Προς το περιεχόμενο

Το Κουτί της Πανδώρας - ΑΕΠΙ


Sakis_Gallo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να πω και κάτι φρέσκο που έχει να κάνει με την ΑΕΠΙ?

 

Χωρίς ονόματα φυσικά...

Στην Ρόδο, μπήκαν σε φαρμακείο που έπαιζε μουσική (CD) από 4 μικρά ηχεία υπολογιστή τοποθετημένα στον τοίχο και ζήτησαν είτε να τα ξηλώσει είτε να πληρώσει.

 

Και ρωτάω ο αμαθής.

Αφού το φαρμακείο ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΕΙ ΜΟΥΣΙΚΗ με ποια αιτιολογία το έκαναν αυτό?

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 211
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

Ελα ρε WilliamSats... είπαμε δεν είμαστε εμείς τωρα που θα μαλλιοτραβηχτούμε για την αντιδικία του φαρμακοποιού που τα είπε όπως ήθελε ή τον οποιοδήποτε εκφραστη της Χ ΑΕΠΙ που αυθαιρετεί ή όχι. Είναι άτοπο και ραδιο αρβύλα.

Να πάνε στα δικαστηρια and may the best ...scenario win.

 

Επαναλαμβάνω όμως χωρίς να θελω, αλλά ρισκάροντας, να χαρακτηριστώ νεποτιστής ή οτιδήποτε άλλο σχετικό επίθετο αρμόζει που δεν μου έρχεται τώρα. Εσυ μουσικός δεν είσαι; Πως το κοιτας απο την πλευρά του φαρμακοποιού; Και πες πως ακουσες τον φαρμακοποιό που είναι γνωστός ή απλά γνωστός του γνωστού, από την άλλη πλευρά των μουσικών τι άκουσες; Μήπως έχουμε μια κεκτημένη ταχύτητα στο να καταγγέλλουμε τους... ρουφήχτορες του αίματος των αδικημένων πτωχών πλην τιμίων και πάμε κατευθείαν στο λιντσάρισμα και την πίσσα με πούπουλα;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχω πρόβλημα με την ΑΕΠΙ σε προσωπικό επίπεδο αφού δισκογραφία δεν έχω (ακόμα), αλλά εάν κάνουν τη δουλειά τους όπως λένε και προστατεύουν τα διακαιώματα των μουσικών και σ'αυτούς αποδίδονται σωστά αυτά που πρέπει, είμαι μαζί τους.

Το συμβάν με το φαρμακείο το ανέφερα για να μάθω (αφού δεν γνωρίζω) το νομικό κομμάτι της ιστορίας και αν αυτό που έγινε στέκει.

Σε καμία περίπτωση δεν έθιξα τη δουλειά τους, απλά ρώτησα για να μάθω.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ρόδο, μπήκαν σε φαρμακείο που έπαιζε μουσική (CD) από 4 μικρά ηχεία υπολογιστή τοποθετημένα στον τοίχο και ζήτησαν είτε να τα ξηλώσει είτε να πληρώσει.

Και ρωτάω ο αμαθής.

Αφού το φαρμακείο ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΕΙ ΜΟΥΣΙΚΗ με ποια αιτιολογία το έκαναν αυτό?

 

  Αν τα ηχεία ήταν συνδεδεμένα σε υπολογιστή και έπαιζαν υλικό "αγνώστου προέλευσης" υποθέτω πως μάλλον πρόκειται για περίπτωση πειρατείας.

  Αν όμως ήταν σε κάποιο ραδιόφωνο έχω και εγώ την ίδια λογική ( ; ) απορία.

Υποτίθεται πως οι ραδιοφωνικοί σταθμοί εκπέμπουν ελεύθερα κατόπιν αδείας (εκτός αν υπάρχουν και pay per hear) και δε το ξέρω, είναι παράνομη η ακρόαση τους;

" Θείο! Έχει η fender κόκκαλα;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο το οποιο κατεθεσε  ο william η φαντασιωση του φαρμακοποιου ειναι η ραδιο αρβυλα ειναι η στην καλυτερη καποιος κοπανος που το ειδε εξουσια (ηταν δεν ηταν υπαλληλος της ΑΕΠΙ ) αρχισε να επιδικνυει την''εξουσια''του στον /στην φαρμακοποιο.Πολυ θα ηθελα να ημουν παρων σε τετοια φαση ...για τα περαιτερω ξερετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη θέση του φαρμακοτρίφτη, θα μπορούσα να βρίσκομαι και εγώ.

ΔΕΝ πουλάω μουσική, ούτε ζω από αυτή.

Έχω όμως ένα ραδιόφωνο είτε για ενημέρωση, είτε για να πάνε τα φαρμάκια κάτω,

είτε επειδή μεράκλωσα και έτσι γουστάρω.

Μπορεί μια τέτοια περίπτωση να με αφορά;

 

" Θείο! Έχει η fender κόκκαλα;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί τόσος λόγος γίνεται για τους μουσικούς και τα πνευματικά τους δικαιώματα.

Δηλαδή ένα γλυπτό ή ένας ζωγραφικός πίνακας ή ακόμα γιατί όχι και το κάδρο του πίνακα δεν είναι προιόντα ευφυίας; Δεν είναι πνευματικά έργα; Γιατί ο ζωγράφος έχει συμβιβαστεί με την αγαθή κοινή λογική του έφτιαξα κάτι, το πούλησα, έπαψα να το έχω ένω ο μουσικός όχι.

Αν στολίσω το κοσμηματοπωλείο μου με ένα αντίγραφο του Πικάσο προς τέρψη των πελατών μου ποιός θα περάσει να μου ζητήσει νοίκι; Κανείς. Γιατί;

Δεν θα έπρεπε λοιπόν να υπάρχουν διάφορες εταιρίες που θα εκροσωπούν και άλλους εργάτες του πνεύματος. Από γλύπτες και ζωγράφους μέχρι γιατί όχι και επιπλοποιούς.

Επίσης και όσο έχει να κάνει με αυτό που περνιέται για μουσική σήμερα που στο όνομα της σφάζονται παρθένες .Ποιός είναι εκείνος που θα πληρώσει εμένα που υποβάλλομαι στο μαρτύριο να την ακούω (στην συντριπτική της πλειοψηφία) είτε αυτή εκπροσωπείται είτε όχι. Κανείς ;Γιατί;

Όπως το κράτος προασπίζεται τον κάθε φτωχό καλλιτέχνη δεν θα πρεπε να προστατεύει και τον κάθε φτωχό ακροατή;

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί τόσος λόγος γίνεται για τους μουσικούς και τα πνευματικά τους δικαιώματα.

Δηλαδή ένα γλυπτό ή ένας ζωγραφικός πίνακας ή ακόμα γιατί όχι και το κάδρο του πίνακα δεν είναι προιόντα ευφυίας; Δεν είναι πνευματικά έργα; Γιατί ο ζωγράφος έχει συμβιβαστεί με την αγαθή κοινή λογική του έφτιαξα κάτι, το πούλησα, έπαψα να το έχω ένω ο μουσικός όχι.

Αν στολίσω το κοσμηματοπωλείο μου με ένα αντίγραφο του Πικάσο προς τέρψη των πελατών μου ποιός θα περάσει να μου ζητήσει νοίκι; Κανείς. Γιατί;

Δεν θα έπρεπε λοιπόν να υπάρχουν διάφορες εταιρίες που θα εκροσωπούν και άλλους εργάτες του πνεύματος. Από γλύπτες και ζωγράφους μέχρι γιατί όχι και επιπλοποιούς.

Επίσης και όσο έχει να κάνει με αυτό που περνιέται για μουσική σήμερα που στο όνομα της σφάζονται παρθένες .Ποιός είναι εκείνος που θα πληρώσει εμένα που υποβάλλομαι στο μαρτύριο να την ακούω (στην συντριπτική της πλειοψηφία) είτε αυτή εκπροσωπείται είτε όχι. Κανείς ;Γιατί;

Όπως το κράτος προασπίζεται τον κάθε φτωχό καλλιτέχνη δεν θα πρεπε να προστατεύει και τον κάθε φτωχό ακροατή;

 

Μια απλοική εξήγηση είναι πως ο πίνακας που ζωγράφισα ,είναι μοναδικό κομμάτι και αυτός που το αγόρασε μου τα έσκασε και το πήρε στη κατοχή του ,οπότε ποιός άλλος να με πληρώσει και για ποιό λόγο?

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με τον sammy Αλλα υπαρχουν και πολλοι πινακες πολυ καλων ζωγραφων που εχουν αντιγραφει και εχουν τυπωθει σε εκατομμυρια αντιτυπα και οι δημιουργοι δεν παιρνουν μια δεκαρα.Αυτο δεν ειναι αδικια ;Εδω τι προνοια υπαρχει απο τα υποτιθεμενα ΚΡΑΤΗ -τελος παντων ας τα λεμε κρατη διοτι ειναι χειροτερα απο λαικες αγορες και με τα χρονια να περνουν γινονται μπ......λα. ??? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με τον sammy Αλλα υπαρχουν και πολλοι πινακες πολυ καλων ζωγραφων που εχουν αντιγραφει και εχουν τυπωθει σε εκατομμυρια αντιτυπα και οι δημιουργοι δεν παιρνουν μια δεκαρα.Αυτο δεν ειναι αδικια ;Εδω τι προνοια υπαρχει απο τα υποτιθεμενα ΚΡΑΤΗ -τελος παντων ας τα λεμε κρατη διοτι ειναι χειροτερα απο λαικες αγορες και με τα χρονια να περνουν γινονται μπ......λα. ??? ???

 

Οι ίδιοι οι ζωγράφοι με το πέρασμα του χρόνου ,φρόντισαν να καλύψουν το κενό .Φτιάχνουν αριθμημένες και υπογεγραμμένες μεταξοτυπίες-φωτοτυπίες- που πληρώνονται αδρά κάποιες φορές.

Το πρόβλημα είναι σύνθετο και έχει να κάνει περισσότερο με τη δημοφιλία ,παρά με τα δικαιώματα .......τέλος πάντων όπως είπε και το αφεντικό του φόρουμ τι ψάχνουμε να βρούμε?

Εδώ σε λίγο θα είμαστε Νίγηρας ,η ΑΕΠΙ μας έφταιξε?  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου