙΧΕΙΑ)και πως?

Ποιος ενεδωσε(ΠΡΟΣΩΠΟ-ΟΝΟΜΑ-ΣΤΟΙΧΕΙΑ)και πως?

Λογια του αερα...

Ξερεις..ερωτηματικα εχουμε ολοι.Απαντησεις θελουμε.

 

Δεν εχω κανενα λογο,επαναλαμβανω,να μην το πιστεψω και θεωρω τις αναφερομενες στο βιντεο πρακτικες,βαναυσες και αδικες.

Οπως θεωρω αδικο πολλοι απ τους διαμαρτυρομενους για τους τροπους της ΑΕΠΙ να φοροδιαφευγουν επι 30 χρονια απροκαλυπτα και διχως καμια ενοχη,και τωρα να βγαινουν να μιλανε για ''μπραβους''.

Και μιλαω με προσωπικες εμπειριες σ αυτο.

Αυτο ομως ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο....γιατι ολα σ αυτη τη χωρα ειναι αλλουνου παπα οταν -προκειται για τις δικες μας..ανομιες..

 

Συμφωνω με τον drumplus στη διαχειριση των δικαιωματων αν ειχαμε σοβαρο δημοσιο και δε ζουσαμε στην Αγκολα..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

EDIT: Για να γίνω δικηγόρος του διαβόλου ;D ;D ;D η σύμπραξη της δημόσιας αρχής, δεν θα μπορούσε να σημαίνει "παίρνω τον Εισαγγελέα και κάνω ντου σταματώντας το live στο οποίο παίζονται κομμάτια που"... μπλα μπλα μπλα??

 

Στους "καλούς" ελέγχους συνήθως τα κλιμάκια είναι μικτά.

Αποτελούνται από:

1) 'Ενα υπάλληλο της Α.Ε.Π.Ι ή Ε.Π.Ο.Ε. (ανάλογα) ή και τους δύο (ανάλογα αν μιλάμε π.χ.  για video club).

2) Δυο ,συνήθως, υπαλλήλων του Υπουργείου Οικονομικών

3) Έναν άνδρα της Ελληνικής Αστυνομίας. ( ο οποίος διενεργεί και τη σύλληψη, αν χρειαστεί)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου