Προς το περιεχόμενο

rp1000+4 cables setup


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρησιμοποιω εδω και λιγο καιρο την rp1000 πανω στον marshall μου με το σεταπ 4 καλωδιων. Νομιζω οτι τελικα ειναι ο καλυτερος τροπος να στησεις ετσι μια πεταλιερα δεδομενου οτι μπορεις να χρησιμοποιησεις και την πεταλιερα (simulations) αλλα και τον ενισχυτη (προενισχυση). Ειδικα στην περιπτωση της rp1000 σου δινει την δυνατοτητα να κανεις bypass την πεταλιερα και να πεσεις πανω στον ενισχητη σου χωρις παρεμβασεις και παρεμβολες.

 

Προσεξα ομως κατι περιεργο και ηθελα και την δικη σας εμπειρια. Πριν παρω την πεταλιερα και επαιζα καρφι στο input του ενισχυτη ειχα το mv και το opr (power soak) πχ στο 12 o'clock και 9 o'clock αντιστοιχα ωστε να ειμαι κομπλε απο γειτονες και φυσικα για τον ηχο μου. Τωρα ομως που παιζω μεσω 4c πρεπει να ανεβασω αισθητα το mv και το opr. Και δεν εννοω οταν χρησιμοποιω τα sims αλλα ακομα και στο bypass.

 

Χωρις να ξερω πως δουλευει το συστημα η δικη μου λογικη ειναι οτι οταν ειμαι στο bypass η πεταλιερα ΠΡΕΠΕΙ να δουλευει ως μουφα και ουσιαστικα να στελνει την κιθαρα στο input. Ενας φιλος ομως μου ειπε οτι την στελνει πανω στο receive της λουπας και γι αυτο εχει χαμηλοτερο ηχο. Αν ειναι ομως ετσι το σημα πρεπει (λογικα) να πηδαει την προενισχυση....... ε?

 

Τελικα τι ισχυει? Σαν μια λυση εχω καταληξει να ανεβασω το opr του ενισχυτη και να χαμηλωσω το volume της πεταλιερας. Αλλα και παλι αυτο δεν ειναι απολυτα σωστο.

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρυθμισε την εξοδο της πεταλιερας σου (πρεπει να εχει καποιο master volume ετσι δεν ειναι?) ωστε να εχεις unity gain. (οτι...βανεις να εχει την ιδια ενταση με οτι..βγανει.. ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η συγκεκριμενη πεταλιέρα έχει "bypass" και "amp loop"

 

το amp loop ειναι αυτό το οποίο στέλνει την κιθάρα κατευθειαν στο input του ενισχυτη.

 

μπορεις να ρυθμίσεις κάποιο απο τα footswitch ωστε να ενεργοποιεί/απενεργοποιεί το amp loop.

 

πχ εγω ειχα βαλει τον ποδοδιακοπτη 10 να κανει ακριβώς αυτο και ουσιαστικά είχα 2 καναλια (καθαρα vox απο πεταλιέρα και βρώμια κα μονοκάναλου laney απο τον ενισχυτη μου)

 

Υπάρχει ένα θέμα που όταν πατάς bypass αλλάζει η ένταση, αυτό αν θυμαμαι καλά ρυθμιζεται με το "preset level" που βρισκεται στην γραμμη του wah, το δεξια-δεξια νομιζω.

 

επίσης θα παρατηρησεις πως το bypass δε δουλευει πάντα με τον ιδιο τρόπο, ανάλογα που έχεις το "amp loop". Αν ειναι ενεργοποιιημενο, στο Bypass θα ακουγεται πολυ μουντος ο ήχος και όταν ειναι απενεργοποιημένο είναι κανονικά Bypass χωρις να ακους διαφορά στον ηχο. Μπορει και να τα είπα αναποδα, τσεκαρέ το δε τα θυμαμαι καλά και την έχω πια πουκλησει την rp1000

 

 

ό,τι άλλο θες, ρώτα!

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμμ

Ναι οντως εχει περιργα "bypass". Και αυτο με εχει μπερδεψει.

Εγω την δουλευω μονο ως pedalboard. Στις θεσεις 6-10 εχω τα amp simulations και τις θεσεις 1-5 τις εχω για τα πεταλια. Εχω παρατηρησει το εξης.

Ας πουμε οτι πχ ειμαι στο 6 (jcm800). Αν πατησω ξανα το 6 πενταλ τοτε μου γραφει bypass αλλα δεν νομιζω να κανει πραγματικο bypass το simulation γιατι πχ δεν παιζει το gain knob (preamp) η το reverb του ενισχυτη μου. Αν ομως πατησω το κουμπακι που ειναι πανω απο το edit των presets τοτε βγαινει εκτος η πεταλιερα. Απο την αλλη πλευρα εκει που ειναι το rec για την λουπα εχει ενα κουμπι που λεει οτι κανει bypass το amp/cabinet. Εχω λιγο χαθει..... Και το "rtfm" το εχω κανονα........

 

@superfunk: οντως η πεταλιερα εχει mv αλλα πες πχ οτι την εχω στο 50 (τυχαιο) τοτε θα πρεπει να βαλω το mv του ενισχυτη μου στο τερμα για να εχω κοινο db level. Το opr ειναι μετα τις τελικες λαμπες οποτε η αυξομειωση επηρρεαζει ΟΛΟ τον ηχο.

Για να το πω πιο απλα. Οταν η κιθαρα πεφτει καρφι στον ενισχυτη και βαλω το mv πανω απο 12 o'clock γινεται χαμος... οταν ομως περναω απο την πεταλιερα, ακομα και με bypass, το mv πρεπει να φτασει τουλαχιστον 3 o'clock (το opr ειναι στην ιδια θεση και στις 2 περιπτωσεις)

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σου ειπα, το bypass κανει bypass την πεταλιέρα, που σημαινει πως στελνει το σημα χωρις επεξεργασια κατευθειαν στο output το οποιο ομως το έχεις εσυ συνδεδεμενο στο return του ενισχυτη, αρα δε περναει απο καμια προενισχυση.

Βεβαια όπως σου ειπα παιζει ρόλο αν ειχες ή οχι ενεργοποιημενο το amp loop, οπότε αναλογα είτε θα ακουγεται μουντό για τους λόγους που λεω πιο πανω, είτε όχι.

 

 

Για αυτο που θες, υπάρχει ειδική λειτουργία και λέγεται amp loop.

 

Διάλεξε ενα απο τα 10 footswitch που δε σου χρειάζεται τόσο και απο την τελευταια σειρά ρυθμίσεων καντο να εναλλάσσει το amp loop

(διαλέγεις FSW10 πχ--->amp loop)

 

και είσαι κύριος!

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ.. ;D:

 

Βαλε την πεταλιερα (τοσο οταν ειναι ενεργη ,αρα θα πρεπει να ρυθμισεις και τα vol των "ενισχυτων" της  ,οσο και οταν ειναι bypass ) σε UNITY GAIN ..θα λυθουν ολα τα προβληματα σου.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SF το πρόβλημα που αναφέρει δεν έχει να κάνει μονο με unity gain.

 

Σαυτη την πεταλιέρα υπάρχουν διάφορα λεβελ και αυτο το περιφημο amp loop που αλλάζει την συμπεριφορά του bypass.

 

Το bypass της πεταλιέρας την απενεργοποιεί ΟΛΟΚΛΗΡΗ. Αυτό είναι χρήσιμο μόνο οταν την βαζεις μπροστά απο καθαρό ενισχυτη.

 

Για αυτό που θες, πρεπει να χρησιμοποιήσεις το amp loop, σε συνδυασμό ΚΑΙ με το preset level

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι εχει ή τι δεν εχει....αυτο που ΞΕΡΩ ομως ειναι οτι αν ρυθμισει ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ τελος παντων εχει πανω της η πεταλιερα (loop,ξελουπ,νεροχυτες,φασολια με ριγανη κ.α.. ;D) σε unity gain δεν θα εχει προβλημα....

 

Ολη η ιστορια με τις πεταλιερες ΕΚΕΙ παιζεται για να εχεις καλο ηχο..... ;)  

 

Οποτε καλο ειναι να αρχισει να ρυθμιζει.....γιατι με τοσα τζιμπραγκαλα που εχει πανω της αυτη η πεταλιερα 3-4 ημερες θα τις χρειαστει... ;D

 

Για αυτό που θες, πρεπει να χρησιμοποιήσεις το amp loop, σε συνδυασμό ΚΑΙ με το preset level
 

 

αυτο ειπα και εγω παραπανω

 

Βαλε την πεταλιερα (τοσο οταν ειναι ενεργη ,αρα θα πρεπει να ρυθμισεις και τα vol των "ενισχυτων" της  ,οσο και οταν ειναι bypass ) σε UNITY GAIN ..θα λυθουν ολα τα προβληματα σου.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να πω πως και μια χαρα να το ρυθμισει το unity gain, πάλι στο bypass η πεταλιερα θα στελνει απλα ενα buffered σημα στον τελικό κατευθειαν.

 

ενω αυτος θελει να απενεργοποιεί απλά την προενισχυση της πεταλιέρας και να δουλευει με την προενισχυση του ενισχυτη του

 

Το οποίο γίνεται, με - ποιο αλλο? - το ...amp loop! ;D ;D ;D

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα δεν ειναι το unity gain.

Αν ηταν αυτο μονο τοτε θα επρεπε να εχω ιδια ενταση οταν εχω την κιθαρα καρφι στον ενισχυτη και οταν την περναω μεσα απο την πεταλιερα αλλα την εχω σε bypass. Ομως δεν εχει την ιδια ενταση. Εξαλλου το mv της πεταλιερας επηρρεαζει την ενταση μονο οταν δεν ειναι σε bypass, οχι μονο amp bypass αλλα και "full" bypass.

 

Τελικα ρε Ηρακλη μηπως μπορεις να μου εξηγησεις τι διαφορα εχει το bypass που λεει οταν ξαναπαταω το ενεργο πενταλ, με το bypass που εχει διπλα απο το expression pedal και το bypass που εχει πανω απο το edit? Εχω παρατηρησει οτι η πεταλιερα βγαινει εκτος μονο αν πατησω το bypass που ειναι πανω απο το edit. Αν πατησω αυτο τοτε παιζω 10000% με την προενισχυση και τον τελικο του δικου μου ενισχυτη.

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου