Προς το περιεχόμενο

Fender made in China???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν μιλάμε για κάτι λαπτοπ και κάτι Ipad, που για να τα φτιάξεις θέλεις αντε γεια τεχνολογία και αντε γεια προδιαγραφές, η Κίνα είναι μια χαρά.

 

Όταν είναι όμως να ενώσουμε δυο ξύλα και έξι μπουγαδοσύρματα...  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η πιο προσφατη εμπειρια μου με Κινεζικη (ή Ινδονησια ηταν, δεν θυμαμαι) ηταν με μια Tele Lite Ash η οποια ειχε πραγματικα τα χαλια της. Και εξηγουμαι.

 

Τα ταστα εξειχαν απο την ταστιερα τοσο ωστε να μου κοβουν το χερι (καλα, οχι κανονικο κοψιμο, αλλα τα νιωθα παρα πολυ σε βαθμο που ηταν πολυ ενοχλητικο).

Οταν ακουμπουσα το pickguard ακουγα ενα τρελλο buzz που σημαινε πως ειχε προβλημα γειωσης.

Ενα απο τα ποτενσιομετρα δεν ηταν καλα βιδωμενο.

Το nut δεν ηταν κομμενο καλα στις ακρες και με επισης με "εκοβε" οταν επαιζα στο πρωτο ταστο.

Ο επιλογεας ηταν στραβος.

Μην μιλησω για intonation γιατι απο τη μαμα του ηρθε αλλα αντι αλλων!

 

Ε, αυτα φτανουν νομιζω.

 

Ελπιζω να ηταν η εξαιρεση και οχι ο κανονας, αλλα επειδη εχω παρει και αλλες ασιατικες δεν εμεινα ποτε ευχαριστημενος (με εξαιρεση τις Κορεατικες και Γιαπωνεζικες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

>Η πιο προσφατη εμπειρια μου με Κινεζικη (ή Ινδονησια ηταν, δεν θυμαμαι) ηταν με μια Tele Lite Ash η οποια ειχε πραγματικα τα χαλια της. Και εξηγουμαι.<

 

η συγκεκριμενη κιθαρα φτιαχνεται στην ΚΟΡΕΑ.

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

>Η πιο προσφατη εμπειρια μου με Κινεζικη (ή Ινδονησια ηταν, δεν θυμαμαι) ηταν με μια Tele Lite Ash η οποια ειχε πραγματικα τα χαλια της. Και εξηγουμαι.<

 

η συγκεκριμενη κιθαρα φτιαχνεται στην ΚΟΡΕΑ.

 

 

Αχαχαχα...

Τοτε αντιφασκω αυτο που ειπα πριν!  ;D

(Ρε μηπως ηταν βορεια κορεα?  :P )

 

Τοτε ισως πρεπει να βρω μια made in china για να σχηματισω εμπεριστατωμενη γνωμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μιλάμε για κάτι λαπτοπ και κάτι Ipad, που για να τα φτιάξεις θέλεις αντε γεια τεχνολογία και αντε γεια προδιαγραφές, η Κίνα είναι μια χαρά.

 

Όταν είναι όμως να ενώσουμε δυο ξύλα και έξι μπουγαδοσύρματα...  ::)

Eτσι....ετσι......!  Πεστα.Ολοι να κανετε απογραφη μεσα στα σπιτια σας , σε ολα και θα εκπλαγειτε με το τι

μπορουν να κατασκευασουν με απιστευτα χαμηλο κοστος και τεραστιο εμπορικο κερδος .

 

IF THE SHIT FITS    ,  WEAR IT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη πάνω ή στην κάτω?

 

Στην ΝΟΤΙΑ γι' αυτο και ειναι HOT  ο.....μαγνητης της,αν ηταν στη Βορεια θα ηταν ΚΡΥΟΣ...:):)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks Πανο!!

Η κιθαρα ειναι τελεια, απλα για την ιστορια ρωτησα.

Την πηρα και σε τεχνικο και την ειδε γιατι εγω δεν ειμαι ο πλεον καταλληλος να εκφερω γνωμη και μου ειπε οτι ειναι μια χαρα. Δεν φαλτσαρει, δεν εχει dead spots κλπ, ωραιος ηχος. :)

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ mike_rhd :

 

Για αγοραστικές τιμές αυτού του οικονομικού επιπέδου:

 

£ 346.00 aka 428.953 EUR

 

http://www.ultimate-guitar.com/reviews/electric_guitars/fender/modern_player_telecaster_thinline_deluxe/index.html

 

Δεν νομίζω ότι μπορεί να μπει σε λογική βάση καμία υπόνοια εναντίον της Fender προς οποιαδήποτε προσπάθεια εξαπάτησης του εμπορικού-αγοραστικού της κοινού με το εν λόγω μοντέλο, αφού η ίδια κατασκευαστική εταιρία με την τιμολογιακή της πολιτική οριοθετεί το προϊόν της ως προς το target group των επικείμενων αγοραστών που  αυτή θέλει -μέσω αυτού- να απευθυνθεί εμπορικά, έναντι του εμπορικού ανταγωνισμού που αυτή δέχεται από έτερες εταιρίες που κατασκευάζουν ομοειδή –προς αυτήν- προϊόντα.

 

Με απλά λογάκια η ανάλυση του Marketing Plan έχει ως εξής:

 

-Δέχεται  η Fender ανταγωνισμό από τις Bacchus, Tokai, Bach etc… Που κατασκευάζουν ομοειδή προς αυτήν μοντέλα ηλ. κιθάρας στην Κίνα με φτηνό εργασιακό κόστος και αντιστοίχως πωλούνταν με χαμηλές εμπορικές τιμές πώλησης…

 

-Δεν έχει –ακόμα- επιλύσει το ψυχολογικό disadvantage της επωνυμίας “Squier” έναντι της δικής της επωνυμίας…

 

Οπότε:

 

Μεταφέρει την γραμμή παραγωγής στην Κίνα και οριοθετεί την χρήση της επωνυμίας της ακόμα και στα κινέζικα προϊόντα παραγωγής αυτής, προς ψυχολογική «ικανοποίηση» του target group των επικείμενων αγοραστών που επιθυμούν να αγοράσουν μια κινέζικης παραγωγής ηλ. κιθάρα, αλλά από την άλλην δεν γουστάρουν -με  τίποτα- να βλέπουν το “Squier” στο headstock…

 

Πέρα από όλη αυτήν την ανάλυση ενός Marketing Plan, αυτό που έχει –ουσιαστικά- άξια για σένα –σαν αγοραστή της- είναι το πώς νοιώθεις εσυ έναντι αυτής.

 

Αν εσένα σε ικανοποιεί ως προς τα «θέλω» σου και τις ανάγκες σου, το “Made in China” δεν θα έχει καμία αξία λόγου αναφοράς και σημασίας ως προς αυτό, οπότε σου εύχομαι καλορίζικη και καλό-παίκτη να είναι!...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν εσένα σε ικανοποιεί ως προς τα «θέλω» σου και τις ανάγκες σου, το “Made in China” δεν θα έχει καμία αξία λόγου αναφοράς και σημασίας ως προς αυτό, οπότε σου εύχομαι καλορίζικη και καλό-παίκτη να είναι!...

 

 

Ετσι είναι! Ευχαριστώ φίλε μου, να 'σαι καλά!!  ;D ;D

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου